BODTO Haberleri
BODRUM’UN ALTYAPI SORUNLARI MECLİSTE GÖRÜŞÜLDÜ
Değerli Üyelerimiz,
30.03.2023 17:46

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Aylık Olağan Genişletilmiş Meclis Toplantısında Yarımadanın alt yapı sorunları görüşüldü. Toplantıya konuk olan Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, Bodrum’a yapılan yatırımlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Meclis Üyeleri ile bölgenin sorunlarına dair istişare eden Müdür Ülgen üst yapının alt yapı olmadan bir anlam ifade etmediğini vurguladığı sunumunda “Bu coğrafyayı korumak hepimizin görevi.” dedi.

MUSKİ İçme Suyu 1. Bölge Şube Müdürü Oğuz Kağan Bardakçı ve BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz’in de katıldığı toplantıda Meclis Başkanı İlhan Ersan toplantıya teşriflerinden MUSKİ yöneticilerine teşekkür ederken ortak çalışmalara her zaman hazır olduklarını vurguladı.

2-027.jpg

Müdür Ülgen sunumunda planladıkları ve devam eden yatırımlar hakkında bilgi verirken Gümüşlük Atık Su Arıtma Tesisi’nin çok yakında açılışını yapacaklarını da müjdeledi. İçmeler, Akyarlar, Turgutreis Arıtma Tesislerinin de büyük oranda bittiğini duyuran MUSKİ Genel Müdürü, Ortakent’in arıtma sorununu çözmek için Bitez üzerinden hattı Gümbet arıtmasına bağlayacaklarını söyledi. Gündoğan arıtma tesisi için yer tahsisinde sorun yaşadıklarını açıklayan Ülgen, o bölgenin de bir an önce tesise kavuşması gerektiğine işaret etti.

Muğla’nın Kuraklık Eylem Planı kapsamına yürüttüğü çalışmalardan da bahseden Ülgen “Ağustos ayında kuraklık etkilerini daha yakından göreceğimizi tahmin ediyoruz. Bodrum’un içme suyu sorununu çözmek için çok çeşitli projelerimiz var bunlar üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

5-013.jpg

“Bu coğrafyayı korumak hepimizin görevi.”

Bodrum’un atık su sorununu bir an önce çözmesi gerektiğine değinen Ülgen “Şuanda Bodrum tüm üst yapı faaliyetlerini durdurarak alt yapıya odaklanmalı. Uzun dönem projeksiyonları ile alt yapı tamamlandıktan sonra üst yapıya geçilmeli.” dedi. Ülgen konuyla ilgili şunları kaydetti: “Bir şehrin önce planı yapılır ve alt yapı ona göre kurulur. Bizim planlı şehirlere ihtiyacımız var.  Ancak Bodrum’da plan yapma yetkisi olan bir çok farklı kurum bulunuyor, bu da işleri daha da zorlaştırıyor. Üst yapı bir an önce durmalı ki alt yapımız bu yoğunluğu karşılasın. Bu coğrafyayı korumak hepimizin görevi. Bir taraftan yatırım yapılmalı bir diğer taraftan da ihtiyaçlar karşılanmalı. Ben 50 yıllık projeksiyon ile tesislerimizi kuruyorum. Bu her alanda böyle olmalı.”

4-020.jpg

Meclis üyeleri görüş bildirdi.

Toplantıda söz alan Meclis Üyeleri Mumcular Ovası’nda yer alan golf alanının su kaynaklarına etkisi, Mumcular barajını besleyen suyollarının tahribi, vahşi sulamanın kaynaklara etkisi, ana ishale hatlarındaki patlakların halkın can güvenliğine etkisi, İçmeler arıtmasının yer seçiminin peyzaj kalitesine etkisi, Bodrum’un taşıma kapasitesinin aşılması, Bodrum’un birçok yerindeki alt yapı çalışmasının yolların bozukluğuna etkisi, alt yapı çalışmaların kurvaziyer turizmine olumsuz yansımaları, su israfı,  deniz kirliliği gibi konular hakkında görüş bildirdi.

Meclis üyeleri alt yapı çalışmalarının gerekli olduğu konusunda hemfikir olduklarını açıklarken kullanılan malzeme kalitesinin ve işin kalitesinin iyi olması gerektiğine dikkati çekerek çalışmaların iyi planlanarak turizm sezonuna sarkmaması gerektiğinin altını çizdi.

3-021.jpg

Başkan Kocadon faaliyetleri anlattı

Sunumların ardından Mart ayı faaliyetleri hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon tarafından bilgi verildi. Başkan Kocadon ay boyunca Muğla Milletvekili Aday Adaylarının Odaya nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirtirken, Oda yönetimi olarak Muğla ve Bodrum protokol ziyaretlerinin ve lobicilik faaliyetlerinin sürdüğünü belirtti.

“11 Mart tarihinde Muğla Odaları ve Borsa Ortak Toplantısı’na katıldık.  Muğla Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda yaşanan deprem felaketi, iklim değişikliği ve kuraklık, pandemi sonrası yapılaşma ve düzensiz göç ile birinci derece deprem bölgesi olan Muğla’nın depreme yönelik hazırlıkları konusunda istişare ettik.” diyen BODTO Başkanı Muğla Odaları ve Borsası olarak bu yıl ramazan gıda yardımlarının deprem bölgesine aktarılacağını belirtti.

Başkan Kocadon sözlerini tamamlarken “Yazın bizleri bekleyen kuraklıkla ilgili halkımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.” diyerek su tasarrufu için önlem alınması gerektiğinin altını çizdi.