Duyuru Arşivi
İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞ YAPAN İŞLETMELERİN DİKKATİNE
Değerli Üyelerimiz,
04.12.2018 11:30

3/02/2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik uyarınca ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılabileceği konusu yürürlüğe girmişti.

Bu kapsamda faaliyet gösteren işletmelerin dikkat etmesi gereken 2 önemli husus bulunmaktadır.

1- Bunlardan ilki bu konuda faaliyet gösteren işletmelerin mesleki yeterlilik belge alma zorunluluğudur. İkinci el otomobil alım satımı yapan personellerin zorunlu mesleki yeterlilik belgelendirme işlemleri için Bodrum Ticaret Odası Dış Ticaret Araştırma Eğitim ve Proje Birimimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

2- Diğer önemli husus ise belgelendirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Ticaret il Müdürlüğü tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi (İETTS) üzerinden yetki belgesi işlemlerinin tamamlanmasıdır.

Yetki belgesi başvurularında bulunacak olan işletmelerimiz https://ietts.gtb.gov.tr/  web sayfası üzerinden Yetki belgesine dair işlemlerin tamamı (başvuruların alınması ve yetki belgesinin verilmesi)  İETTS üzerinden yapılacak olup İl Ticaret Müdürlüklerince hiçbir şekilde fiziki belge teslim alınmayacak (elden başvurular kabul edilmeyecek) ve yetki belgesi almak isteyen kişilerin İETTS üzerinden Kullanıcı Kılavuzu doğrultusunda başvuru yapmaları gerekmektedir.

Rehber Kılavuz için tıklayınız.

Bu konuda faaliyet gösteren tüm işletmelerin bilgisine ve dikkatine önemle sunarız.