BALIKÇIYI ANMA ETKİNLİKLERİNDE BODTO BAŞKANINDAN DİKKAT ÇEKEN KONUŞMA

“Bir gün gelecek herkes Bodrum’u tanıyacak...” diyerek kentin bir dünya markası olmasında önemli yere sahip ‘Akdeniz'in Ebedi Genci’ Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı değer Halikarnas Balıkçısı ölümünün 48. yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılmaya başlandı.

16-002.jpg

12 Ekim Salı günü Marina Yacht Club’de gerçekleşen anma etkinlikleri açılış kokteyline katılan Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, yaptığı açılış konuşmasında Balıkçı’nın Bodrum halkıyla bütünleşerek bölgeyi kalkındırdığına işaret etti. “Sürgüne geldiği Bodrum’da Bodrum halkıyla bütünleşerek, Bodrumlulara, ben sadrazam torunuyum, paşa oğluyum, Robert Kolejini bitirdim, Oxford’u bitirdim demedi, bizlerle bir olarak yaşadı ve hayatı boyunca da Bodrum’dan kopamadan kaldı. Bundan dolayı Bodrumlunun gönlünde taht kurdu, çok sevildi, saygı duyuldu.” diyen BODTO Başkanı, Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum’a katkılarından en önemlisinin arkadaşlarıyla çıktığı mavi yolculuk olduğunu vurgulayarak, bu yolculukların dev bir sektörü doğurduğuna işaret etti. “Deniz turizmi bugün mavi yolculukta Türkiye’nin en büyük yatlarına sahiptir. Halikarnas Balıkçısını rahmetle anarken bu özel günü organize eden herkese çok teşekkür eder, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.” diyen Kocadon, Balıkçıyı anarken onun bu coğrafyaya karşı beslediği barışçıl ve sevgi dolu “Merhaba’nın bugün hala gönüllerde yankılandığını ifade etti.

15-002.jpg

Program daha sonra arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu tarafından “Halikarnas Balıkçısı” eserinin icra edilmesi ile devam etti. Aşık Mahsuni Şerif’in kızı Aysun Eldeniz'in solist olduğu arp dinletisinden sonra, bestesi Bora Uymaz’a, şiiri Selçuk Yazıcı’ya ait bestenin notası Bodrum Belediyesi’ne takdim edildi. Kültür Bakanlığı sanatçısı Bora Uymaz tarafından bestelenen "Halikarnas Balıkçısı" adlı bestenin tüm hakları Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi’ne devredildi.

Halikarnas Balıkçısı 48. ölüm yıl dönümü 13 Ekim günü de çeşitli etkinliklerle devam ediyor…

https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 30.11.2021 tarihinde yazdırılmıştır.