BODTO Haberleri
YENİLENEBİLİR ENERJİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADIK
Değerli Üyelerimiz,
15.04.2021 14:02

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) yenilenebilir, temiz bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin yaygınlaşması için öncü bir rol üstlenerek Gumbel Group ile Yenilenebilir Enerji İş Birliği protokolü imzaladı. Protokol, Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem ile Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Bölge Müdürü Barış Aygener’in 14 Nisan Çarşamba günü BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u ziyareti sonrasında imzalandı.

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ile Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem’in imzaladığı protokol kapsamında Oda üyeleri, yenilenebilir, temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinin kurulumunda, bakım ve onarımında avantajlardan yararlanabilecek.

“Bu kaygı hepimizi birleştirmeli.”

İmzalanan protokolün amacının temiz, yenilenebilir ve daha ucuz enerji kaynağı olarak güneş enerjisinin yaygınlaşması olduğunu belirten Kocadon, “Dünya doğa üzerindeki insan baskısı sonucu ekolojik bir yıkım yaşamakta, ayrıca küresel ısınma sonucu iklim değişiminin etkilerini de hep beraber görmekteyiz. Hangi meslek grubundan, hangi yaştan, hangi görüşten olursak olalım, atalarımızdan emanet aldığımız dünyayı geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimize en azından aldığımız gibi teslim etmeliyiz. Bu kaygı hepimizi birleştirmeli, duyarlı olmalı ve gerekli tedbirleri almalıyız. Güneş enerjisinin de kıymetini bilip bundan faydalanmalıyız. Üyelerimizin güneşten elektrik üreterek ticaret maliyetlerini azaltması daha güçlü bir Bodrum ticareti demek. Aynı zamanda güzel ilçemizin doğasının bozulmaması, karbon ayak izinin azalması ve daha yaşanılır, temiz, yeşil ve mavinin buluşma noktası olan Bodrum’un  korunması demek.” dedi. 

BODTO Çevre Duyarlılık İndirimi

Yenilenebilir Enerji İş Birliği Protokolü hakkında bilgi veren Kocadon, “Bodrum yarımadasında tüketilen enerjinin Bodrum yarımadasında üretilebilir olması önemli. Bunun yenilenebilir kaynaklardan olan güneş ile sağlanmasıyla hem çevre korunacak hem iklim krizinin önüne geçilecek hem de elektriğin iletimi ve dağıtımında oluşan yüzde 15 üzeri kaybın önüne geçilecektir. Protokol kapsamında Odamız üyelerine güneş enerjisi kurulumlarında BODTO Çevre Duyarlılık İndirimi uygulanacak. Üyelerimiz ürün garantilerinin yanı sıra beş yıl işçilik garantisinden yararlandıkları gibi sistem performans oranı garantisinden de yararlanacaklar. Protokol süresince her sene Gumbel tarafından Bodrum yarımadasında belirlenen noktaya BODTO-Gumbel Yenilenebilir Enerji Hatıra Ormanı’nı oluşturmak üzere fidan dikimi yapılacaktır. Her yıl 8 Kasım tarihinde Gumbel Group bin adeti sabit olmak üzere bu protokol kapsamında yapılan her bir kW için ilave bir adet daha ağaç dikimi gerçekleştirecektir.” diye konuştu. 

“Bodrumluların yüksek farkındalığı güçlü bir sinerji yaratıyor.”

Protokolün imza aşamasında Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem,  “Ticaret yaparken doğanın sesini dinlemekten vazgeçmiyoruz. Türkiye’de güneşten yerinde olmak üzere elektrik üretim ve tüketimin sağlanması konusunda farkındalık oluşması için çalışmakta ve bu sektörde faaliyet göstermekteyiz. BODTO ile imzalanan protokol, gerek taraflara sağladığı ticari getirileri gerek doğaya ilişkin duyarlılığıyla bir ilktir. Ekolojiyle uyumlu, sürdürülebilir ticaretin mümkün olduğunu gösteren Yenilenebilir Enerji Protokolü ülkemiz Ticaret Odaları için de bir örnek olacaktır. Umarım bir dünya markası olan Bodrum doğayla uyumlu, doğayı gözeten tutumuyla da marka değerini artırır. ” şeklinde konuştu.

 

Bodrum Ticaret Odası ile Gumbel Group arasında imzalanan Yenilenebilir Enerji İş Birliği Protokolünün beş yıl süresiyle geçerli olacağı bildirildi.

 

Protokol hakkında detaylı bilgi için:

 

Genel Müdürlük: 0312 235 5558

Ege Bölge Müdürlüğü: 0532 556 3132