BODTO Haberleri
GELECEĞİN BODRUM TİCARET ODASI AÇILDI
Değerli Üyelerimiz,
25.09.2017 15:14

T.C. Bodrum Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası, 24 Eylül Pazar günü görkemli bir törenle açıldı. Açılışı Muğla Valisi Esengül Civelek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki protokol heyeti gerçekleştirdi. Yeni hizmet binası girişinde çiçeklerle karşılanan Muğla Valisi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Muğla protokolü ile beraber kurdele kesiminin ardından açılış konuşmalarını gerçekleştirerek Bodrum Ticaret Odası Yönetimini ve çalışanlarını tebrik etti.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla'ya teşriflerinden dolayı TOBB Başkanına teşekkür ettikten sonra, yeni binanın herkese hayırlı olmasını dileyerek Muğla'nın sadece bölge ekonomisine değil, ülke ekonomisine de katkı sağladığını anlattı. Muğla Valisi Esengül Civelek “İlimiz antik dünyanın en görkemli izlerini taşıyan, tarihi ve kültürel değerlerin, dünya denizcilerinin buluşma noktası olan, yaklaşık 1500 kilometrelik kıyıları ve koylarıyla eşsiz doğal güzellikleri barındırıyor.” dedi. 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise, “Bu yeni hizmet binası bir vizyon işi. Makam mevkiler geçici, yapılan eserler baki kalıyor.” dedi. Bodrum Ticaret Odası'nın Akredite bir Oda olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Bodrum Ticaret Odam 5 yıldızlı A sınıfı Oda durumunda. Bodrum bir dünya markası. Bodrum Ticaret Odası, Londra, Paris, Berlin odaları ile aynı standartta hizmet veriyor. İyi yapılan hizmetleri alkışlamayı bileceğiz. Bodrum Ticaret Odamız Muğla ilimizde ilk akredite Oda ünvanını aldı. Tüm Ege'de de üçüncü Oda oldu.” şeklinde konuşarak Bodrum Ticaret Odasını övdü. 

“Bodrum Ticaret Odası İlklerin Odası"

Bodrum Ticaret Odası'nı kutlayan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Ticaret Odam Bodrum'da stratejik plan yapan, kalkınma ajansından ilk desteği alan ve en fazla projesi olan kurum. Bölgede iş yeri envanteri çalışmasını ilk olarak Odamız yaptı. Hizmeti üyemizin ayağına götürmek için, özel istihdam bürosu kuran, vize ofisi açan ilk Odamız da Bodrum'dur. Tehlikeli meslekler için zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesini de üyelerimiz artık Odamızdan alabiliyor ki şu ana kadar 52 kişi bu belgeyi aldı. Eğitim ve Girişimcilik alanlarında da Bodrum Ticaret Odamız çok aktif. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile BODTO Eğitim Merkezini kurdu. Muğla Teknopark'ın kurucularından oldu ve yönetiminde görev aldı. KOSGEB ile birlikte yeni girişimciler yetiştiriyorlar”.

Hisarcıklıoğlu, Bodrum Ticaret Odası'nın, Bodrum'un değerlerine de sahip çıktığını vurgulayarak, “Bodrum Mandalinası'nın 'Coğrafi İşaret Tescili' Odamızın desteğiyle gerçekleşti. Şimdi hedef bunu Avrupa Birliği'ne tescil ettirip bütün dünyada Bodrum mandalinası satmak. Ayrıca Odamızın Bodrum Guleti ve Bodrum Sandaleti için de girişimleri bulunuyor.” dedi.

