LÜKS MARKALAŞMA KONUSUNDA SEMİNER VERİLDİ

24 Ocak Perşembe günü Bodrum Ticaret Odası organizasyonu ile konferans salonunda “Markalaşma Yolunda Lüksten Alınacak Dersler” konulu seminer düzenlendi. Bodrumlu firmaların yoğun ilgi gösterdiği seminerin açılış konuşmasını yapan BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, bu eğitimdeki amaçlarının üyelere markalaşma kavramının önemini hatırlatmak olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: “Biz turizmciler Bodrum’u tanıtırken yeni yatırımları planlarken yerel ve kültürel değerlerimizi unutmamalıyız, bu değerleri markalaştırmaya çalışmalıyız. Bodrum 1970’lerden bu yana ev pansiyonculuğundan bugün uluslararası turizm yatırımlarıyla kendi markasını oluşturmuştur. Artık daha çok rakibi ve korunması gereken bir marka değeri vardır. Bu nedenle bugün markalaşma yolunda lüksten alınacak dersleri konuşacağız.”.

-Lüks öğrenilecek bir şey değil, bir tavırdır.

Türkiye’nin ilk ve tek lüks ve gusto içerik sitesi olan ve aylık 100.000 tekil ziyaretçisi bulunan OGGUSTO’nun yaratıcısı, Türkiye’nin ilk ve tek lüks marka danışmanı Özlem Güsar, markalaşmada öncelik verilmesi gereken konuları tek tek sıraladığı eğitimde, “Kalite, iyi bir servis hizmeti, yaratıcılık, kişiselleştirme ve uzun dönem planlaması olmadan markalaşmak söz konusu olamaz. Bu anlamda şirketler kendi kimliklerini ve hedeflerini çok iyi belirleyerek logolarından web sitelerine, çalışanlarına kadar bütünsel bir tavır sergilemedir.” diyerek, insan kaynağına önem vererek, uzun vadeli düşünerek, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda çalışmak gerektiğine işaret etti. Çeşitli dünya markalarından da örnekler veren Güsar, “İnternetin ve sosyal medyanın gücünü de hafife almamalı ve buna göre çalışılmalı. Şirketler sadece büyümeye değil personel eğitimlerine, insan kaynağı ve sistemleşmeye de yatırım yapmalı. Ayrıca genç nesli de iyi takip ederek onların tercihlerini de iyi takip etmeliler.” dedi.

Güsar, “Türkiye’de İstanbul haricinde lüks bir şehir markası çıkacaksa bu kesinlikle açık ara Bodrum’dur. Bunu yapacak insanlar da buradaki insanlardır. Son yıllara Dünyanın her noktasında otel açan zincirler, Bodrum’da da otel açıyor.” diyerek, Bodrum’a layık olduğu değeri vermek için herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini vurguladı.

Eğitim sonrasında BODTO Yönetim Kurulu Üyeleri ile de görüşen Özlem Güsar’a BODTO Başkanı tarafından bir plaket takdim edildi. Başkan Kocadon verdiği değerli bilgiler için Güsar’a teşekkür ederek, bu konudaki eğitim organizasyonlarının da üye talepleri doğrultusunda devam edeceğine işaret etti.

https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 22.04.2019 tarihinde yazdırılmıştır.