BODTO Haberleri
BODTO BAŞKANLARI KENT TV’DE TİCARET VE TURİZMİ YORUMLADI
Değerli Üyelerimiz,
01.12.2022 17:02

Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon Bodrum Kent TV’nin Açık Görüş programına katıldı. Gazeteci Ayhan Ongun’un sorularını yanıtlayan BODTO yöneticileri ekonomi ve ticaret konularında görüş bildirdi.

Başkan Kocadon 2 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen organ seçimlerinin Bodrum’a yakışır şekilde seviyeli ve kavgasız geçtiğine değinirken tekrar göreve gelmekten dolayı mutlu olduklarına dikkat çekti.

Ayhan Ongun’un üye sorunları konusunda sorularını yanıtlayan Kocadon en büyük problemin uzun vadeli ve istenilen rakamlarda krediye ulaşmada yaşanılan zorluk olduğunu belirtirken bunun yatırım yapmada güçlükler ortaya çıkardığına değindi. Lojman sorununa karşın Milas Ticaret ve Sanayi Odası’na Bodrum-Milas arasında bir bölgede lojman yapmayı önerdiklerini belirten Başkan Kocadon bunun sorunu büyük oranda çözeceğine değindi.

BODTO üyelerin kredi sorununu aşmaya çalışıyor

“Bodrumlu turizmciler olarak eskiden kışın aldığımız kredileri yazın öderdik ve bu ticari hayatımızı kolaylaştırırdı ancak günümüzde üyelerimiz krediye ulaşmada büyük problemle karşı karşıya. Faizlerin yüksekliği ve kredilerdeki kota düşüklüğü birçok üyemizi mağdur ediyor.” diyen BODTO Başkanı bu sorunun çözümü için Ankara nezdinde de lobicilik faaliyetleri yürüttüklerine dikkat çekti.

Başkan Kocadon turizmi yorumladı

Kocadon 2023 turizm sezonu hakkında da görüş bildirirken konaklama sektöründe en rezervasyonlar konusunda olumlu geri bildirimler aldıklarını açıkladı. “Turizm pamuk ipliğine bağlı bir sektör, 2023 öngörülerimiz özellikle dış pazardan iyi verim alacağımız.” derken artan maliyetlerin ise büyük risk oluşturduğunun altını çizdi.

Fuarda tema agroturizm

Odanın yeni dönemde tarıma dayalı turizme odaklandığını belirten BODTO Başkanı sözlerini şöyle tamamladı: “Deniz-kum-güneş üçlüsü ile başlayan Bodrum turizmi zamanla tarih, gastronomi ve tarım ile zenginleşti. Biz Bodrum Ticaret Odası olarak Karaova bölgemizin büyük bir potansiyel barındırdığına dikkat çekeceğiz. Buradaki firmalarımız bağcılık, zeytincilik, yerel halıcılık ve mandıra konularında kendilerini çok geliştirdi. Ayrıca yine bu bölgede Bodrum Belediyemizin çok güzel bir lavanta bahçesi de mevcut. Tüm bu donelerle birlikte bu rotayı TÜRSAB Bodrum BTK ile birlikte çalışıp özellikle acentecilerimize tanıtıyoruz. 8-10 Aralık arasında katılacağımız TTI İzmir turizm fuarında da Bodrum markası altında bu konuyu işleyeceğiz, temamız bu. Hazırladığımız agro-turizm haritalarını bu fuarda dağıtacağız.

Meclis Başkanı Kurumsal Yapıya Dikkat Çekti

Meclis Başkanı İlhan Ersan ise BODTO Kurumsal yapısına dikkat çekerken TOBB’un 5174 sayılı kanununa bağlı olarak birçok üye hizmetini yerine getirdiklerini söyledi.

Bodruma yakışır bir hizmet binası ile önemli bir kamusal sorumluluğu da yerine getirdiklerine vurgu yapan Ersan, adeta bir ekonomi kampüsü gibi birçok eğitime, etkinliğe ev sahipliği yaptıklarına değindi.

“8900 üyemiz ile Muğla’nın en büyük Odasıyız. Bu kadar üyeye 26 çalışan ile hizmet vermek elbette kolay değil. Yönetimimizden çalışanlarımıza herkes çok özenli çalışıyor. Üyelerimiz mersis sistemi sayesinde online başvuru yaparak eskiye göre daha hızlı işlem kaydı hizmeti alabiliyorlar.” diyen Ersan üyelerin noter ya da bankaya gitmeye gerek kalmadan hizmet verebildiklerine dikkat çekti.

Ersan, “Temel görevimiz üyelerinin ticari çıkarlarını korumak olsa da bunun yolu yaşadığınız bölgedeki kültürel sosyal faaliyetleri desteklemekten geçiyor.” derken destekledikleri projeler konusunda da belli kriterleri olduğunu ifade etti.

Yeni projeleri hakkında da açıklamada bulunan Meclis Başkanı Bodrum’un çeşitli yerlerinde bulunan mozaiklerin ortaya çıkarılmasından TOBB ETÜ Üniversitesi ortaklığında yapacakları eğitimlere kadar çok geniş bir yelpazede çalıştıklarını vurguladı.

Program sonunda BODTO Meslek Komitelerinin katılımı ile Kent TV’de Kobi Bodrum adı altında sektörel konuların konuşulacağı bir program düzenleneceği belirtildi.

Programı izlemek için tıklayınız.