BODTO Haberleri
KKTC’DE LİDERLİK AKADEMİSİNE KATILDIK
Değerli Üyelerimiz,
08.11.2021 15:35

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası tarafından KKTC Girne’de Oda ve Borsaların katılımı ile Liderlik Akademisi 05-07 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlendi. Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, pek çok Oda ve Borsa temsilcisinin yanında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da toplantıya katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Liderlik Akademisi’nin KKTC’de yapılmasından mutluluk ve onur duyduklarını ifade ederek, “Biz her zaman kendimizi Türkiye’nin kopmaz bir parçası olarak görüyoruz. Son zamanlarda temaslarımız arttı. Bu KKTC için çok önemli. Biz Avrupa Birliği içinde yalnızlığa itiliyoruz. Akıllı olmamız gerekiyor. Biz Rum tarafına saygıyı gösteriyoruz. Bizim de egemenlik hakkımız v ar. Onların da buna saygı göstermesi lazım. KKTC olarak ticaretimizi artırmak zorundayız. Her zaman söylüyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cennetten kopma bir yerdir. Asıl gelişme noktamız turizm olmalıdır” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açılış konuşmasında etkinliği düzenleyen Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti. KKTC ekonomisinin muhakkak kendi ayakları üzerinde durabilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bunun için de güçlü bir özel sektörün varlığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özel sektörün geliştirilmesi için, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile uzun süreden beri birlikte çalışıyoruz. İkili ticaret ve yatırım imkânlarının geliştirilmesine yönelik olarak ayrıntılı bir rapor hazırlattık. Ayrıca yine birlikte kurmuş olduğumuz Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine odaklanmıştır. Yine 2011 yılından beri yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda da birlikte çalışıyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, KKTC’nin dünya ile bütünleşme çabalarına destek olduklarını, bu amaçla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, yer aldıkları her uluslararası ortamda, uygulanan haksız ambargoları gündemde tuttuklarını söyledi. Silifke TSO’nun, 113 yıllık geçmişiyle, Türkiye’nin en köklü Odalarından biri olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Uluslararası akredite belgesine sahiptir ve böylelikle dünya standartlarında hizmet verdiği tescil edilmiştir. Odamız, başlatmış olduğu bu liderlik akademisiyle, Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirmiş ve vizyonunu ortaya koymuştur. Burada, girişimcilikten, ticarete ve kalkınmadan, kişisel gelişime birçok konuda, uzman isimler ve akademisyenler bir araya gelmiştir” dedi.

25.jpg

Yeşil Mutabakat’ın kapsamlı bir yapısal reform gündemi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin kapsamlı ve orta vadeli bir yapısal reform gündemine ihtiyacı vardır. Bu yapısal reform gündemi makroekonomik istikrardan vergi reformuna, eğitim reformundan tarım reformuna hayatımızın tüm alanlarını kapsayacaktır. Daha önce bu kadar büyük bir yapısal reform gündemimiz olmamıştı. Zira öncekilerde yapısal reformla önceki eski dengeye geri dönmek amaçlanmıştı. Şimdi yeni dünyaya geçiş yapmak ve hayat biçimimizi belirgin şekilde değiştirmek sözkonusu. Burada da özel sektörümüze liderlik etmek ve yol göstermek görevi, Odalarımıza ve Borsalarımıza düşüyor. Biz de hem kamu idaresiyle ve hem de düşünce kuruluşumuz TEPAV ile birlikte çalışmalara başladık” şeklinde konuştu. 

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kaynar ise Liderlik Akademisi ile ilgili bilgi vererek, “Etkinlik kapsamında oda ve borsalarla işbirliği anlaşması yapılarak, Akademik bilgi ile iş dünyasının buluşması sağlanmıştır. Liderlik Akademisi ve sosyo- kültürel etkinliklerle sizlerle buluşmanın gururunu yaşıyoruz. Amacımız Silifke’mizi marka kent yapmaktır. Gelenekselleşen Liderlik Akademisi bu konuda bizim için oldukça önemlidir. Bu konudaki çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdüreceğiz” dedi.

Silifke Belediye Başkanı Sadık Altınok da yaptığı konuşmada, toplantıya katılanlara teşekkür ederek, Silifke’nin tarihi, ticari ve ekonomisi ile bilgi verdi.

Toplantı sonrasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde, Türkiye-KKTC iktisadi ve ticari ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantı ve liderlik akademisi programını değerlendiren BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, “Silifke Ticaret ve Sanayi Odamız Başkanını ve Oda ailesini tebrik ediyorum. Gelişen ve küreselleşen ekonominin asıl aktörleri Borsa ve Odalarımız yöneticilerinin daha efektif hizmet ve üyelerinin ufkunu açacak liderlik için akademik bilgi ile donatılması fikrinizi muhteşem buluyorum. Büyük zahmetlere katlanarak yaptığınız bu etkinliklere Bodrum Ticaret Odası olarak her zaman destek verecek ve katkı sağlayacağız.” diyerek değişen ekonomide sürdürülebilir girişimcilik geliştirilmesine vurgu yaparak BODTO üyelerinin de bu vizyonla değişimine değindi.