TOBB Başkanı, Bodrum Ticaret Odası'nın turizm konusundaki faaliyetleriyle de gurur duyduğunu belirterek, “Alternatif turizmi geliştirmek üzere, Odamızın öncülüğünde ve GEKA desteğiyle, Bodrum Leleg Yolu projesi hayata geçirildi. Turizmi canlı tutmak için yurtdışı fuarlara destek sağlandı. Geçen sene turizmde yaşanan sıkıntılar karşısında da, Bodrum Odamız ve Mahmut Serdar Kocadon Başkanımız ilk inisiyatif alanlardan oldu. Hazırladığı kapsamlı rapor ve öneriler, hem TOBB olarak bizim, hem de hükümetimizin çalışmalarına yön verdi. Seyahat acentelerine ve uçak seferlerine destek sağlanması, ecrimisillerin ertelenmesi, turizmcilerin Kredi Garanti Fonu kapsamına alınması, hep bu sayede gerçekleşti” ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu, eskiden 'Odalar ne iş yapıyor?' dendiğini anımsatarak, “O devir çok geride kaldı. Artık Odalar sizlere her alanda en iyi hizmeti üretiyor. Sizin işlerinizi geliştirmeniz, daha çok kazanmanız için çalışıyor. Sıkıntılarınızı hükümete iletiyor, çözüm arıyor ve buluyor. Bir düşünün, 30 sene önce bir balıkçı kasabası görünümünde olan Bodrum şimdi Cannes ile yarışıyor. Akdeniz'in yeni Fransız rivierası haline geliyor ve hatta geçiyorsunuz. Tam bir cazibe merkezi konumuna gelmiş durumdasınız.” dedi.

TOBB Başkanı Birlik ve Beraberlik Mesajı Verdi

 Türkiye'nin geleceğinden umutlu olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Ama birlik ve beraberlikten ayrılmayalım. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim, ayrım yapmayalım. Birbirimiz sevelim. 80 milyon olarak bizim bizden başka dostumuz yok. Ortak akılda buluşacağız. Farklı düşüneceğiz ama ortak akılda birleştikten sonra hareket edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da konuşmasında Bodrum Ticaret Odasına başarılar dileyerek, Bodrum için övgü dolu sözler söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na teşekkürlerini sundu ve “Bodrum böyle cazibe merkezi haline geldiyse bunun nedeni gelenleri güler yüzle ve sevgiyle karşılayan Bodrum halkıdır.” dedi.  

Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan ise Odanın birbirinden önemli başarılarına vurgu yaparak, “Odamız A sınıfı Akreditasyon belgesini yenileyerek ve bunu yaparken de Türkiye'deki tüm Odalar arasında en yüksek puanı alarak kalitesini ortaya koymuş durumda. Tek eksiğimiz olan yeni binamızı da tamamlamış olduk. Yeni binamızda emeği geçen herkese teşekkürler, binamız bölgemize hayırlı olsun.” dedi.

Artık “Geleceğin Bodrum Ticaret Odası” üyeleriyle buluşmaya hazır.

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise, 40 yıldır bölgesine hizmet veren Odanın kurulduğu yıllarda 25 üyesi olduğunu, bugün ise 6.000 üyeye hizmet sağladığını hatırlatarak, “2005 yılında göreve başladığımızda ilk olarak işyeri envanter sayımı yaptık. Bugün toplantımızı yaptığımız Bodrum Ticaret Odası Yeni Hizmet Binamız taşındığımız 4. Hizmet noktamız. Her bir değişim Bodrum'un ne kadar hızlı geliştiğini bize gösteriyor. Üyelerimizden de gelen taleplerle yeni bir hizmet binası ihtiyacımız doğdu. Artık Geleceğin Bodrum Ticaret Odası üyeleriyle buluşmaya hazır. Bodrum Ticaret Odamız sizin için var ve yine sizin için çalışmaya devam edecek. Bizler üyelerimizin bize verdiği görevi yerine getirirken yine üyelerimizin desteği ile faaliyetlerimizi yürütüyoruz.” dedi. BODTO Başkanı, başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere herkese katkılarından dolayı teşekkür ederek, “Odamız arsasını bize tahsis eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Meclis Üyelerine de teşekkürü bir borç bilirim. Yeni hizmet binamızın bahçesindeki asırlık zeytin ağacı gibi, yeni binamızın da Bodrum'a bereket, refah ve barış getirmesini dilerim…” dedi.

Açılış konuşmaları ve bina yapımında emeği geçenlere plaket töreni ile hediye takdimlerinin ardından Bodrum Ticaret Odası'nın 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle pasta kesildi. Ticaret Odası Fuayesi'nde düzenlenen Devlet Sanatçısı Devrim Erbil'in “Şiirsel Soyutlamalar” adını verdiği Resim Sergisi'nin açılışı da protokol heyeti tarafından yapıldı. Sanat dolu açılışta ayrıca Karsanat Derneği Müzisyenleri Esen Demirci ve Nihan Altığ Simpson konser verdi.