BODTO Haberleri
14. BODRUM MANDALİNA HASAT ŞENLİĞİ DEREKÖY’DE YAPILACAK
Değerli Üyelerimiz,
09.01.2020 16:00

11-12 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşecek olan Bodrum Mandalina Hasat Şenliği için Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonunda basın toplantısı gerçekleşti.

Gazeteci-Yazar, Ekonomist Meliha Okur ve Gazeteci, Sunucu  Güven İslamoğlu'nun da davet edildiği bildirilen Şenliğin basın toplantısına  Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak ,Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcıları Emel Çakaloğlu ve Hüseyin Tutkun Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fahrettin Doğan, Bodrum Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, mandalina üreticileri ve basın mensupları katıldı.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz toplantının açılışnda şu açıklamalarda bulundu: “ Basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu olsun. Mandalinanın korunması için 11 Ocak Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz festival hepimiz için hayırlı olsun. Dereköy’de kortej yürüyüşüyle başlayarak mandalina bahçesinde hasatla devam edecektir. Sayın İl Tarım Müdürüm, ilçe Tarım Müdürüm, Belediye Başkanım, Esnaf Odası Başkanım, Bodrum Ticaret Odası Başkanım, Ziraat Odası Başkanım herkese teşekkür ederim. Hayırlı uğurlu olsun.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ta yaptığı konuşmada “ Bodrum’u benimseyen Bodrum Kaymakamımıza teşekkür ederim. İl Müdürümüze teşekkür ederim. Tarımsal Hizmet Daire Başkanlığını bölümümüzü kendi tarım ürünlerimizi üretmek amacıyla kurduk. Mandalina panayırını hep birlikte yapmamız bizi çok mutlu etti. Okullar açıldığında mandalina bahçelerimize giderdik. Oralarda mandalinaların bakımını yaparız. Bodrum’un en büyük yokluğu sudur. Mandalinalarımızın susuz kalmasıdır. Biz mandalina ürünlerini endüstriyel olarak işlenmiş halde çıkarabiliyoruz. Agro turizme katılıyorum. İmar planlarında mandalina bahçesi olan yerler için İl Tarım Müdürümüzle koruyacağız. Mandalinayı Bodrum’a getirip geliştiren emek veren bütün büyüklerimize teşekkür ederiz. Dereköy’de panayır havası yaşanacağını ve renkli bir şenlik olacağını düşünüyorum. Katılımlarınız için Sayın İl Tarım Müdürüm, Bodrum Kaymakamıma, ilçe Tarım Müdürüm, Esnaf Odası Başkanım, Bodrum Ticaret Odası Başkanım, Ziraat Odası Başkanım herkese teşekkür ederim.” dedi.

İl Tarım Müdürü Barış Saylak yaptığı konuşmada  “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü ve İdari amirlerimizin İdareciler Gününü kutlarım. Bu sabah şehit olan dört vatan evladımıza rahmet diliyorum. Ailelerinin ve Milletimizin başı sağolsun. Gençlik yıllarımda büyük tırlarda yazan Karakaya mandalinası dünyanın dört bir yanına ihracatı olurdu. Amacımız bodrum mandalinasına muhtaç mandalinada Bodruma muhtaç yani karşılıklı sevgiye ihtiyacımız var. İnsanlar bodrum mandalinasıyla özleşmiş bodrum mandalinasının mis kokulu narenciye sokaklarını akıllarından çıkaramayacaklar. Belediye Başkanıma, Bodrum Ticaret Odası Başkanıma, Bodrum Esnaf Odası Başkanıma, Ziraat Odası Başkanıma, Deniz Ticaret Odası Başkanıma, Erman Arasa, bütün gönül dostlarımıza ve tabi ki Sayın Kaymakamımıza, İlçe Tarım Müdürüme gönülden teşekkür ederim. Mandalina bahçelerinin kalabilmesi için katma değer katan ürünler yaratmak zorundayız. Gerek yurt içi gerek yurt dışı pazarlarda satışını gerçekleştirmek zorundayız. Mandalina bahçelerinde turizmcilere hasat yaptırmalıyız. Tarın Orman İl Müdürü olarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemir’le üreticiyi, üretimi arttıracak her konuda yanınızdayız. Devlet Su İşleriyle görüşme yaptık. Bodrum Mandalinaları için su istiyoruz. El birliğiyle suya ihtiyacı olan mandalina bahçelerini işaretleyeceğiz. Katılımlarınız için Sayın İl Tarım Müdürüm, Bodrum Kaymakamıma, ilçe Tarım Müdürüm, Esnaf Odası Başkanım, Bodrum Ticaret Odası Başkanım, Ziraat Odası Başkanım herkese teşekkür ederim. Bodrum’lu hemşerilerimiz mandalinayı nasıl sevdiklerini cumartesi günü gösterecekler.” diyerek Şenliğe davet etti.

