BODTO Haberleri
BODTO MECLİSİ BODRUM YANGINLARINI GÜNDEMİNE TAŞIDI
Değerli Üyelerimiz,
26.08.2021 17:26

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı 26 Ağustos Perşembe günü gerçekleşti. Meclis Başkanı İlhan Ersan’ın yönetimindeki toplantıda 31 Temmuz 2021 tarihinde Bodrum’da başlayan ve 10 gün kadar süren yangınlar gündeme alındı.

Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, BODTO’nun hem yangınlar sırasında hem de yangınlar sonrası yaptığı yardımları açıkladı. “TOBB nezdinde kurulan acil ihtiyaç grubuna bölgemizin yardım taleplerini ivedilikle aktardık. Buraya bildirilen acil ihtiyaçlardan 16 tona yakın hayvan yemini Armutçuk ve Mazı mahallerimizde dağıttık. Ayrıca acil ihtiyaçlar konusundaki satın almalarımızı gerçekleştirerek Bodrum Belediyemize ilettik.” diyen Başkan Kocadon, Ordu Ticaret Borsası, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası ve Ankara Sanayi Odası’nın da kendilerine yardım gönderdiğini belirtti. “En ufak yardımdan en büyüğüne kadar Bodrum’u düşünerek katkı sunan A’dan Z’ye herkese, tüm kurum temsilcilerine, üyelerimize, halkımıza, itfaiyemize, emniyet güçlerimize, varını yoğunu seferber eden köylülerimize tekrar teşekkür ederim.” diyen BODTO Başkanı saha çalışmaları ile ihtiyaçları belirleyeme devam ettiklerini duyurdu.   

Meclis Başkanı İlhan Ersan, Bodrum ve çevresindeki yangınlarda birçok kamu kurumu temsilcisinin kahramanca çalıştığına değinerek, “Emeği geçenlere Odamız Meclisi adına teşekkür ederim.” dedi. Oda paydaşlarını tek tek kürsüye davet eden Ersan, Bodrum’un gösterdiği bu birlik ve beraberliğin sürmesini umduklarını belirtti.

Kurum Başkanlarından Yangın Açıklamaları

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç bundan sonra yaraları birlikte saracaklarını ve Bodrum markasını taşımaya devam edeceklerini belirterek konuyla ilgili şunları kaydetti: “Umurça mahallemizde çıkan yangına öncelikle vatandaş olarak müdahale ettik ve tersanemizi korumaya çalıştık. Bu yangınlarda vatandaşlarımızın doğasına ne kadar sahip çıktığını gördük. Mazı’daki Çöketme’deki yangınlarda da denizci üyelerimiz tahliye çalışmalarını başarıyla yürüttüler kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Tüm Bodrum kurumları olarak işbirliği içerisinde olduk ve üzerimize düşen görevleri yerine getirdik.”

Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı ise, BODTO’nun yönlendirmeleri ile gerekli bölgelere araç gönderdiklerini ve ulaşım konusunda yardımcı olduklarını açıkladı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ise, Mazı’da 60 kadar esnaf üyeleri olduklarının altını çizerek, Bodrum kurumlarının sahada çok aktif olduklarına dikkat çekti. “Üzerimize düşünleri yapmaya devam edeceğiz.” diyen Başeymez saha gezilerine devam ettiklerini ve ihtiyaçları tespit ettiklerini söyledi.

Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, meclis toplantısına davetlerinden ötürü BODTO yöneticilerine teşekkür ederken, yangın süresince üyelerini devamlı bilgilendirdiklerini belirti ve şöyle dedi: “Bizler denizci olarak denizden karaya baktığımızda bu yangın tehlikesinin farkındaydık ve bu konuda hep uyarılarda bulunduk. Deniz camiamız yangınlar süresince çok duyarlı davrandı tüm denizcilerimize tek tek teşekkür ediyorum. Konuya olan ilgileri ve yardımları için Milta Marina Genel Müdürü Seher Çalı’ya ve Bodrum Cruise Port Genel Müdürü Haluk Hızlan’a da ayrıca teşekkürlerimi sunarım.”

BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz yangınlarda herkesin adeta bir karınca gibi çalıştığına işaret ederken, bundan sonra daha duyarlı olarak yanan yerleri yeniden yeşerteceklerini açıkladı. “Bu yangın bize çok şey öğretti.” diyen Dengiz, BODER olarak 2500 kadar afetzedeyi konaklamaları için ağırladıklarını, bunda BODER Genel Sekreteri Yiğit Girgin’in de büyük emeği olduğuna dikkat çekti. “Tüm kurumlarımızla birlikte örnek bir çalışma sergiledik, bizler de kimliklerimizi bir kenara bırakarak Bodrum halkı olarak yangını söndürmeye gayret ettik.” diyen BODER Başkanı, Bundan sonra geleceğe bakarak tanıtıma önem vereceklerini de sözlerine ekledi.

BODTO Meclis Üyesi Atila Serttaş, “Bölgenin offroad sporcusuyum o nedenle burada doğayı çok iyi tanıyorum.” derken,  yangınlar süresince sahada aktif olarak çalıştıklarını, bunda bölgeyi çok iyi tanımalarının faydasını gördüklerini belirtti. “Bir an önce yangın koordinasyon kurulu kurmalıyız.” diyen Serttaş, Beşiktaşlılar Kulübü Başkanı, BODTO Meclis Üyesi Uğur Özçayır’a da yangınlardaki yardımları için ayrıca teşekkür etti.”. Devletimizim kurum ve kuruluşları, emniyet güçlerimiz ve bizler vatandaşlar olarak hep beraber kahramanca çalıştık diyen Serttaş, Bodrum’un milli beraberliği ile bu topraklara, ağaçlara sahip çıktığını vurguladı. Çıkan yangınların büyük olarak elektrik tesisatlarındaki arızalardan kaynaklandığını yineleyen Serttaş bu konuda acilen önlem alınması gerektiği çağrısında bulundu.

 Konuşmaların ardından Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon tarafından emeği geçenlere plaket takdimi yapıldı. TÜRSAB Bodrum BTK Başkanı Yüksel Aslan işleri nedeniyle teşekkür plaketini almak üzere toplantıda yer alamadı. Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanları TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu’na yangınlardaki yardımlarından ötürü özel teşekkür sundu.

75-001.jpg

Ağustos Ayı Faaliyetlerini okuyan Başkan Kocadon, 24 Ağustos Salı günü Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz’ın veda ziyareti için kendilerini ziyaret ettiğini belirtti. “Sayın Kaymakamımızın tüm meclisimize selamları var. Kendisi Ankara Vali Yardımcılığı’na atanmıştır, başarılı çalışmalarının orada da süreceğine eminiz.” diyen BODTO Başkanı, 6 Ağustos günü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyetin BODTO’ya geldiğini ve bölgenin ihtiyaçlarını belirlediklerini açıkladı. “Artık yaraları hep beraber sararak geleceğe bakma vakti, önümüz sarı yaz, Bodrum’u ve çevresini ziyaret etmek için çok güzel zamanlar.” diyen Başkan Kocadon, Muğla Odaları ve Borsası ile birlikte tüm Türkiye’yi Muğla, Marmaris, Datça’da tatil yaparak destek olmaya davet ettikleri bir başarılı bir kampanya yürüttüklerini ve bu kampanya sonrası rezervasyonların arttığını söyledi.

Toplantı Meclis Üyesi Toros Demirdöven’in Temmuz ayı mizanını okuması ile devam ederken, daha sonra meclis Üyeleri yangınlar hakkındaki görüşlerini bildirdiler. Özellikle yanan zeytinlik alanların bölge halkı için büyük gelir kaybı olduğuna işaret eden Meclis Üyeleri bu konuda köylülerle görüşerek yardımcı olacaklarını belirttiler.