BODTO Haberleri
BODTO BAŞKANI 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ
Değerli Üyelerimiz,
07.01.2021 12:24

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon, 05 Aralık 2021 tarihinde Bodrum Gündem’in sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan programının konuğu oldu.

Fatih Bozoğlu’nun sorularını cevaplayan Kocadon, gündemi değerlendirirken, 2020 yılı Bodrum ekonomik hayatı, oda faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

BODTO Başkanı Mahmut S. Kocadon tüm Bodrumlulara seslendi.

“2020 yılı birçok üyemizin sağlığı ve ticari hayatını olumsuz etkileyen, covid-19 pandemisi ile mücadele ederek geçti. 2020’yi uğurlayıp, 2021’yi karşıladık. Zorlu geçen bir seneyi daha geride bıraktık. Bodrum Ticaret Odası olarak Ülkemiz ve tüm insanlığın geçirdiği sıkıntıları önümüzdeki yıl atlatması dileklerimizle yeni yılınızı kutlar, sevdiklerinizle birlikte öncelikle sağlık dolu, mutlu ve bol kazançlı bir yıl geçirmenizi diliyorum.

whatsapp-image-2021-01-07-at-12.12.25-001.jpeg

Pandeminin kentimize getirdiği en önemli sosyal getiri (bu durum bakış açısına bağlı, kimilerine göre olumlu kimilerine göre olumsuz) insan yoğunluğundaki artıştır. Hiçbir zaman olmadığı kadar insan, pandemi dolayısıyla kentimizde kalışlarını uzatmış, kiralama ve satın alma yoluyla bu artış sürmüştür. Bu durumun en olumsuz etkisini bulaşma hızının artışında ( bir de trafik yoğunluğunda) yaşamaktayız.  Artan talep fiyatları artırmıştır. Bu durum mülk sahipleri açısından olumlu olsa da burada yaşayan ve geliri düşük kesimler için ciddi barınma sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Önümüzdeki yıllarda başta turizm sektörü olmak üzere bir çok sektör çalışanlarına sağlıklı ve ekonomik barınma yaratmakta zorlanacaktır. Bu durum tırnak içinde çalışanlar için bir köye dönüş durumu yaratabilir. Barınma maliyetlerinin arışı dışında özellikle konaklama, yeme içme ve eğlence sektörü çalışanları için pandemi ekonomik bir yıkım yaratmıştır, Sadece çalışanlar için değil bu sektörlere hizmet veren bir çok çalışan (Müzisyen, çiçekçi, taksici, servisçiler vs.) hemen hemen tüm gelirlerini kaybetmişlerdir ki bu durum hiçbir geliri olmadan kışı geçirmek zorunda olan binlerce kişinin olduğu gerçeğini yüzümüze çarpmaktadır.  Bu kişiler için kısa çalışma ödeneği gibi ya a işsizlik tazminatı gibi araçlar da maalesef ki yoktur. Bu durumun yaratabileceği sosyal travmaları öngörebilmek ve önlem almak son derece önemlidir. Zenginliğin ve yoksulluğun bu kadar yan yana yürüyebilmesi mümkün değildir. Kentimizin demografik ve ekonomik değişimi mutlaka araştırılmalıdır. Pandeminin getirdiği fırsat ve zorlukların 2021 yılında da sürebileceğini hesap etmek gerekir. Bu maalesef tek başına Bodrum’un çözebileceği bir problem olmaktan çok daha ileri gitmiştir.  Bazı sektörlerin çalışanları için bir takım aile içi travmalar olacağı açıktır. Bunun bir nebze önlenebilmesi sosyal yardımlaşma mekanizmalarının çalıştırılmasıyla başarılabilir. Pandemi sürecinde bir çok insan için Bodrum güvenli bir liman olsa da yine burada yaşayan bir çok kesim için de yaşanması zor bir yer haline gelmektedir. Özellikle turizm sektörümüzde, yeme-içme ve eğlence sektörlerimizde uzun vadede sorunlar yaşanmaması için şimdiden kamu kurumlarımızla sürekli bir iletişim halindeyiz. Görüş ve önerilerimizi aktararak üyelerimin menfaatlerini korumaya çalışıyoruz.” diyerek BODTO’nun pandemi dönemi çalışmalarını şöyle aktardı; “ Pandeminin başladığı Mart ayından bu yana 9 aylık süreçte Odamız faaliyetlerini azaltmak yerine artırmıştır.

