İSTANBUL FRANSA BAŞKONSOLOSU İLE GÖRÜŞTÜK

İstanbul Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin 18 Ekim Pazartesi günü Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u makamında ziyaret etti. Ziyarette, İzmir Fransa Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, Istanbul Fransa Ticaret Ateşesi Elodie Laugier, Ankara Fransa Büyükelçiliği Tarım Ataşesi François Vial, BODTO Başkan Yardımcısı Mehmet Ayaz, Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ceylan Satı ve Genel Sekreter Prof. Dr. Fuat Önder de yer aldı. Görüşmede kurulabilecek ikili ilişkiler gündeme alınırken Fransız turistler için Bodrum’un tam bir cazibe merkezi olduğuna dikkat çekildi.

BODTO Başkanı ziyaretinden ötürü Başkonsolos Olivier Gauvin’e teşekkürlerini sunarak Bodrum Yarımadası’nın turistik ve ticari yapısı hakkında bilgi verdi. “Bodrum binlerce yıldır nice medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürü ve doğası ile eşsiz bir yarımadadır. Bölgemiz kültüre ve sanata meraklı Fransız turistler için çok uygun bir cazibe merkezidir.” diyen Kocadon son yıllarda Fransız turistlerin sayısında düşüş olduğuna dikkat çekerek buna karşın ortak toplantılar ve projeler geliştirmeyi önerdi.

Başkan Kocadon Bodrum’u tanıttı

Yeni yılda Başkonsolos Olivier Gauvin’i İstanbul’da ziyaret etmek istediklerini açıklayan Başkan Kocadon, Bodrum’un gastronomik özellikleri hakkında da bilgi verdi. Başkan Kocadon bölgedeki şarap üretimine dikkat çekerken, Bodrum’da bu alanda uluslararası çapta ödül almış markaların mevcut olduğunu belirtti. “Ayrıca Bodrum Mandalinasının ürün çeşitliliği ile tatlılarda, içeceklerde kullanılması ile yaratılan farklı lezzetler söz konusu. Zeytinyağımız da aynı şekilde kalitesi ile dikkat çekmekte. Tüm bunlar gösteriyor ki bölgemiz gastronomik, arkeolojik ve kültürel zenginliği ile çok farklı alternatifler sunmakta. Dünya’nın yedi harikasından biri olan Mausoleum, tarih ve doğa ile iç içe antik Leleg Yolu, yıl boyunca süren çeşitli festivaller, lüks turizmden eko-turizme kadar her arayışa cevap verebilecek çeşitlilikteki tesisler, mavi yolculuk ve özgün Bodrum ahşap yatları ile bölgemiz tam bir turizm merkezidir” diyen BODTO Başkanı, Fransa ile turistik hareketliliğinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Odada bulunan tırhandil maketi üzerinden Bodrum teknelerinin kısa tarihçesinden de bahseden Başkan Kocadon, bölgenin yat üretim kapasitesinin ve uluslararası çapta yat ihracatının da altını çizdi.

Başkonsolos Gauvin gösterdikleri misafirperverlikten ötürü BODTO Başkanına teşekkür ederken, bölgeyi çok beğendiğini ve Bodrum’un güzelliği karşısında etkilendiklerini açıkladı. Kısa süre önce göreve geldiğini belirten Gauvin Başkan Kocadon’un açıkladığı caziplikler doğrultusunda muhakkak Fransa – Bodrum arasında turizmin geliştirilmesi taraftarı olduğunu söyledi.

Görüşmenin ardından karşılıklı hediye takdimleri yapıldı ve Başkonsolos Gauvin ve beraberindeki heyet bir dizi ziyaret yapmak üzere Odadan ayrıldı.

https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 20.01.2022 tarihinde yazdırılmıştır.