BASIN BÜLTENLERİ
ESKİ ÇEVRE BAKANI İMREN AYKUT BODRUM KOYLARI HAKKINDA KONUŞTU
Tarih: 10 Haziran 2020 Çarşamba 15:47

Eski Çevre Bakanı Dr. İmren Aykut 10 Haziran Çarşamba günü Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u makamında ziyaret etti. Bodrum Ticaret Odası’nın çalışmaları hakkında bilgi alan Sayın Aykut, Bodrum’daki çevre konularına da değindi. Bodrum plajlarına dökülen mermer tozu hakkında açıklamalarda bulunan Aykut bu tip uygulamaları şiddetle kınadığını açıkladı.

İmren Aykut, “Bodrum kıyıları son dönemde sahile dökülen mermer tozu ile gündeme geldi. Bu haberler beni çok üzüyor çünkü bu tip hatalı girişimler sonucu kıyılarımız doğal görüntüsünü kaybettiği gibi denizlerimizdeki hassas ekosistem de bundan etkileniyor. Bu tip yanlış uygulamalar yaparak çevremize zarar vermeyelim.” diyerek bu konudaki hassasiyetini dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bodrum’u Maldivlere benzetme fikri bilgiye dayanmamakta çünkü Maldivler Hint Okyanusu’nda yer alır ancak burası Akdeniz’dir. Bu iki denizin kimyasal yapısı tamamen farklıdır. Hele ki Salda Gölü… O çok daha farklıdır. Oranın beyaz kumlarını kum zannederek kamyonlara doldurup buraya getirmek bir turizm ve çevre cinayetidir. Çünkü o kum değil bir canlı organizmadır ve sadece o bölgeye özgüdür! Bu şekilde yapay plajlara turist getirebileceklerini zannediyorlar. Peki ya mermer tozlarına ne diyelim! İnsan sağlığı için çok zararlı olduğuna mı bakalım, özellikle kanserojen olduğuna mı, solum yollarını mahvettiğine mi bakalım. Yoksa kısa sürede betonlaşıp hiçbir canlıya yaşam imkanı vermeyerek doğal dengeyi tamamen bozduğuna mı bakalım. Bunların telafisi asla yoktur, geri dönüşü yoktur. Şu anda yaşadığımız Corona Salgını geçicidir ve 1-2 yıl içinde bitecektir ancak bu Maldivlere benzeme sevdasının tahribatının turizme vuracağı darbe asırlarca sürecektir. O zaman nasıl para kazanacak turizmciler bakalım… “

-Çakıllı, yosunlu ya da kumlu koylarımız olduğu gibi güzeldir bunları korumakta hepimizin ortak görevidir.

Bodrum’daki işletmelere seslenerek bu yanlış uygulamayı durdurmalarını isteyen İmren Aykut, “Doğa olduğu gibi güzeldir ve sağlıklıdır, insanların bu özel sistemi bozmaya hiç hakkı yoktur. Bakanlık yaptığım süre boyunca savunduğum gibi, çevre üzerinde lütfen insan baskısı yaratmayalım, bu kıyılar sahip oldukları doğal güzellikler ile Bodrum’u bugünlere taşıdı. Burası yapay plajların değil doğal plajların olduğu bir yer olmalı. Buradan Bodrum’daki işletmelerimize de seslenmek istiyorum lütfen olmayan bir şeyi oldurmaya çalışmayın. Çakıllı, yosunlu ya da kumlu koylarımız olduğu gibi güzeldir bunları korumakta hepimizin ortak görevidir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Görüşmede ziyaretleri için İmren Aykut’a teşekkürlerini sunan BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise, “Sayın Bakanımızın belirttiği gibi Bodrum’da kıyılarımızı olduğu gibi korumamız büyük önem teşkil ediyor, bu anlamda biz kurum olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Burası Maldivler değil ve olamaz. Her yer kendi özellikleriyle güzel, bırakalım gelecek nesiller de Bodrum’un bu güzelliklerini yaşasınlar, bu da ancak çevreyi korumamızla mümkün. Bodrum’da turizm sadece 1-2 otelden ibaret değil ve binlerce insan bu sektörden ekmek yiyor bu nedenle doğal çevremizi korumamız sektörün geleceği için de çok önemlidir.” dedi.

          DR. İMREN AYKUT

Türkiye Cumhuriyetinin Seçilmiş İlk Kadın Bakanı

Türkiye tarihinin ilk kadın Hükümet Sözcüsü

 

 • İngiltere, Oxford Üniversitesi“İşçi - İşveren İlişkileri” “Endüstri İlişkileri” ve “Sendikacılık” konularında ihtisas yapmıştır.

 • Norveç Oslo Üniversitesi“İşçilerin Yönetime Katılımı” konulu bir çalışma programını tamamlamıştır.

 • Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde “Tahkim ve Arabuluculuk”, İngiltere’de “İşçi Sendikalarının Yapısı ve İşçilerin Eğitimi” konularında incelemeler yapmış, İngiliz İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve Çalışma Bakanlığı’nda çeşitli araştırma ve çalışmalar gerçekleştirmiştir.

 • İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde “İşçi Dövizleri ve Türk Ekonomisi Yönünden Analizi” konusunda doktorasını tamamlayarak“Doktor” ünvanını almıştır.

 • 1987 -T.C. 46. Hükümet II. Özal Kabinesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

 • Dr. AYKUT, Ülke tarihinde seçimle işbaşına gelen ve politik kariyeri olan ilk Kadın Bakan ünvanını almıştır.

 • 1989- T.C. 47. Hükümet Yıldırım Akbulut Kabinesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

 • 1989 yılında Kadın Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğünü kurmuştur. Bu suretle ilk defa Türkiye’de münhasıran kadın sorunlarına çözüm üreten bir resmi kuruluş devlet bünyesi içinde yer almıştır.

 • 1989’da Çevre Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma. Vakfı’nı kurmuştur. Bu vakıf bünyesinde çeşitli projeler yürütmektedir. Bugüne kadar 300 kimsesiz çocuğu okutup işe yerleştirmiştir ve 700 başaralı ama maddi imkanları kısıtlı olan üniversite öğrencisine burs vermiştir.ve günümüzde de burs vermeye devam etmektedir.

 • < >

  1991-Türkiye tarihinin ilk kadın Hükümet sözcüsüdür. 

 • 1991-Parlamentolar arası Birlik Türk Grubu Başkanlığı

 • 1992- Dünya Parlamentolar Birliği Batı Grubu Dönem Başkanı

 • 1993- Dünya Parlamentolar Birliği Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Üyeliği

 • 1994- 1995 yılları arasında Parlamentolar arası Birlik Türk Grubu Başkan Yardımcısı

 • 1995 -Genel Seçimleri Adana milletvekili

 • 1996- T.C. 53.Hükümet Kadın, Çocuk, Yaşlılar, Sakatlar, Uyuşturucu Bağımlılığı ile Mücadele ve Aile konularından sorumlu Devlet Bakanı

 • 1997 - T.C. 55. Hükümet 1999 yılına kadar Çevre Bakanı olarak görev yapmıştır.

Diğer Basın Bültenleri