BODTO Haberleri
TRAVMAYLA BAŞA ÇIKMAK KONULU SÖYLEŞİ YAPILDI
Değerli Üyelerimiz,
15.03.2023 13:19

BODTO 8 Nolu Meslek Komitesinin öncülüğünde, Klinik Psikolog Özge Çivci’nin katılımı ile 13 Mart Pazartesi günü BODTO Konferans Salonunda “Depremin Yarattığı Travmalarla Dayanışmayla Başa Çıkmak” konulu bir söyleşi gerçekleşti.

53-002.jpg

Uzman Psikolog Özge Civci, dayanışmanın travmalara olan olumlu etkilerini anlattığı konuşmasında çeşitli travmayla başa çıkma yöntemlerinden de bahsetti. Kent Haber’e konuşan Özge Çivci seminerle ilgili şunları dile getirdi: “Kolektif bir travmanın içinde olduğumuz için, toplumsal olarak büyük boyutta hepimizi etkileyen bir travmanın içerisinde olduğumuz için kendimize şefkatle bakmak, depremin yarattığı etkilerde çevremize, ebeveynliğimize nasıl etki ettiğini görmek için, bedenimizdeki, sinir sistemimizdeki gerginliklerin etkileriyle başa çıkmak için bir söyleşi ve egzersizler yapıyoruz. Bu zor günlerde dayanışmanın, bir arada olmanın kuvvetinden yararlanmaya çalışacağız. Travma, aslında olayın bedenimiz üzerindeki etkisidir. Toplumu etkileyen büyük olaylar, yaşadığımız başka travmaları da açığa çıkarır. Birinci olarak depremi yaşamamış olsak da bu büyük etkinin içinde sinir sistemimiz bundan etkilenir. İnsanların sinir sistemleri birbiriyle konuşur. Bu yüzden de etkilenme ağı çok geniş oluyor. 5 haftadır yaşadığımız bu süreç tüm toplumu etkileyen bir olay. O yüzden bugün bir araya gelmenin gücünden yararlanmaya çalışıyoruz, dayanışmanın etkilerini ele alıyoruz.”

52-001.jpg

Travmanın doğrudan bedende yaşandığına dikkati çeken Klinik Psikolog Özge Çivci, sözlerini şöyle tamamladı: “Travma bedende yaşanır ve beden hafızasında saklı tutulur. Sinir sisteminde saklı tutulur. O yüzden de travmatik etkiler, donma gibi, çökme gibi duyguları hissedememek gibi aşırı uçlara gidebilir. Bu etkileri nasıl dönüştürebilir ve tolerans aralığında nasıl kalabileceğimize bakıyoruz.” dedi.

54-002.jpg

Etkinliğe BODTO 8 Nolu Komite Başkanı Aslı Açıkalın, 5 Nolu Komite Başkanı Yasemin Akpınar, 8 Nolu Komite Başkan Yardımcısı Mehtap Akpınar da katıldı. Komite Başkanları konuya gösterdiği duyarlılıktan dolayı Özge Civci’ye teşekkür ederek dayanışma ve birlikteliğin önemine dikkati çektiler.