BODTO Haberleri
MUĞLA İL/İLÇE ODA/BORSALARI MÜŞTEREK TOPLANTISINA KATILDIK
Değerli Üyelerimiz,
21.10.2020 10:37

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yönetiminde, 20 Ekim Salı günü video konferans aracılığıyla Muğla il/ilçe Oda/Borsaları müşterek toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, diğer Muğla Oda/Borsa Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis ve Meslek Komiteleri Üyeleri ile Kadın ve Genç Girişimciler katıldı. Toplantıda Oda/Borsa Başkanları bölgelerindeki sorunları ve talepleri TOBB Başkanına ileterek çeşitli çözüm önerileri sundular. Toplantıda 170 yönetici hazır bulundu; 42 yönetici ise söz aldı ve bölgesel taleplerini dile getirme fırsatı yakaladı.

33.jpg

TOBB Başkanı Hayata Geçen Önerilerden Örnekler Verdi

Salgının başladığı ilk andan itibaren Oda ve Borsalarla birlikte hızlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Tüm illerden ve sektörlerden bilgileri topladık. Muğla Oda-Borsa Başkanlarımız da, dertlerinize tercüman oldu ve sizlerin taleplerini bize gönderdi. Allah hepsinden, emeklerinden ve gayretlerinden razı olsun. Biz de tüm bunlarla, 70 maddelik bir öneri seti hazırladık. Mart ayında Sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bunların büyük bir kısmı hayata geçti” dedi. Hayata geçen önerilerden örnekler veren Hisarcıklıoğlu, pek çok sektörde Muhtasar-KDV-SGK ödemelerinin 6 ay ertelendiğini, turizm-restoran-yolcu taşıma sektörlerindeki KDV’nin 8’den 1’e indirildiğini, İş Yeri Kira stopajının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldüğünü, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet kapasitesinin artırıldığını, KGF teminatıyla Kamu Bankalarının düşük faizli kredi paketleri çıkardığını, KGF teminatıyla TOBB Nefes Kredisi başlatıldığını ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirilerek, 600 gün süresinin 450 güne, 120 gün şartının 60 güne indirildiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, sonrasında da oda ve borsalarla koordinasyon içinde çalışmaya devam ettiklerini, gelen talepleri Hükümete ilettiklerini belirterek, “İşte en son, eğitim sektöründeki KDV oranı indirildi. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma süresi 31 Ekim’e uzatıldı. Yatırım Teşvik sisteminde ilçe bazlı yeni bir yapılanma başlatıldı. Turizm sektörüne özel bir finansman destek paketi çıkarıldı. Son olarak da, istihdamın teşvikine dair, yeni bir düzenleme hazırlandı” dedi. Takip ettikleri diğer konulardan kısaca bahseden Hisarcıklıoğlu, bunların dışında toplantıda iletilecek her konuyu gündemlerine alacaklarını sözlerine ekledi.

99666.jpg

BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’dan Turizm Teşvik ve Yerel Kalkınma Talepleri

Toplantıda söz alan BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ilk olarak yıllardır takipçisi oldukları ecrimisil konusunda değindi. Turizm belgeli işletmelerin ecrimisillerinin ertelenecek olmasının doğru bir karar olduğunu belirten Kocadon, buna ek yeni düzenlemeler yapılması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi: “Bu ertelenmede turizm belgeli işletmelerin ecrimisilleri ertelenecek fakat Muğla ilimizin kıyılarında yaptığımız araştırmaya göre %30-35 civarında Turizm Bakanlığı belgeli otel var yani daha sonra küçük pansiyonlar, restoranlar, kampingler gibi işletmeler bundan faydalanamayacak gibi görünüyor.  Ecrimisil konusundan mağdur olan turistik işletme belgeli ve diğer tesislerin de bu avantajdan faydalanmalarını talep ediyorum.”

Turizm işletmelerinin desteklenmesi gerektiğini her toplantıda vurguladıklarını açıklayan Başkan Kocadon, “Diğer bu konuda ciroya göre verilecek işletme kredilerinin ciroya göre değil de şirketlerin talep ettiği makul orana göre verilmesi.” diyerek, bu konuda da bir ek düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. Turizm sektörüne verilecek olan kredilerin faiz oranlarının emlak ve otomotiv sektörüne verilmiş tüketici kredisi gibi düşük faizde tutulmasını da talep ettiklerini açıklayan BODTO Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı: “Kazanılan yerde vergi ödenmesi gibi bir sistem geliştirilmesini talep ediyoruz. Örneğin, Bodrum Ticaret Odamızın 7.300 üyesi var bunun 1.500 adedi şube bazında yani merkezleri genelde diğer büyük illerde ve vergilerini bu il vergi dairelerine ödüyorlar... Gelir Bodrumdan elde ediliyor, vergisi büyük illerde ödeniyor. Bizim talebimiz bu şubelerin de gelirlerinin Bodrum’da kalması için bir düzenlemeye gidilirse Bodrum’a ekonomik katkısı olacaktır.”.

Bodrum Ticaret Odası Yöneticileri Sektörle İlgili Sorunlara Değindi

BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ise istihdamın önemine dikkat çekerek istihdamın üzerindeki vergilerin azaltılmasını önerisinde bulundu. Ertelenen vergilerin takvimsiz istenmesi durumunda bu firmaların ayakta kalamayacağını belirten Akkaya bu konuda da dikkatli olunması gerektiğini söyledi ve sözlerine şunları ekledi: “Yeni yatırımların ülkemiz için önemi devam diyor, yatırımcılara turizm tesislerinin yenilenmesine ilişkin finansman ihtiyaçları için destekte bulunulması gerekiyor. Bütün Ege bir hücum alanıyız, yerelde olan firmalar büyük sermayeler altında eziliyor, yereldeki yerleşik ekonomi büyük şehirlerden gelen büyük sermayeler tarafından zarar görmekte. Bunun dikkatle ele alınarak bir düzenlemeye gidilmesi gerekmekte.”.

Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ağan Bodrum ekonomisinde büyük önemi olan çekek yerlerinin KDV oranlarında marinalarla yarışamadığını, marinaların KDV’den muafken çekek yerlerinin KDV ödediğini belirtti ve bunun düzeltilmesini talep etti. Mavi Yolculukta da %18 KDV’ye tabi olunduğunu söyleyen Ağan, bu oranın düşürülmesini önerdi ve ülkeye döviz girişinde büyük paya sahip marinaların liman kapasitelerinin de arttırılması gerektiğini vurgulayarak, yabancı bayraklı teknelere çeşitli ayrıcalıklar tanınması gerektiğini belirtti. “Henüz Mavi Yolculuk teknelerinde kayıtlara geçen bir Covid-19 tanısı yok.” diyen Erdem Ağan, bunun bir tanıtım aracı olarak kullanmasını önerdi.

2 Nolu Meslek Komite Başkanı Semayi Yaman da toplantıda söz alarak ekonomik ve ticari daralmaya işaret ederek, daralan ekonomide Ticaret Odalarının öneminin büyük olduğunu belirtti. 5 Nolu Komite Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise yeni otel yapımlarının bir süre durdurulmasını gerektiğinin altını çizerek, yeni yatırımlar için de mevcut otellerde renovasyona gidebileceğini önerdi.