BODTO Haberleri
BOTAV GENEL KURULUNA KATILDIK
Değerli Üyelerimiz,
12.07.2021 11:22

Bodrum Tanıtma Vakfı’nın (BOTAV Olağan Genel Kurulu, 9 Temmuz Cuma günü Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Başkanı ve BOTAV Başkan Yardımcısı Mahmut Serdar Kocadon, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz ve vakıf üyeleri katıldı. genel kurulda ilçenin tanıtımına yönelik hazırlanan projeler gündeme alınarak, oluşturulan güç birliğiyle elde edilen kazanımlara dikkat çekildi. 

Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras, başlattıkları “Visit Bodrum Projesi” ile ilçenin tarih, turizm ve kültürel zenginliklerini dijital platformda  tüm dünyaya duyuracaklarını belirterek, önümüzdeki süreçte Bodrum’u cazibe merkezi haline dönüştüreceklerini kaydetti. Başkan Aras, genel kurulda yaptığı konuşmasında, uluslararası platformlarda birçok dijital faaliyete ve toplantıya katıldıklarını belirterek, her platformda Bodrum’u doğru bir şekilde tanıtmaya çalıştıklarını söyledi. BOTAV’ın, Bodrum’un tanıtım gücü olarak kendini ifade etmeye başladığının altını çizen Başkan Aras, vakfın web sitesinde ve ‘Visit Bodrum’a uzanan bir çalışma başlattıklarını belirterek, “Visit Bodrum Projesi’ Bodrum’un dijital tanıtımı olması açısından çok önemli. Bunun için ciddi çalışmalar yapacağız.” dedi. BOTAV’ın kuruluşunun 25. Yılına özel bir gece düzenleyeceklerini ve bu yönde “Bodrum Şarkıları” adında bir albüm çalışması başlattıklarını ifade eden Aras, ses sanatçısı Metin Özülkü aranjörlüğünde Bodrum için söylenmiş tüm şarkıları bir albümde toplayacaklarını ve bu albümle Bodrum Kalesi’nde büyük bir konserle 25.yılı taçlandıracaklarını dile getirdi. 

5472.jpg

Bodrum Mutfak Sanatları Akademisi Kuruluyor

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, BOTAV ve belediyenin birçok uluslararası projeye önemli katkı sunduğunu belirterek yöneticilere teşekkür ederken, BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan da Başkent Üniversitesi ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda önümüzdeki dönemde Bodrum Mutfak Sanatları Akademisi kurulacağının müjdesini verdi. Ceylan, BOTAV, Başkent Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası ve Deniz Ticaret Odası işbirliğiyle imzalanan protokolle, Bodrum’da mutfak sanatı ile kültürünü yaşatacak bir merkezi Bodrum’a kazandırmış olacaklarını sözlerine ekledi. 

Ardında Tema Yatan Projeler

BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum’u tanıtırken yerel ve özgün değerleri ön plana çıkartmanın önemine dikkat çekerken bu değerleri de çağın gereklilikleri olan dijitalleşme ve modernleşmeye de adapte etmek gerektiğini belirterek şunlara dikkat çekti: “Bodrum yarımadamız bir uçtan diğer bir uca hem doğal hem de tarihi, kültürel yapısı ile çok çeşitli değerlere sahip. Bu değerlerimizi öncelikle turizme ve ticarete kazandırarak yaşamalarını sağlamalı ardından da belirttiğim gibi çağa uygun hale getirmeliyiz. Bu şekilde sürekliliğini sağlayabiliriz. Bodrum Ticaret Odamız bunun farkındalığı ile yıllardır projelerini yürütmekte. Örnek verecek olursam Bodrum Leleg Yolu projemiz sadece bir yürüyüş yolu değildir, ardından büyük bir tema yatar, o da gezip gördüğünüz o eşsiz tepelerin korunmasını sağlamak. Diğer projelerimizden Bodrum Mandalinası, Bodrum Kilimi, Bodrum Guleti ve Tırhandili coğrafi işaretleri. Mandalinamızın coğrafi işaretini yıllar önce aldık ancak diğer ortak değerlerimiz için de bunu sürdürmeye çalışıyoruz, umuyorum ki yakın zamanda gulet ve tırhandillerimiz için de size müjdeli haberler vereceğiz.”

Yapılan konuşmaların ardından, genel kurulda Bodrum’un tanıtımında nasıl bir yol izleneceği üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.