BODTO Haberleri
ZEYTİNYAĞI KALİTE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Değerli Üyelerimiz,
10.02.2020 15:38

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen, Tarımsal Yayım Projesi “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi” nin bir parçası olan “Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni” gerçekleşti. Ödül törenine Bodrum Ticaret Odasını temsilen Meclis Üyesi Ahmet Zeki Özkeskin katıldı.

Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu” Projesinin amacı ülkemiz zeytin varlığının % 11’ine ev sahipliği yapan İlimizde Zeytinyağının hasattan sofraya gelinceye kadar olan aşamalarda yapılan yanlış uygulamaların meydana getirdiği ürün ve kalite kaybını azaltmaktır. Proje kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen törene; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU, Televizyoncu Cem SEYMEN, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ, Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Şükrü KANBER, Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanı Aysel ASIL, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış SAYLAK, Muğla Vali Yardımcısı Ayhan YAZGAN, TRT 1’ de yayınlanan “Kalk Gidelim” Dizi Ekibi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları, Muğla’nın önde gelen zeytinyağı üreticileri, kurum müdürleri, çok sayıda üretici ve basın mensupları katıldı.

 

zeytinyagi.jpeg

Törenin açılış konuşmasını yapan Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış SAYLAK; “Bugün  Muğla için çok anlamlı bir gün. Kıymetli bilim insanlarımızla, bizi kırmayıp aramıza katılan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU ve değerli dostum Cem SEYMEN’ le, Daire Başkanlarımız ve Bitkisel Üretim Genel Müdürümüzle, bu güzel anı bizimle paylaşmak için buraya gelen tüm kıymetli misafirlerimizle birlikte burada bulunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Görüyorum ki Muğla Zeytinyağına sahip çıkıyor. Zeytin ve Zeytinyağı konusunda kararlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Geçen haftalarda bulunduğum Ankara ziyaretinde Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMIRLI’den bu projenin önümüzdeki yıllarda uluslararası boyutlara taşınması için söz aldım.”dedi.

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanının yaptığı konuşma sonrası söz alan, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ yaptığı konuşmada; “ Zeytin sadece besin maddesi olarak değil, uzun yıllardır sağlık ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bakanlığımızca kaliteyi arttırıcı, taklit ve tağşişi önleyici tedbirlerin alınmasına yönelik mevzuat düzenlemeleri yapıyor ve sektörden gelen talepleri de alıyoruz. Farkındalık yaratarak zeytinyağı ihracatımızı öne çıkarmak ve dış pazarımızı arttırmak için zeytinyağımızı markalı piyasaya çıkarmak zorundayız. Markalaşmayı öne çıkarırken, ürünlerimiz için coğrafi işaret tescili de çok önemlidir.  Son zamanlarda butik zeytinyağı üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Bu sayede ülkemiz uluslararası yarışmalarda ciddi ödüller kazanmaya başlamıştır.” dedi.

Muğla Vali Yardımcısı Ayhan YAZGAN yaptığı konuşmada; “Böyle seçkin insanlarla zeytini konuşmak, böyle birliktelik, kıymetli bilim insanlarımızın da ilimize teşrif etmeleri onur verici. Tarım ve zeytinin daha iyi yerlere ulaşabilmesi bilim adamlarımızın görüşlerine önem vermek ve yeni teknolojileri kullanarak olacaktır. Bir taraftan da geleneksel metotları kaybetmeden, eskilerle birleştirerek uygulamak lazım. Umarım ilimizde turizm kadar önemli olan, ülke ekonomimize oldukça yüksek oranda katkı sunan tarımın daha öne çıkması gerektiğini düşünüyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

zeytinyagi3.jpeg

Televizyoncu Cem SEYMEN; “Tarım gönüllüsü ve sevdalısı olarak ülkemizin kalkınması, ekonominin gelişmesi, istihdamın sağlanması, özellikle gençlerimize umut vermesi açısından tarım benim için çok önemli. Zeytin ağacına ölmez ağacı denmesinin sebebi bolluğunun, bereketinin, zenginliğinin bir coğrafyanın kaderini değiştirebilecek kadar güçlü olmasından ileri geliyor. Zeytinyağının üretimi, markalaşmayı, Türkiye’nin zeytin üretiminde söz sahibi bir ülke olmasına vesile olacak bir başlangıç belki de bu program. Emek veren herkese teşekkür ederim.” Dedi.

Ardından moderatörlüğünü Zeytindostu Derneği Eğitimden Sorumlu Genel Sekreteri ve Butik Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Atilla TOTOŞ’ un yaptığı, “Zeytinyağı ve sağlık” konulu söyleşi, Prof. Dr. İbrahim Adnan SARACOĞLU, Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, Prof. Dr. Gazi Aydın ve Doç. Dr. Mehmet Ateş’in söyleşisi ile devam etti. SARAÇOĞLU; “Ülkemiz bu kaynaklar açısından zengin bir ülke. Faydalarından maksimum yararlanmak için, tanımak ve bilmek gerekli.” Dedi. Zeytin ve zeytinyağının mucizelerine de değinen SARAÇOĞLU; “yerli ve milli tohumların korunması ve devamlılığının bu alanda önemli olduğunu, yerli tohumları, kaynakların korunması ve etkin kullanımı konusunda çalışmaların hız kazandığını” vurguladı. Söyleşinin ardından proje ortaklarına ve onur konuklarına temsili plaket olarak bonsai zeytin fidanları takdim edildi.  Plaketin ardından yarışmaya katılan tüm üreticilere katılım belgeleri verilerek dereceye giren zeytinyağı üreticilerine bronz, gümüş ve altın belgeleri verildi.

Program ödül töreninden sonra katılımcılar ile birlikte toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.