BODTO Haberleri
BODRUM HEYETİNDEN KARADAĞ’A ZİYARET
Değerli Üyelerimiz,
01.12.2021 16:54

Geçtiğimiz eylül ayında, Karadağ’ın turistik kenti Budva Belediye Parlamento Başkanı Krsto Radovic, Budva Parlamento Meclis Üyesi Luka Lijesevic, Belediye Yönetim Kurulu Başkanı Miomir Pejovic, Nasional Turistik Organizasiyon Danışmanı Alem Dedeic, Turistik Organizasyon Budva Müdürü Maja Lijesevic, Akademija Znanja Başkanı Aleksandar Franeta, Yatırım Danışmanı Nadja Lakovic’den oluşan heyet Bodrum’u ziyaret etmişti.

İki turizm şehri arasında dostluk köprüsünün kurulması amacıyla Karadağ heyetinin daveti üzerine Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ve Bodrum Otelciler Derneği Başkanı-BODTO 5 Nolu Komite Başkanı Ömer Faruk Dengiz’in katıldığı Karadağ’ın turizm kenti Budva’ya iade-i ziyarette bulunuldu.

21-25 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşen ziyaretler kapsamında Karadağ Hükümeti Başbakan Yardımcısı Dritan Abazovic, Orman, Tarım ve Su Yönetimi Bakanı Aleksandar Stijovic, Ekonomi Bakanı Jakov Milatovic, Ekoloji Bakanı Ratko Mitrovic, Budva Belediye Meclis Başkanı Krsto Radovic ile yapılan görüşmelerin dışında, kıyı yönetiminden sorumlu kamu şirketi Morsko Dobro, HTP Budvanska Riviera, Academy of Knowledge (Bilgi Enstitüsü) ve Karadağ Parlamentosu da ziyaret edildi.

BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya; “Özellikle ticari ilişkiler, tanışıklık ve kültürel birliktelikler ve paylaşımlardan olumlu etkilenmektedir. Bu yüzden ikili ilişkiler güçlenmelidir ki ticaretimiz de gelişebilsin. Bu amaçla gerçekleştiğimiz ziyaretler ve görüşmeler Bodrum için oldukça verimli oldu. İki şehrin kardeş şehir olmasının oldukça önemli olacağını düşünüyoruz. Bodrum’un mavi yolculuktaki tecrübesi, yöremizin en özgün turizm faaliyetlerinden biri olduğundan; üretilen ahşap yatlar başta olmak üzere Karadağ’ın sahillerine de ulaşması gerektiğini vurguladık. Eğitim, sağlık altyapımızdan ve turizm özellikle de denizde yapılan turizm konusundaki tecrübelerimizden Karadağ’ın faydalanabileceğine dikkat çektik. Bodrum ile ortak yönlerimizden biri kültürel olarak birbirimizi destekleyerek kültürel gelişimi sağlayabileceğimizi aktardık. Sanata ve sanatçılarına değer veren bir ülke Karadağ. Özellikle bağcılık ve tarım faaliyetlerinde kırsalda turizm faaliyetlerinin yürütülmesinde işbirliği önemli olacaktır. Bodrum’da bulunan eğitim altyapısının yetişkinlerin eğitimi konusu da birlikte yürüteceğimiz başlıklardan olacaktır. Bodrum Ticaret Odası adına Karadağ’lı yöneticilerimize misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İki ülkenin birlikte güzel işler başaracağına inanıyoruz.” diyerek görüşmeleri değerlendirdi.

2500 yıllık geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Karadağ’ın sahil şehri Budva ile 3500 yıllık geçmişe sahip Bodrum arasında karşılıklı gerçekleştirilebilecek kültür, sanat ve turizm faaliyetlerinin konuşulduğu görüşmelerin olumlu geçtiğini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ziyaretlerin geneliyle ilgili şunları söyledi;

“Kıyı yönetiminden sorumlu kamu şirketi Morsko Dobro’ya yaptığımız ziyarette, Morsko Dobro Müdürü Mladen Mikijelj ve ekibinin katıldığı toplantıda sahillerimizde yaşanan ortak sorunlar ve bunların çözüm önerilerine yönelik alternatif fikirleri konuştuk. Aynı gün gerçekleştirdiğimiz diğer ziyarette ise HTP Budvanska Riviera isimli şirkette, Yönetim Kurulu Başkanı Miomir Pejovic ve ekibinden devlet ve özel sektör işbirliğinin oteller kanadında nasıl işlediği hakkında bilgiler edindik. Boder Başkanımız Ömer Faruk Dengiz bu ziyaret sırasında Bodrum’daki otellerimiz hakkında şirket yöneticilerine bilgiler sundu. Academy of Knowledge (Bilgi Enstitüsü) ziyaretinde ise Yönetim Kurulu Başkanı Aleksandar Franeta ve Academy of Knowledge Müdürü Valentina Bellinger ile turizmde nitelikli personel konusu başta olmak üzere turizm konularında ortak hayata geçirebileceğimiz faaliyetleri görüştük. Karadağ Parlamentosu ziyaretinde ise meclis üyelerinin ilgisiyle karşılandık. İki ülke arasındaki yakın ilişkilerin iki turizm kenti arasında kurulacak dostluk köprüsünde önemli rol alacağını belirten meclis üyeleri, Bodrum ve Budva’nın her konuda işbirliği içerisinde bulunmasının ve kardeş şehir olmanın önemine dikkat çektiler. Ve son olarak Bodrum aşığı sevgili dostumuz Budva Belediye Meclis Başkanı Krsto Rodovic ve meclis üyelerine bizleri ağırladıkları için çok teşekkür ediyorum. Bodrum’a geldiklerinde başlattığımız iyi niyet anlaşması ile kardeş şehir olma yolundaki çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.”