Röportaj
2016 YILI BEKLENTİLERİ
TAV’DAN 2015 YILI SONUÇLARI, 2016 YILI BEKLENTİLERİ
26.01.2016 10:36
TAV'DAN 2015 YILI SONUÇLARI, 2016 YILI BEKLENTİLERİ

TAV Milas Bodrum Terminal İşletme Müdürü İclal Kayaoğlu havalimanındaki hareketliliği değerlendirdi.

2015 yılındaki iç ve dış hatlardaki yoğunluk ülkelere ve aylara göre bakıldığında nasıldı?
TAV Havalimanları, Milas-Bodrum Havalimanı'nın 2035 sonuna kadar işletilmesi için Mart 2014'te artırma usulüyle düzenlenen ihalede, 717 milyon Euro+KDV ile en iyi teklifi vererek ihaleyi kazandı. TAV, Milas-Bodrum Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde Temmuz 2014'te ve Dış Hatlar Terminali'nde Ekim 2015'te operasyona başladı.

“2015'te Bodrum'a, yurtdışından en fazla İngiliz ve Hollandalı turist geldi.”

Bodrum iç hatlarda, İstanbul ve Ankara'dan gerçekleşen direkt uçuşlar en büyük paya sahip. En sık yapılan üçüncü direkt uçuş olan Bodrum-Adana güzergâhı tüm uçuşların yüzde 5'ini temsil ediyor. Yolcu ve uçak trafiğinin en yoğun dönemi Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yaşandı. Önceki yıllarda Temmuz ve Ağustos en yoğun aylarken İstanbul ve Ankara'dan Eylül ve Ekim aylarında da iç hat yolcuları gelmeye devam ediyor. Her geçen yıl iç hat uçuşlarının yoğun olduğu sezonun uzadığını görüyoruz.

Dış hatlarda ise, en çok İngiltere (150 bin) ve Hollanda'dan (80 bin) yolcu geldi. En çok yolcunun geldiği diğer ülkeler arasında Polonya, Almanya, Belçika ve Fransa yer alıyor.

Dış ve iç hat rotalarınızda 2016 yılında hangi şehirler/ülkeler yer alacak?
Dış hatlarda; İngiltere, Hollanda, Polonya, Belçika, Almanya ve Fransa'dan uçuşlar gerçekleşmesini bekliyoruz. Ağırlıklı olarak ülkelerin başkentlerinden Bodrum'a seferler düzenlenecek. Ayrıca, 2016 yılında özellikle Almanya'dan alternatif uçuşların başlamasını bekliyoruz.

“2016'da İngiltere'den de direkt uçuşların başlamasını bekliyoruz.”

2016 yılı beklentileriniz nelerdir? Ülkelere göre yolcu sayıları ve iç hat yolcu sayısı nasıl değişecektir?
Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Bodrum'da turizm sezonunun 12 ay sürmesini ve hak ettiği değeri görmesini hedefliyoruz. Bunu teşvik etmek için yerel paydaşlarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz. Bu kapsamda yurt dışından Bodrum'a direkt uçuşların artmasını hedefliyoruz. 2016'da İngiltere'den de direkt uçuşların başlamasını bekliyoruz. Gelecek yıl Almanya, Hollanda, Belçika ve Polonya'dan gelen yolcu sayısında artış ve İngiltere'den yaklaşık aynı düzeyde yolcu gelmesini öngörüyoruz.

Son dönem gelişmeleri neler peki? Almanya ile bir protokol yaptığınızı biliyoruz.
2016 yaz sezonu hedeflerimiz kapsamında Germania Havayolları ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerden olumlu yanıt aldık. Germania, Almanya'nın Berlin ve Hamburg şehirlerinden Bodrum'a direkt seferler düzenlemeye başlıyor. Lufthansa ve Sunexpress Germany'den sonra Alman bayraklı üçüncü havayolu şirketi de uçuş ağımıza eklendi. Yeni uçuşlar için tanıtım çalışmalarına gerekli desteği sağlayacağız.