Mahmut Serdar KOCADON
Yunanistan ile son dönem ikili ilişkilerimiz
25 Ocak 2008 Cuma

 

 

 

 

Sevgili Bodrumlular,
Öncelikle yeni yılınızı kutlar ve hepinize sağlık, başarı dolu bir yıl dilerim.

 

Bizler Bodrum Ticaret Odası olarak bölgemizde kendi ölçeğimizde Yunan Adaları ve Yunanistan ile ikili ilişkilere girmekteyiz.

 

2006 yılının Kasım ayında Bodrum, Muğla, Marmaris, Milas ve Fethiye Ticaret Odaları ve Muğla Ticaret Borsasının ortak katılımı ve CNR Fuarcılık şirketinin organizasyonu ile ilk defa Rodos'ta “Muğla İhraç Ürünleri Fuarı” düzenledik. Bu fuarın ikincisi bu sene düzenlenecekti ancak CNR Fuarcılık şirketinin bazı sorunları nedeniyle ve bizim de sözleşmemiz gereği başka bir firma ile bu fuarı düzenleme imkânımız olmadığından gerçekleştiremedik. 2008 yılı Kasım ayında bu fuarı yeniden düzenlemeyi planlamaktayız.

 

Samos adasıyla yine 2006 yılı Temmuz ayından bu yana ortak turizm ve ticaret faaliyetleri çalışmalarımız devam etmektedir. Her iki tarafta dörder kişilik çalışma grupları oluşturduk ve eş zamanlı olarak beş adet toplantı gerçekleştirdik. 29 Eylül 2007 de Bodrum'da yapılan son toplantıda çalışma gruplarına TÜRSAB, Bodrum Otelciler Derneği, Yatçılar, Feribot İşletmeleri ve bazı tüccarları davet ettik. Bu çalışmaların sonucunda Bodrum-Samos Feribot Seferleri koyulmasının kararı alındı ve Feribot firması bu hatta hızlı feribotunu koyabileceğini belirtti.

 

Yalıkavak-Pythagorio arasında yaklaşık 1,5 saat sürecek olan bu seferlerin Mayıs ayından sonra başlaması planlandı. Mayıs ayına kadar feribot firmasını mağdur etmemek için mazot ücreti odamızca karşılanacaktır.

 

1-17 Şubat 2008 tarihinde gerçekleştirilecek olan İstanbul EMITT Turizm fuarına Samos-Bodrum ortak bir stand ile katılacak ve yeni bir destinasyon yaratılarak turizm firmalarına sunulacaktır.

 

Bu yeni destinasyon 5 gün Samos, 5 gün Bodrum ve 4 gün Mavi Yolculuk şeklinde ortak bir turizm paketi olarak sunulacaktır.

 

2007 yaz aylarında, 7-8 Temmuz günleri Bodrum'da Bodrum-Samos Festivali gerçekleştirdik. İlk gün Eskişehir Büyük Şehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Yunanlı şarkıcı İris Mavraki Yalıkavak Port Marina'da konser verdi. İkinci gün Halikarnas Disco'da Selanik Edesa Tiyatro grubu Türkçe-Yunanca bir oyun sergilediler. Bu etkinlikler 10-11 Temmuz 2007 günleri Samos'da tekrarlandı. 2008 de ikincisini organize etme çalışmalarına başladık.

 

Kos adası ile ilişkilerimiz devam etmektedir. 15-16 Aralık 2007 yaklaşık 50 kişilik bir grup Bodrum'a geldi ve 35 yaş üstü masterler futbol müsabakası yapıldı ve Kos-Bodrum gecesi düzenlendi. Bunun karşılığı olarak 19-20 Ocak 2008'de Kos'a giderek ve orada futbol müsabakasının tekrarını ve geceyi tekrarlayacağız.

 

Sizlerin de gördüğünüz gibi bu bölgede bizler ve diğer odalar kendi ölçeklerinde karşılıklı ilişkilere girmektedirler. Ancak bu ilişkiler sonunda ticari hayatın çok hareketlendiğini söylemek zor. Çünkü birçok engellerle karşılaşmaktayız. Sorunların çözümünde 1.derecede yetkili ise siyasi mekanizmadır.

 

Bizler siyasi mekanizma ile birlikte ortak hareket ettiğimiz zaman hem gücümüz hem de hareket alanımız artacak, sorunların bire bir içinde olan kurumlar olarak sorunların çözümünde de faydamız dokunacaktır. Ayrıca bu toplantıların bir düzene girmesi, koordinasyonun sağlanması, çalışmaların birbirine entegre olması açısından büyük faydaları olacaktır.

 

Bu sistemin kurulması için önerimiz; her odada bir DEIK sorumlusu atanması (mümkünse yönetim kurulu üyesi) ve bu sorumlu kişi gerek bu ilişkilerin düzenlenmesi ve gerekse sonuçlarını sizlerle paylaşarak bir bilgi bankası oluşturulması ve kurulacak bir komitenin eş zamanlı olarak toplanmasını sağlayacaktır. Böylece sistemin hızlı çalışmasına ve verimli olmasına neden olacaktır. Bu konuda bize görev verilmesi durumunda her zaman görevi üstlenmeye hazır olduğumuz bilinmelidir.

 

Saygılarımla.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI