BODTO Haberleri
BAŞKAN KOCADON SERGİ AÇILIŞINA KATILDI
Değerli Üyelerimiz,
08.08.2022 11:42

BODTO Meclis Üyesi Zeki Özkeskin’in kızı Gülşah İkbal (Özkeskin) Cesur 18’inci kişisel sergisini BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve Bodrum Eski Kaymakamı Cumhur Güven Taşbaşı’nın katılımı ile I. Artemisia Sanat Galerisi’nde açtı. Cesur’un “Geleneksel Türk El Sanatlarına Çağdaş Bir Bakış” başlıklı sergisinde minyatür, çini, tezhip ve ebru gibi Türk sanatı çalışmaları sanatseverlerden tam not aldı.

2021 yılının Kasım ayında “Somut olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı” olarak ‘Devlet Sanatçısı’ ünvanını alan Bodrumlu sanatçı Gülşah İkbal Cesur, son kişisel sergisinde Bodrum’u yansıtan eserleriyle dikkat çekti. İhtişamı tevazu ile buluşturan çizgileri ve renkleriyle büyüleyen eserler sanat tutkunları tarafından büyük bir ilgiyle incelendi. Özellikle çini alanında kendine özgü teknikleriyle öne çıkan ve farklı eserler ortaya koyan Cesur, devlet sanatçısı unvanı ile açtığı ilk sergiyi memleketi Bodrum’a ithaf etti. Sergide, deniz konsepti ile planlanan çini eserler, büyük ilgi gördü.

13-007.jpg

Sulu boya ve farklı boyama teknikleriyle uyguladığı çini eserlerinde bu kez gelenekselin dışına çıkmayı tercih eden Gülşah İkbal Cesur, “Çini, bir sır altı boyama tekniğidir. Yalnızca geleneksel motifler kullanılacak diye bir zorunluluk olmadığı için, dilediğiniz formu yaratabilirsiniz. Günümüzde istekler ve zevkler değişiyor. Ben bu sergimde deniz konseptini tercih ettim. Memleketimi anlatmak istedim.” diye konuştu.

14-005.jpg

BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrumlu bir sanatçının geleneksel el sanatları üzerine yaptığı çalışmaları sergilediği bir sanat etkinliğine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:  “Gülşah Cesur’u tebrik ediyorum.  Yıllar içerisinde ne denli ustalaştığını ve sanatını nasıl geliştirdiğini gördüm ve bir kez daha mutlu oldum. Çok güzel bir sergi olmuş. İnşallah bundan sonra da kendisiyle Bodrum’da uzun yıllar böyle sergiler açarız. Bu arada, Gülşah’ın bir sonraki sergisinde mükemmel bir Bodrum yansıması yapacağını öğrendim. Şimdiden tebrik ediyorum sanatçımızı.”

15-010.jpg

 Halen İzmir’de yaşayan ve atölyesinde yeni sanatçıların yetişmesi için kurs veren Gülşah İkbal Cesur’un Bodrum’daki kişisel sergisi, 17 Ağustos 2022 tarihine kadar açık kalacak.

Haber linki: https://www.bodrumguncelhaber.com/geleneksel-turk-el-sanatlarina-cagdas-bir-bakis/