33. THE BODRUM CUP SONA ERDİ

Bu yıl rotasını orman yangınlarından etkilenen bölgelere çeviren The Bodrum Cup, Kissebükü-Bodrum Erol Ağan etabı ile beş günlük heyecan dolu yarış maratonunu tamamladı. Yarışmalar boyunca hem yangın alanlarının iyileştirilmesi hem de yangından etkilenen vatandaşlara destek olmak amacıyla çeşitli etkinliklerin düzenlendiği organizasyon tam bir festival havasında geçti. Etaplar, rüzgarın elverişli olduğu anlarda kıyasıya mücadelelere sahne olarak hem yelkencilere hem izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un da katıldığı ödül töreninde Bodrum’un denizcilik kültürüne dikkat çekildi. Bu yıl yarışların şampiyonu Hızır 1 olurken, Bitci Challenge Cup'ta birinciliği Beluga aldı.

13-002.jpg
 

Tamamlanan son etabın ardından Ağanlar Tersanesi’nde kurulan alanda ödül töreni yapıldı. Törende Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları İlknur Ülküm Seferoğlu, Hüseyin Tutkun ve Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon da dereceye giren yarışmacılara ödüllerini takdim etti.

Tören öncesi konuşma yapan Kaymakam Bayar; Orman yangınlarında insanüstü bir gayret gösteren gönüllü ekiplerine teşekkür ederek başladığı konuşmasını; ‘’Bodrum-Milas iki kardeş ilçe. Buraların kaymakamı olmak bizim için büyük gurur. Seneye tüm ekibimle beraber sizleri bekliyor olacağım ve aktif bir şekilde aranızda olacağım. The Bodrum Cup’ı bugünlere taşıyan tüm emekçilerine tebrik ve teşekkürlerimi iletiyorum.’’ sözleriyle noktaladı.

Bodrum Cup bölgenin tanıtımına katkı veriyor.

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon yaptığı açıklamada Bodrum Cup’ın markalaşarak bölgenin tanıtımına büyük katkı verdiğine dikkat çekerken bu yılki rotaların yangından zarar gören yerler olmasının da çok anlamlı olduğunu vurguladı. “Bölgemizin en güzel, en kapsayıcı ve samimi organizasyonlarından biri olan Bodrum Cup’ı uzun yıllardır Bodrum Ticaret Odası olarak desteklemekteyiz.” diyen BODTO Başkanı, Organizasyon ekibine ve yarışlarda derece alanları tebrik ederken tüm katılımcılara da teşekkür etti.

14-001.jpg

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un 3.500 yıllık tarihinden bahsederek başladığı konuşmasında Bodrum denizcilik tarihine damga vurmuş isimleri tek tek anarak şükranlarını sundu. Aras; ‘’Yatlar, guletler, ayna kıçlar. İşte bu topraklarda bunlar yapılıyor. Bu kültürü yelkenle buluşturan kim? Erman Aras. Çünkü o, çocuklardan başladı; optimist yetiştirdi, lazer de yetiştirdi arkasından bu kültürü guletlerle, tirhandillerle buluşturdu ve 33 yıldır bunu devam ettiriyor. Kendisine teşekkür ediyorum. Her zaman ona sahip çıkacağız. Bu festival için emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, sizleri çok seviyorum.’’ dedi.

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı ve Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkan Yardımcısı Süleyman Uysal ise konuşması öncesi organizasyonda görev alan tüm ekip arkadaşlarını tek tek sahneye davet ederek hepsine teşekkürlerini iletti. Uysal konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Orman yangınlarında büyük bir özveriyle söndürme çalışmalarına katılan herkesin ellerinden öpüyorum. Siz iyi ki varsınız ki biz o felaketten kurtulabildik ve bugün buradayız. Biliyorsunuz ki The Bodrum Cup artık bir festivalden daha fazlası. Sanat alanında, sosyal sorumluluk alanında yaptığımız etkinliklerden elde edilen gelirlerin bağışlandığı dev bir organizasyona dönüştü. Biz artık gençler olarak umut vadetmek istemiyoruz. Biz sorumluluk alarak, taşın altına elimizi sokarak biz artık umudun ta kendisi olmak istiyoruz. The Bodrum Cup her yıl daha iyi olacak çünkü Bodrum bunu hak ediyor.  Biz bunun için gece gündüz çalışmaya hazırız. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ederim.’’ dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Törenin ardından sahne alan Teoman, verdiği konserle 33. The Bodrum Cup’ın veda gecesinde katılımcılara unutulmaz bir akşam yaşattı.

Gulet kategorisinde Jasmin 1, Tırhandil kategorisinde Hızır 1, Mozaik kategorisinde Dafne birinciliği kazandı. Standart A birincisi Levent Kaptan, Standart B birincisi Stihl Vay, Gulet A birincisi Take It Easier, Gulet B birincisi Metro Grandi, Gulet C birincisi Ron, Tırhandil A birincisi Usta K, Tırhandil B birincisi Hızır 1, Mozaik A birincisi Daima, Mozaik B birincisi Dafne ,Cruiser Genel birincisi Sultana, Cruiser A birincisi Lone Raver, Cruiser B birincisi Navita, Cruiser C birincisi Becayiş 61, Performance kategori birincisi Sultana, Katamaran birincisi Wahring Darling olurken Destek kategorisinde ise Fersah birinci oldu.

https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 20.01.2022 tarihinde yazdırılmıştır.