Öncelikle meslek gruplarımızla, komitelerimizle, meclis üyelerimizle daha sık görüşüp değerlendirme yapmaya başladık. Karantina günlerimizi evlerimizde on-line toplantılar yaparak değerlendirdik. Üyelerimizden gelen talepleri hızlıca yukarılara taşıdık. Mart ayından bu yana toplam 12 farklı başlıkta 54 Yazı göndermişiz. Bu taleplerin büyük kısmı karşılanırken hala uygulanmasını beklediğimiz konular var. Bu süreçte hızlı eyleme geçen odalardanız. Hizmetin aksamaması bir yandan da pandemiye karşı önlem almak için hem esnek çalışmaya hem de mesai saatlerinde değişikliğe gittik. Pandemi karşı tüm koruyucu önlemleri kurumsal yönetim sistemimiz içinde aldık. Şimdiye kadar hiçbir aksama yaşamadık. Bunun altında geçmişten bu yana kurumsal altyapımızı güçlendirerek risk tabanlı çalışmamız yatıyor.

Özellikle üyelerimizin tüm yeni duyuruları yakından takip etmesini sağladık. Maske, broşür dağıtımı çalışmaları yürüttük. Online eğitimlerle bu süreçte eğitim çalışmalarını sürdürdük. Esnafına sahip çık projesi ile yerel işletmelerin ayakta kalması için farkındalık yaratmaya çalıştık. Üyelerimiz için güncel covid-19 hijyen broşürü hazırladık. Odamız üyelerine daha iyi hizmet verebilmek için covid-19 güvenli hizmet belgesi alan ege bölgesindeki ilk oda ve kurum olduk. Bu süreçte Bodrum tanıtımına katkı vermek için tanıtım filmi çekimi çalışmamıza devam ettik.” dedi.

Turizm Sektöründe De Kredi Faizlerinin Düşürülmesini Talep Ediyoruz.

Özellikle pek çok kamu kurum ve kuruluşu ile yakın ilişkiler kuran BODTO’nun lider kurum olmasıyla kolaylaştırıcı bir konumu olduğunu belirten BODTO Başkanı Mahmut S. Kocadon, 2021 yılında ekonomik olarak üyelerinin yanında olduğunu belirterek; “Yaptığımız bir araştırmada Bodrum’da bir işletmenin ortalama ticari ömrünün 7 yıl olduğunu gördük. Yani bir hayal ile bir heyecanla başlanılan işler piyasa koşulları içinde maalesef tutunamıyor. Gerek işyeri fazlalığı ile gerek zincir marketlerin fazlalığı ile ticaret hayatında farklılık yaratmayan işletmeler maalesef ekonomimize kambur oluyor. Yerel, farklı ve özgün tüm işletmelerin Bodrum ekonomisine katkı sağladığını düşünüyorum. Bodrum Ticaret Odası olarak işletmelerin doğru planlama ile ihtiyaca uygun şekilde kurulmasını, gerekli kurumsallık ve Bodrum markasını farklı açıdan geliştirecek işletmelerle Bodrum ekonomisi geliştirilmelidir. Pek çok işletme artık daha kalifiye personel ile çalışıyor, herkes internet kullanıyor. Bu açıdan küçük desteklerle Bodrum ekonomisinin önü açılacaktır. Bodrum Ticaret Odası olarak başlıca ve ilk temennimiz pandeminin en hızlı ve yakın zamanda sona ermesidir. Pandemi bize çok şey öğretti. Bu öğrenimlerimizle geleceğimizi planlamalıyız. İşletmeleri de Bodrumluları da zor bir kış bekliyor. Bankaların inşaat ve otomotiv sektörüne uyguladığı düşük faiz oranının turizm sektöründe de uygulanmasını talep ediyoruz. Çünkü turizm sektörü inşaattan sonra istihdamın oldukça yoğun olduğu önemli bir paya sahip sektördür.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Gelen soruların cevaplanmasının ardından program sona erdi.