BASIN BÜLTENLERİ
MUĞLA ODA VE BORSA BAŞKANLARI ÜYELERİ İÇİN ÇALIŞIYOR
Tarih: 31 Mart 2021 Çarşamba 17:59

 

MUĞLA ÜYE SORUNLARINI ANKARA’YA TAŞIDI


Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Mutlu Ayhan ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer bir dizi ziyaret gerçekleştirmek üzere Ankara’ya gitti.  T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ile istişarelerde bulunan Muğla heyeti üye sorunlarını Ankara’ya taşıyarak çözüm önerilerini sundular.

 

Muğla heyeti ilk olarak 29 Mart Pazartesi günü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti. BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “Muğla gibi önemli bir turizm bölgesi olarak değerli Oda ve Borsa Başkanlarımızla birlikte, sezon öncesinde Sayın Hisarcıklıoğlu ile istişarede bulunarak alınması gereken önlemleri görüştük.” dedi ve şunları kaydetti: “Uzun süredir kapalı durumda olan yeme-içme eğlence sektörümüzün yaşadığı sorunları TOBB Başkanımıza aktardık. Ayrıca yaklaşan turizm sezonu öncesinde de bu sektörde yer alan çalışanların aşılanmalarının hızlandırılması için kendisinden yardım talep ettim. Buna ek olarak turizm ana sektörü ile birlikte bölge ekonomisinin pandemiden kaynaklı kayıplarını da kendisiyle paylaşarak, üyelerimizin ihtiyacı olan devlet destekleri ve banka faiz oranlarının düşürülmesi yönünde çalışma yapılmasını talep ettim. Sayın TOBB Başkanımıza misafirperverliği ve aktardığımız konulara karşı ilgili yaklaşımı için çok teşekkür ederim.” dedi.

 

Turizm Bakanı ile Kapalı Durumda olan Eğlence Sektörü Görüşüldü

 

30 Mart Salı günü ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret eden Muğla heyeti turizmde aşı önceliği, kısa çalışma ödeneğinin ve turizm KDV indiriminin devamlılığı ve dünya geçici mirası listesinde yer alan Beçin kalesi ve Hekatomnos anıt mezarının çevre düzenlemesi için destek verilmesi konuları hakkında Bakan Ersoy’a bilgi verdi ve gerekli konularda desteğini talep etti. BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, hala kapalı durumda olan eğlence sektörüne işaret ederek bu sektörde çalışan üyelerin çok zor durumda olduklarını hatırlattı. Bu konuda Bakan Ersoy’dan yardım talep eden BODTO Başkanı, “1 yıldır kapalı durumda olan eğlence sektörü çalışanlarımızın artık dayanacak gücü kalmamıştır. Bu konuda acilen bir çözüm yaratılması gerekmektedir, öyle ki ailelerine bakamayacak duruma gelen bu sektörden binlerce kişi kazanç sağlamaktadır. Sayın yetkililerden gerekli pandemi önlemleri çerçevesinde, bir an önce eğlence sektörünün hizmet vermesi için gerekli izinlerin verilmesini arz etmekteyiz.” şeklinde konuştu.

 

Ticaret Bakan Yardımcısı ile İşyeri Fazlalığını Gündeme Alındı

Aynı gün Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’ı da ziyaret eden BODTO Başkanı ve beraberindeki Muğla heyeti bölgelerindeki ticari faaliyetler hakkında Bakan Uçarmak’a bilgi aktardı.  BODTO Başkanı, yarımadadaki büyük marketlerin fazlalığına dikkat çekerek Ticaret Bakanlığı’ndan bu konuda bir çalışma yapılmasını talep etti. Başkan Kocadon görüşmede şunları kaydetti: “Bodrum’da aynı cadde üzerinde bir bakıyoruz birden fazla süper market kurulmuş, bu hem markalar için hem de Bodrum’un ekonomik sürdürülebilirliği için tehlike yaratan bir durum. Bodrum butik bir yer olarak butik işletmelerle güzel, öyle ki bir ziyaretçi Türkiye’nin her yerinde bulabileceği bu marketler yerine yerel üreticilerden alışveriş yaparsa bu hem esnafımıza bir destek olur hem de tüketicilerin yerel ürünleri tanımasına olanak yaratır.”. BODTO Başkanı işyeri fazlalığını da gündeme taşıyarak özellikle pandemi döneminden sonra şirket ve şube açılışlarının çok arttığını bildirdi. “Haklı rekabet hepimizin yinelediği gibi evet kaliteyi arttırır ancak aynı faaliyet alanındaki fazla sayıdaki işletmeler de yıllardır Bodrum’a emek vererek markalaşmış mevcut firmalara, özelliklede aile işletmelerine de büyük zarar vermektedir.” diyen Kocadon, BODTO olarak bu konuda uzun süredir çalışmalar yaptıklarını ve konuyu ilgili mecralara aktardıklarını söyledi. Başkan Kocadon ayrıca emlakçılık sektöründeki sıkıntılara da değinerek, taşınmaz ticareti yapan işletmelerin yetki belgesi alarak faaliyetlerine devam etmesine yönelik yönetmelikte bir düzenlemeye gidilmesini önerdi. “Yetki belgelerini almaları konusunda üyelerimize ek süre tanınması Odamızın talepleri arasında.” diyen BODTO Başkanı, Bakan Yardımcısı Uçarmak’a aktarılan konulara olan ilgisi için teşekkürlerini sundu.

Ankara Ticaret Odası ile Birlikte Sanata Dikkat Çekildi

Muğla İl, İlçe Oda ve Borsa Başkanları Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı da makamında ziyaret etti.  ATO Başkanı Gürsel Baran ile Muğla genelinde pandeminin etkilerini değerlendiren Muğla Oda ve Borsa Başkanları üyelerin ekonomik anlamda daha fazla desteklenmeleri için neler yapılabileceği konusunda ATO Başkanı ile istişarede bulundu. Baran, Muğla heyetine ziyaretleri için teşekkür ederken Ankara Ticaret Odası Kongre ve Etkinlik Merkezi'nde gerçekleşen ArtAnkara 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı'na Muğla heyetini davet ederek, sergilenen eserleri birlikte inceledi. BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, sanatın aynı zamanda ticari hayatı da geliştirdiğine işaret ederken, BODTO hizmet binasında yer alan sergi alanı hakkında Baran’a bilgi verdi ve pandemi kısıtlamalarına kadar çok sayıda sergiye ev sahipliği yaptıklarını belirtti. “Bizler TOBB çatısı altında tek bir kurum gibi güçlü işbirliklerine ve iletişime sahip olmalıyız. Bu ziyaretlerimiz ile de bunu güçlendirmekteyiz.” şeklinde konuştu. Kocadon, BODTO 2018-2023 Stratejik planında da sanata ve sanatçıya dair planlamalara yer verdiklerini ve sanatın Bodrum’u kültürel, ekonomik, estetik anlamda beslediğini vurguladı. Başkan Baran’a Muğla’ya özgü coğrafi işaretli ürünleri takdim eden Muğla heyeti misafirperverliğinden ötürü ATO Başkanına teşekkürlerini sunarak, İl genelindeki coğrafi işaretli ürünler hakkında kendisine bilgi verdi.

Başkan Kocadon ve beraberindeki Muğla Oda ve Borsa Başkanları üye sorunlarını ve çözüm önerilerini aktardıkları bir dizi ziyareti tamamlayarak Ankara’dan ayrıldı.

 

Diğer Basın Bültenleri