BODRUM, FETHİYE, MARMARİS TURİZM KONSEYİ GERÇEKLEŞTİ

Bodrum, Fethiye, Marmaris Turizm Konseyi, Muğla Valisi Amir Çiçek'in de katıldığı toplantıda acil eylem planı için bir araya geldi.

Marmaris Belediyesi'nin ev sahipliğinde Akyaka Yücelen Otel'de yapılan toplantıya üç ilçenin Oda, birlik  ve meslek temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Amir Çiçek, "Muğla turizmini en yüksek seviyeye çıkaracağına inandığım kişilerle yapacağımız bu toplantıda alınacak kararlar burada kalmayacak. En kısa sürede hayata geçireceğiz bu kararlar dosyalarda söylemlerde değil uygulamalarda olacak.  Aralık ayında sık sık bir araya gelerek, 2015 yılının değerlendirmesini, 2016 yılında alınması gereken önlemleri planlayacağız. Ekonomiye dayanan, sürdürülebilir bir turizm için alternatif turizme inanarak yolumuza devam ediyoruz. 2015 yılında bölgemizi 3 milyon 100 bin turist ziyaret etti. Geçmiş yıla göre 300 bin kayıp var. Sayısal düşüş neden kaynaklandı bunu da değerlendireceğiz." dedi.

Aylar önce bir araya gelen Bodrum, Fethiye ve Marmaris Belediye Başkanları'nın önemli bir oluşuma imza attığına dikkat çekerek konuşmasına başlayan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, "Bu konsey diğer turizm bölgelerine de örnek oluşturacaktır düşüncesindeyim. Sektörün bütün temsilcileri olarak hepimizin bir sorumluluğu var. Karamsarlığa ve olumsuzluğa hiç bir zaman yer yok. Genelde baktığımız zaman sorunlar, geçmişte bıraktığımız  sorunlarla aynı. Biz bu şehrin lokomotifleriyiz. Şu doğa, şu güzellik dünyanın hiçbir yerinde yok. Turizm sezonunun uzatılması, standardın yükseltilmesi, alım gücü iyi olan misafirlerin ağırlanması ve bir yandan da alternatif turizm adına yapılacak çalışmaların başarıya ulaştırılması konusunda hiçbir endişem yoktur." diye konuştu.

"Ben" Fikrinden Çıkıp "Biz" Olmak

Konseyin diğer bir üyesi olan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da, turizmde ekonominin iyi olmaması durumunda hizmetin de iyi olmayacağının altını çizerek, "Bodrum, Fethiye ve Marmaris olarak çok ciddi çalışmalar yaptık. Muğla'nın ekonomide en büyük ana damarı turizm. Eğer turizmde bir aksama olursa zincirin diğer halkaları da zarar görür, esnaf para kazanamazsa Muğla'nın güzellikleri bir anlam taşımaz. Bunun için bizler şöyle bir karara vardık, "ben" fikrinden çıkıp "biz"  olmaya karar verdik. Bunun meyvelerini de 2016 yılında toplamaya başlayacağız." şeklinde konuştu.

Konseyin üçüncü üyesi Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi ise; "Bizim hiçbir siyasi birlikteliğimiz yok. Siyasi parti ayrımının insanların bir araya gelmesine engel olamayacağını çok net bir şekilde ortaya koymak için hep birlikte paylaşım kültürünü ortaya koyduk. Turizmin gelişmesi dışında hiçbir amacımız yok. Hiçbir kurumun karşısında da değiliz. Tek amacımız Muğla'ya bir turist daha fazla getirebilmek." dedi.

Toplantının basına açık kısmının ardından sektörün önde gelen isimleri sorunları masaya yatırarak çözüm arayışına girdi. 

https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 17.06.2019 tarihinde yazdırılmıştır.