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon basın toplantısına katılan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günlerini kutladı ve şöyle devam etti: “Bu yıl Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün himayelerinde 14.sünü gerçekleştireceğimiz Bodrum Mandalini Hasat Şenliğimiz ile buluşmaya hazırlanıyoruz. Hepimizin bildiği gibi anavatanı Çin olan Bodrum Mandalinamız bölgemizin göz bebeği yerel ürünlerimizin en başında gelmektedir. Mandalinamıza olan vefa borcumuzu ödemek, eski günlerdeki hasat günlerinde olduğu gibi bunu bir festival havasında sürdürmek amacıyla bu yıl Dereköy’de şenliğimiz gerçekleşecek. Ben hem Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı hem de Bodrum Turunçgil Üretici Birliği Başkanı olarak mandalinamızın geçmişten bu yana durumunu kısaca özetlemek istiyorum. Anavatanı Çin olan Yerli mandalinası (Citrus deliciosa Ten.), dünyada farklı isimlerle tanınmaktadır. ABD de ‘Willofleaf’, İspanya’da ‘Comun’, İtalya’da ‘Avana’, İngiltere’de ‘Mediterranean’ olarak bilinen Yerli mandalinası Türkiye’de ‘Bodrum mandalinası’ olarak tanınmaktadır. Bodrum mandalina 20.yüzyılın başlarında Doğu Ege Adaları ve Filistin’den Türkiye’ye girmiştir. Türkiye’de Akdeniz bölgesinde ve Ege bölgesinde Muğla ilinde (Bodrum, Fethiye ve Marmaris) de yetişebilen Bodrum mandalinası, gerçek çevresel ve sosyal kimliğini Bodrum ilçesinde bulmuştur ve yaygın olarak Bodrum’da yetiştirilmektedir.  Bodrum Yarımadasının kuzeyi, güneyi ve batısı Ege Denizi ile çevrili,  doğusu ise ormanlıktır. Bodrum mandalinası, Yarımada’nın Ortakent-Yahşi, Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Gündoğan, Konacık, Göltürkbükü mahallelerinde yetişmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında 2005 yılında mandalinanın markalaşma yolculuğu başladı. Önce birliğimizi kurduk, toplantılar yaptık, üreticilerimizle. Ardından boylama tesisimizi kurduk, mandalinanın sofradan çok katma değerini yeni ürünlerle geliştirebi- leceğimiz için önce gazozunu yaparak hareket ettik. Sonra bu ürünlerimizin sayısı da niteliği de arttı. Geldiğimiz noktada coğrafi işaret tesciline sahip, markalaşan bir yerel değerimiz var elimizde. Onu canlandırmak, geliştirmek biz Bodrumluların elindedir. Böyle festival ve şenliklerle de bu değere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Başta Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz olmak üzere tüm destekleyen kurum ve kişilere teşekkür ediyorum. Hafta sonu 11-12 Ocak’ta herkesi Bodrum Mandalina Hasat Şenliğine davet ediyorum” dedi.

BODTO ' da yapılan bu toplantı Bodrum ve Muğla basınından yoğun ilgi görmüş ve sonunda da katılımcılar ile basın mensuplarının konuşmacılara yönelttiği sorularla adeta bir " Mandalina Paneli" ne dönüşmüştür.

BODRUM MANDALİNA HASAT ŞENLİĞİ PROGRAMI

11 Ocak 2020 Cumartesi

Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan “Mandalina Hasat Şenliği” Kortej Yürüyüşü

Yer: Dereköy  Saat: 13.00

 “Mandalina Hasat Şenliği” Açılışı

Yer: Dereköy Saat: 13.15

“Mandalina Hasat Şenliği” Çeşitli Etkinlikler

Yer: Dereköy  Saat: 13.30-17.00

12 Ocak 2020 Pazar

 “Mandalina Hasat Şenliği” Açılış ve Çeşitli Etkinlikler

Yer: Dereköy  Saat: 13.00 – 17.00

screenshot34357769.png