BODTO Haberleri
İLLER VE DESTİNASYONLAR TANITIM TOPLANTISI
Değerli Üyelerimiz,
22.01.2021 11:03

İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması Toplantısı Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında 21 Ocak 2020 Perşembe günü Muğla’da gerçekleşti. Toplantıya Odamızı temsilen BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ayaz ve 5 No’lu Konaklama Sektörü Meslek Komite Başkanı Ömer Faruk Dengiz katıldı.

Sayın Valimiz Orhan Tavlı’ın himayesinde toplantıda Muğla genelindeki kamu kurum müdürleri ve turizmle ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından “iller destinasyonlar tanıtım ajansı” kapsamında TGA Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen’in sunumu ile turizm tanıtım paydaşları ortak akıl toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan TGA Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, Türkiye’nin turizm potansiyelinin yüzde 89’undan Marmara ve Akdeniz bölgesinin pay aldığını söylerken, amaçlarının Türkiye’nin her noktasındaki kültür ve turizm envanterini ortaya çıkararak tanıtım yapmak olduğuna değindi.

Turizm sektörünün pandemi çok yara aldığına değinen Ertan Türkmen, Türkiye’nin turist sayısı ve turizm geliri anlamında rakipleri İtalya, İspanya ve Yunanistan’a göre daha az etkilendiğini belirtti. Türkmen, “Diğer ülkelerde turizm geliri ve turist sayısında yüzde 80’e varan düşüş varken, Türkiye’de en son baktığımızda yurt dışından gelen turist sayısı 12.7 milyon olarak oluşmuş durumda, bu da bir önceki yıla göre yüzde 70’lere tekâbül ediyor. Gelirlerimiz de son rakamlar çıkmadı ama yüzde 66 oranında düştüğünü düşünüyoruz. Diğer ülkelerde yüzde 80’lere varan düşüşler söz konusu. Diğer ülkeler güvenli turizm sertifikasıyla ilgili bizden bilgi almaya çalışıyorlar. Güvenli turizm sertifikası standardını geliştirmemiz ve bütün dünyaya Türkiye’de nasıl rahat tatil yapıldığının altını çizmemiz gerekiyor. Güvenli turizm sertifikasından sonra bu sayıları sağladık” dedi.

Yapılan bilgilendirmenin ardından TGA Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen ve uzmanlar kamu-sivil toplum kuruluşları temsilcilerin sorularını cevaplayarak toplantıyı tamamladı.