Can PULAK
Daha Güzel Bir Bodrum İçin
31 Temmuz 2007 Salı

     Türkiye’nin gözbebeği,turizmin kıdemli yıldızı,değerli antik kentimiz Bodrum,eksiklerini tamamlayarak geleceğe daha sağlıklı yürüyecek.

 

     Daha düzenli,daha yeşil,daha huzurlu bir Bodrum için,herkesin kolları sıvaması lazım.İnsanlar farklı düşünebilir,değişik öneriler yapabilir,akla gelmeyen formüller gösterebilir.Bütün bunlar Bodrum’un iyiliğini,güzelliğini ve sağlıklı gelişmesini hedefliyorsa,mesele yok.Yeter ki samimi olalım ve Bodrum’a karşılıksız birşeyler verebilmenin heyecanını yaşayalım.

 

     Şimdiye kadar yapılan yanlışlara takılıp kalmayalım.Öyle eleştirip durmayalım,kimseyi incitmeyelim kırmayalım.Olanlar oldu artık.Bundan sonra yanlış yapmamaya,yanlışları tekrarlamamaya,doğru yolu bulmaya çalışalım.

 

     Aslında Bodrum’un ihtiyaçları bellidir.Önce sağlıklı,öyle ikidebir değişmeyen,kaçak ve çarpık yapılaşmaya izin vermeyen bir plan hazırlamak lazım.Bu plan şimdiye kadar yapılanları,halkı kızdırıp öfkelendirenleri ortadan kaldıran,yepyeni ama gerçekçi bir plan olmalı.Bu planı artık hiçbir güç değiştirememeli.

 

     Eğrisiyle büğrüsüyle pekçok inşaat yapılmıştır.Bunları artık düzeltmek mümkün değil.Yeni plan bundan sonrasına bakacak ve eski rezaletleri tekrarlatmayacak.İmarda yepyeni bir dönem başlayacak anlayacağınız.Halkın da görüşlerine değer veren yeni,yıpranmamış ve taze bir plan hazırlamalı.6 ay yeterli süre,bu sürenin sonunda ihtiyaç duyulan plan,rahatlıkla ortaya çıkar.

 

     Şehrin altyapısını,gelecek çeyrek asırı da düşünerek ele almak lazım.Bunu belediyelerin dar imkanlarıyla başaramayız.Enerji güçlenecek ve yerin altına alınacak.Bodrum yeterli ve bol suya kavuşturulacak.Kanalizasyon çağdaş bir biçimde ve tüm yarımadayı kapsayacak şekilde yeniden yapılacak.Yollar asfaltlanacak,çevre yolları trafiği rahatlatacak ölçüde planlanacak.Bunları devlet yapabilir ancak.Nasıl Marmaris yapıldıysa,nasıl Kuşadası tamamlandıysa,Bodrum’a da bu hizmet devlet eliyle,hem de bu yıl gelecek.

 

     Biz Bodrum sakinleri,elele vererek ve Ankara’yı devamlı zorlayarak,bu hizmetleri yaptıracağız.Ağlamayan çocuğa meme verilmez.Bodrum’lular istemeyi bilmiyorlar,hep vermeye alışmışlar.Gönül veriyorlar,dostluk veriyorlar,hiçbirşeyi esirgemiyorlar sevdiklerinden. Ama kendileri için birşey isteyemiyorlar.Artık isteyecekler,daha güzel ve daha sağlıklı bir Bodrum için,bu mükemmel şehrin geleceği için isteyecekler...

 

     Altyapı bitmeden Bodrum’a bir çivi daha çakılmamalı.Mevcut yapılar ağaçlanmalı,yeşillenmeli,beton görüntüsü bu yolla kamufle edilmeli.Yolların kenarlarına Bodrum mandalinaları,çevre yolların ortasına pembe zakkumlar dikilmeli.Şehrin makyajına özen gösterilmeli,bu konuda deneyimli insanlarımızdan,şehir plancılarından ve peyzaj mimarlarından destek alınmalı.Olmayacak işler değil bunlar.Yeter ki organizasyonu iyi yapalım ve gayretlerin altına kişisel çıkarları yerleştirmeyelim.

 

     Belediye Başkanı kim olursa olsun mühim değil.Daha güzel ve sağlıklı bir Bodrum isteğine kimse kayıtsız kalamaz.Başkanların tümü,böylesine karşılıksız,etkili ve büyük bir güce sahip olurlarsa,başarıdan başarıya koşarlar.Eksiksiz,güçlü,geleceğe sağlam ve emim adımlarla yürüyen Bodrum’a kim hayır diyebilir ki..?

 

     Trafiği düzeltmekte,şehrin pejmürde görüntüsünü değiştirmek de,öyle zor işler değil.Yapın binlerce araç alabilen yeraltı oto parklarını-ki bunları özel sektör yap-işlet-devret modeliyle inşa etmeye hazır-koyun şehir içine lastikli tramvay yada trenleri,beşer dakikada ring seferi yaptırın bunlara,bakın çözülüyor mu,çözülmüyor mu trafik sorunu.Beş dakikada bir duraklardan pırıl pırıl mini tren ve mini tramvaylar geçerse,kimse kullanmaz otomobilini şehirde.Buna bir de deniz otobüslerini eklerseniz,bakın trafik sorunu kalıyor mu Bodrum’un...

 

     Gelin 2007’yi Bodrum’un miladı sayalım.Elele,gönül gönüle daha iyi ve güzel bir Bodrum için yola çıkalım.Herkes birbirini teşvik etsin,yüreklendirsin,nemelazımcılıktan kurtarsın.Hepimiz yönetime yardımcı olursak,idarecilerimize omuz verirsek,ortaya mutlak bir başarı çıkar.Böyle bir başarının gururunu da birlikte yaşarız.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI