BODTO Haberleri
SU SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİLER
Değerli Üyelerimiz,
05.09.2023 17:25

4-030.jpg

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısında Bodrum’un su sorunu görüşüldü. Meclis Başkanı İlhan Ersan’ın yönetiminde gerçekleşen toplantıda Meclis Üyesi Semayi Yaman su konusunda detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda TMMOB Makine Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve Jeoloji Mühendisleri Odası Bodrum Temsilciliği ile İlçe Koordinasyon Kurulu yetkilileri ve Bodrum Kent Konseyi yetkilileri hazır bulundu.

3-030.jpg

Yaman sunumunda TMMOB çatısı altında yürüttükleri çalışmalardan bahsederken yer altı suyunun giderek tuzlandığına da dikkat çekti. “Bodrum’da tankerler yer altı suyunu çekerken tuzluluk iç bölgelere doğru ilerliyor bu da gelecek su rezervlerimiz için büyük tehdit oluşturuyor.” diyen Yaman, bu konuda bir an önce önlem almak gerektiğine değindi. Meclis Üyesi Yaman küresel ısınma ve etkilerine de değinerek, artan sıcaklıkla birlikte barajlardan buharlaşma ile çok fazla su kaybı yaşadıklarının da altını çizdi. “Nüfus artışımızla birlikte su talebimizde yükseliyor, Bodrum’da yapılaşmayı ve göçü bir an önce kontrol altına almak gerekli.” diyen Yaman 2035 yılında dışarıdan Bodrum’a su getirmek gerekeceğini tahmin ettikleri açıkladı. Semayi Yaman sunumunun devamında, Mumcular Barajının giderek kapasitesinin düştüğüne, Geyik Barajından gelen suyun yeterince temiz olmadığına, golf sahalarının çok fazla su harcadığına dikkat çekti. Akbelen Ormanından kömür çıkarılması durumunda su kaynaklarının yer değiştireceğine de değinen Yaman bu bölgedeki suyun çok temiz olduğuna ve bu dengeyi de korumak gerektiğine vurgu yaptı.

6-012.jpg

Sunumun ardından meclis üyeleri konuyla ilgili istişare ederken su tasarrufunu önemsemek gerektiğine ve çim alanlar ile havuzların çok fazla su harcadığına değinildi.

7-007.jpg

Ağustos Ayı Faaliyetleri

Ağustos ayı Oda faaliyetleri Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon tarafından açıklandı. BODTO Başkanı, Avusturya Viyana Eyalet Milletvekili Aslıhan Bozatemur ve Ukrayna Antalya Konsolos Yardımcısı Anatoliy Malyuska’nın Odayı ziyaret ettiğini belirtirken protokol ziyaretleri kapsamında diğer Oda başkanları ile birlikte Muğla Valiliği görevine yeni atanan İdris Akbıyık’ı makamında ziyaret ettiklerini söyledi. “Yine bu ay içerisinde Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Topan, Kosova Prizren Belediyesi’nin daveti üzerine Kosova Prizren’e resmi ziyarette bulunan Bodrum heyetinde yer aldı ayrıca Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ile Kos’taki dosluk konserine katıldılar.” diyen Kocadon BODTO’nun uluslararası ilişkileri her zaman önemsediğini vurguladı. Ağustos ayında TOBB ikiz kulelerde düzenlenen ekonomi şurasına da katıldığını açıklayan Kocadon, Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesiyle Kütahya Vali Yardımcısı olarak atanan Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar’ın da kendilerine veda ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

2-037.jpg

BODTO’nun girişimleri ile yeni coğrafi işaretler geliyor
Toplantıda Odanın girişimleri ile yakın zamanda Bodrum Guleti ve Bodrum Tırhandili’nin coğrafi işaretlerinin alınacağına değinilirken Odanın lobicilik faaliyetleri sonucunda 2021 yılında başvurusu yapılan coğrafi işaret tescil sürecinin hızlandırıldığı müjdesi verildi.

5-020.jpg