Duyuru Arşivi
FARKINDALIK YARATAN BİR SERGİ
Değerli Üyelerimiz,
06.09.2023 16:35

Sanatçı Zerrin Tuluğ’un ‘6284’ isimli resim sergisi Bodrum Ticaret Odası Sergi Salonunda açıldı. 5 Eylül Salı günü gerçekleşen açılış kokteylinde sergilenen eserler sanatseverler tarafından büyük beğeni topladı. Toplumsal konulara dikkat çekerek kadına şiddet ve 3’üncü cinsin ötekileştirilmesi gibi konuları işleyen sergi 20 Eylül tarihine kadar açık kalacak.

Tuluğ tuval üzerine akrilik ve karışık malzemeyle sembolleri ve soyutlama ögeleri taşıyarak kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair bir farkındalık yaratmayı amaçladığını ifade ederken, kadın, çocuk ve 3’üncü cinsin ötekileştirilerek cinayetlerin ve tecavüzlerin meşrulaştırılmasına karşı sesini sanatla duyurmak istediğine dikkat çekti.

2-038.jpg

 “2020’li yıllarda ve hala günümüzde kadının ve ailenin korunamaz boyutlara ulaştığı, şiddetin ve cinayetlerin arttığı, göz ardı edilerek 8.3.2012 tarihli ve 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine dair kanuna ilişkin uygulama yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılması söz konusu olduğunda yıl 2023.” diyen Tuluğ, Adak temasında, 3’üncü cinse vurgu yaparak, sembollerle dışa vurum yaptığını ifade etti.  

4-031.jpg

“Hepsinin bir sorunu var.”

Tuluğ sergisi hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Ben, kadınların, 3’üncü cinsin, tacize uğramış çocukların sorunlarını vurgulamaya çalışıyorum. Ötekileştirilmiş kadınlarımızın içsel sorunlarını anlatmaya çalışıyorum. Eserlerimde kullandığım kuşlar, genelde koruyucu olarak devreye giriyor. Kötülüğü, şeytanlar ve yılanlarla vurgulamaya çalışıyorum. Çalışmalarımda üçgen ögeler kullanıyorum. O üçgenlere keçe malzemelerle adak asarak, sorunların çözümünü adakla gerçekleştirmek isteyen kadınları anlatıyorum. Bazılarında çocuksuz kadınlar, bazılarında dayak yiyen kadınlar… Hepsinin bir sorunu var.”

3-031.jpg

30 yıldan bu yana resim yaptığını ve Bodrum’da ilk kez bu kadar kapsamlı bir sergi açtığını ifade eden sanatçı yarımadanın kendisinde özel bir yeri olduğuna değinirken sanatseverleri 20 Eylül’e kadar eserlerini görmeye davet ettiğini belirtti.