Duyuru Arşivi
İVME FİNANSMAN PAKETİ UYGULAMASI BAŞLADI
Değerli Üyelerimiz,
14.06.2019 17:24

Türkiye Halk Bankası, makine üreticilerine, yerli ve yeni makine alıcıları ile hammadde ve aramalı üreticilerine yönelik yeni bir kredi uygulaması başlattı. Ülkemizde ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı ve ihracat / döviz geliri potansiyeli yüksek sektörlerin desteklenmesi amacıyla başlatılan yeni kredi olanağından yararlanmak isteyenlere geri ödemede DİBS Endeksi ya da Enflasyon Endeksli olmak üzere iki farklı faiz seçeneği sunuluyor.

Türkiye Halk Bankası yeni bir kredi desteği uygulaması başlattı. Buna göre; makine imalatı yapanlar ve mevcut üretimde kapasite arttırma veya yenileme yatırımları yapmak isteyenlerle yeni yatırımlarla makine imalatına başlayacak firmalara kredi desteği sağlanacak. Makine üretimi yapacak firmaların yatırım ve yatırıma bağlı kredi ihtiyaçları karşılanacak.

Türkiye Halk Bankası Bodrum Şubesi Müdürü Özge Apaydın‘ın verdiği bilgiye göre, bankanın sağlayacağı bu kredilerden yararlanmak isteyenlere DİBS Endeksli ya d a Enflasyon Endeksli olmak üzere iki farklı faiz seçeneği sunulacak ve krediyi çekenler kendi tercihlerine göre ödeme yapabilecekler. Kredilendirmede ayrıca ödemesiz dönem seçeneği de sunuluyor. İşletmelerin yeni yatırımlarını ya da kapasite artırımlarını destekleyen Türkiye Halk Bankası’nın İVME Finansman Paketi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin bankanın şubelerine başvurmaları gerekiyor.

Ülkemizde ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı ve ihracat/döviz geliri potansiyeli yüksek sektörlerin desteklenmesi hedefiyle İVME Finansman Paketi oluşturulmuştur.

  1.     MAKİNE ÜRETİCİLERİNE YÖNELİK KREDİ

Hedeflenen sektörlerde yerli malı niteliğini taşıyacak makine imalatı yapan/yapacak firmaların  yatırım ve yatırıma bağlı işletme kredileri ihtiyaçları karşılanacaktır. Belirlenmiş Sektörler;

  • Elektrikli Makine ve Aksamları

  • Bilgisayar, Elektronik, Optik

  • Motorlu Taşıtların Aksam ve Parçaları

  • Motor ve Aksamları

  • Genel Endüstri Makine ve Aksamları

  • Elektrikli Teçhizat

 2.     YERLİ VE YENİ MAKİNE ALICILARINA YÖNELİK KREDİ

Yerli Malı Üretim Belgesine sahip üreticilerden satın alınacak makinelerinin satın alımına ilişkin kredidir. Belirlenmiş Makine G.T.İ.P kodu listesinde yer alan makine alımlarını kapsamaktadır.

3.     HAMMADDE/ARA MALI ÜRETİCİLERİNE YÖNELİK KREDİ

Hedeflenen sektörlerde üretimi/üretim potansiyeli bulunan hammadde/ara malı imalatı yapan firmaların komple yeni yatırımları ile bu çerçevede yatırım yapacak firmaların yatırıma bağlı işletme kredileri ihtiyacı karşılanacaktır. Belirlenmiş sektörler;

  • Kimyasal ve Medikal (Eczacılık) Ürünler

  • Plastik ve Kauçuk Ürünler

  • Suni ve Sentetik İplikler

  • Kağıt, Karton ve Mukavva

Kredilerde DİBS Endeksli ya da Enflasyon Endeksli olmak üzere iki farklı faiz seçeneği sunulmaktadır.