MUĞLA BORSA VE ODALARI BİR ARAYA GELDİ

Muğla Borsa ve Odaları Datça’da düzenlenen ortak toplantıda bir araya gelerek üyelerin sorunları ve taleplerine ilişkin yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Üç ayda bir düzenlenen rutin toplantılar kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ne bağlı Muğla Borsa ve Odaları, 15 Ekim Cuma günü Datça’da Bülent Ecevit Kültür Merkezinde bir araya geldi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Muğla Ticaret Borsası (MTB), Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Meclis Başkanı İlhan Ersan, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, Meclis Üyesi Toros Demirdöven, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), Fethiye Deniz Ticaret Odası, Marmaris Ticaret Odası (MTO) ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanları ile yönetim kurulu üyeleri katılım sağladı. 

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren MUTSO Meclis Başkanı H. Koray Özcan,  “Türkiye Odalar ve Borsalar bünyesinde ilimizi temsil eden değerli borsamız odalarımız olarak, üyelerimizin menfaatine olacak çalışma, sorunlar ve çözüm önerilerini görüşmek amacıyla bugün sizlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” diyerek toplantının moderatörlüğünü gerçekleştirdi.

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ise, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından toplantı kapanış konuşması gerçekleştirerek şu ifadelere yer verdi: “Coğrafi işaretli ürünler için Temmuz 2020’de Yatağan’da hizmete açtığımız MUTSO Zeytinpark, tüm odalarımızın ve borsamızın, tüm ilçelerimizin yöresel ve coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtım ve satışının yapıldığı bir yer. Önümüzdeki hafta da burada tüm ilçelerimizden gelen yöresel ve coğrafi işaretli ürünlerimizin tanıtımlarını, Antalya’da gerçekleştirilecek YÖREX Yöresel Ürünler Fuarında gerçekleştireceğiz. Zincir marketler konusunda geçtiğimiz haftalarda Ticaret Bakanımız Sayın Sezai Uçurmak’ı ikinci kez ziyaret ettik. Buradaki temel amacımız zincir marketlerde yalnızca temel ihtiyaç maddelerinin satılması. Çünkü yerel küçük esnafın tamamının malını satıyorlar. Bunların tamamını sayın bakan yardımcısına ikinci kez ilettik. Konunun takipçisi olacağız. Odalar üyelerinin menfaatini sağlamak için varlar.”

nnnn-001.png

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, pandemi ile sıkıntılar yaşayan üyelerin her zaman yanında olduklarını belirterek, düşük faizli kredilerin TOBB bünyesindeki işletmelere özel olarak sağlanması gerektiğini belirtti. “ Üyelerimiz her yıl bir öncekinden daha büyük mücadelelerle ticari hayatlarına devam ediyor. Bu sebeple üyelerimizin işlerini kolaylaştıracak, onlara katkı sağlayacak çalışmalara öncelik vermeliyiz.” diyen Başkan Kocadon, üyelerin zarar görmeden pandemiyi atlatmaları için tüm kurum ve kuruluşlar ile birlikte yaptıkları planlama çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ise üyelere Odaların ne iş yaptığının daha sistematik bir şekilde analiz edilerek aktarılması için yapılacak çalışmaları özetleyen sunumu gerçekleştirdi. Odaların karar alıcılar üzerindeki etkileri ve Odaların önerilerinin ne kadarının hayata geçtiğinin analiz edildiği çalışmalarının yaygınlaşması gerektiğini söyleyen Akkaya,  bu konuda yürütülecek örnek projeyi paylaştı.

Oda başkanlarının sırasıyla söz aldığı toplantıda, ham madde fiyatlarındaki fahiş artışlar, Muğla Menteşe’yi doğrudan, ilçeleri dolaylı yoldan ilgilendiren bölge trafik kavşağının düzenlenmesi, yaşanan yangın felaketinin tekrarlanmaması adına alınabilecek önlemler, turizm sektörünü etkileyen kalifiye eleman sorunu, kısa çalışma ödeneğinin tekrar başlatılmasının sektörler için gerekliliği, Muğla Borsa ve Odalarının kamunun karar alma süreçlerinin etkisinin analiz edilmesi ve Ukraynalı turizmcilerin ilimize ziyaretlerinin planlanması gibi konularda görüşler aktarıldı.

Toplantının ardından heyet bölgede çalışmalarını sürdürdü.

https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 25.01.2022 tarihinde yazdırılmıştır.