BODRUM’UN “ÖZGÜR PLAJI" AÇILIYOR

Bodrum Belediyesi, Bodrum Sağlık Vakfı ile Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Bodrum Şubesi, yaptıkları işbirliği sonucunda, Türkiye'ye örnek olacak “Özgür Plaj” adı altında “Engelsiz Plaj” projesini Bodrum'a kazandırdı.

 

Engelli bireylerin, sosyal yaşama katılmalarını ve her bireyin yararlandığı çevresel imkanlardan yararlanmalarını sağlayacak proje, Bodrum'da hayata geçiyor. Bitez sahilindeki kumsal ve park alanı, uzun ve titiz uğraşların sonunda engellilerin yararlanacağı bir kafe ve plaj konseptinde projelendirildi. Bodrum Belediyesine ait alan, Belediye izni ile Bodrum Sağlık Vakfının kullanımına tahsis edildi.

 

Hedef kitlesine hizmet için 20 yıldır özverili çalışmalarıyla takdir kazanan ve Bodrum'un bir markası olan Bodrum Sağlık Vakfı, içinde bulunduğu topluma pozitif değer katmayı ilke edinmiş Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Bodrum Şubesi ve duyarlılığı ile engelli bireylerin hep yanında olan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un çalışmalarıyla ortaya çıkan 'Özgür Plaj'  13 Ağustos 2015 tarihinde Perşembe günü Bitez sahilde hizmete açılacak. Açılış saat 19.00'da, “Necati & Saykolar” konseri ile gerçekleşecek.


JCI Bodrum Şubesi Başkanı Tansel Göçmen'in önderliğinde tüm dernek üyeleri özverili çalışmalarıyla projede görev aldı. Üyeleriyle adeta nöbetleşerek çalışmaları yerinde takip eden JCI Bodrum, elde ettiği fonlarla kafe ve plaj bölümünün tadilatını gerçekleştirerek tüm sürecin kaynak yaratma ve uygulama işlerinin takipçisi oldu.

 

Bodrum Belediyesi ise sahil düzenleme ve tadilat işlerinde ilgili birimlerini harekete geçirerek işgücü ve ekipman temini ile projeye destek oldu. Ayrıca fiziksel engelli bireylerin denizle buluşmasını sağlayacak kumsalda yer alan yürüyüş platformu ile özel şezlonglar ve sahil şezlonglarını temin etti.

 

Projenin mimarı Lütfi Şengül, “Birlikte yaşadığımız şehrin ayrılmaz parçası olan engelli hemşerilerimizin rahat, sorunsuz bir yaşam sürebilmeleri için gerekli olan önlemleri almak biz mimarların, şehir plancılarının, mühendislerin, yerel yöneticilerin önceliği olmalıdır. Bu konuda yasal düzenlemeler olmasına rağmen maalesef yeterli özen gösterilmemektedir. Sorunsuz yaşam, planlama aşamasında başlar, halkın bilinçlenmesi ile gerçekleşir. Bitez plaj düzenlemesi de bu amaca hizmet etmek için atılmış bir adımdır.” Sözleriyle projenin önemini vurguladı.

 

Yerel Yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının imece usulü dayanışması ve toplum yararına ortak amaç ilkesiyle ortaya çıkan bu örnek proje, eşitliğin ve özgürlüğün her bireyin hakkı olduğunu bir kez daha topluma hatırlatması yönünden önem taşıyor. 

 

https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 15.04.2024 tarihinde yazdırılmıştır.