Duyuru Arşivi
GÜMÜŞLÜK KLASİK MÜZİK FESTİVALİ YİNE SANAT DOLU
Değerli Üyelerimiz,
08.08.2017 15:17

26 Temmuz – Gilles Apap - Keman & Myriam Lafar -Akordeon (Fransa) - Taş Ocağı

14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Kemancı Gilles Apap ve akordeon sanatçısı Myriam Lafargue konseriyle, DenizBank ana sponsorluğunda tarihi Koyunbaba Antik Taş Ocağında, muhteşem bir konserle başladı. Liba Laboratuarları A.Ş.'nin etkinlik sponsorluğuyla gerçekleşen açılış konserinde Bodrumlu klasik müzikseverler bir araya geldi. Daha önce de aynı sahneyi paylaşan ve birbirlerini iyi tanıyan Fransız Kemancı Gilles Apap ve vatandaşı akordeon ustası Myriam Lafargue'ın sergiledikleri uyum sanatseverin büyük beğenisi ile karşılandı. Enstrümanlarıyla bütünleşmiş ikilinin seslendirdikleri repertuar, mükemmel icracılıklarıyla da birleşince 25 asırlık tarihi mekan, tam bir müzik şölenine tanık oldu. Liba Laboratuarları A.Ş. desteğiyle gerçekleşen açılış konserinde ikili, Fritz Kreisler, Maria Theresia von Paradis, Christoph Willibald Gluck, Astor Piazzolla ve Antonio Vivaldi'nin eserlerine yer verdi.

29 Temmuz – Dilbağ Tokay - Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) - Taş Ocağı

Festival kapsamında, 29 Temmuz akşamı ise, Bodrumlu klasik müzikseverleri 25 asırlık tarihi mekanda bir araya getiren konserde Dilbağ Tokay ve Eren Levendoğlu ikilisi, Saint Saens, Mendelssohn, Beethoven, Faure ve Brahms'ın eserlerine yer verdi. İlk olarak C. Saint Saens'ın, 'Allegro Appassionato' Op. 43 adlı eserini seslendiren sanatçılar, bu eserin ardından F. Mendelssohn'un, “Lied Ohne Worte in D Major Op.119” adlı yapıtıyla izleyici karşısında idi. Gecenin ilk yarısını Ludwig van Beethoven'la bitiren Tokay – Levendoğlu ikilisi, bestecinin “Sonata in G minor, Opus 5 No. 2” adlı eserini seslendirdi. Eser şu bölümlerden oluşuyordu; I. Adagio Sostenuto E Espressivo – Attacca, II. Allegro Molto Piu Tosto Presto, III. Rondo. Allegro.

1 Ağustos – Tord Gustavssen (Norveç) - Festival merkezi, sahil

Norveçli caz sanatçısı Tord Gustavsen, Uludağ Premium sponsorluğunda düzenlenen 'Kumda/Suda' konserlerinin 1 Ağustos akşamı ilk konuğu oldu. Denizbank ana sponsorluğunda devam eden 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında düzenlenen “Kumda/Suda” Konserlerine müthiş bir başlangıç yapan Tord Gustavsen Trio, Gümüşlük sahilindeki konserde sevilen çalışmalarından oluşan bir seçkiyle izleyici karşısındaydı.  Caz severlerin festival kapsamında merakla beklediği Tord Gustavsen, Norveç'ten son dönem çıkan caz müzisyenleri arasında,  yenilikçi ve içsel tarzıyla öne çıkıyor. Dünyanın birçok ülkesinde Trio ve quartetleriyle yoğun turlar gerçekleştiren Gustavsen, festivallerin de aranılan caz sanatçılarından biri olarak dikkat çekerken, Gümüşlük'te de yoğun bir ilgiyle karşılandı.

4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) - Taş Ocağı

6 hafta sürecek olan festivalin antik taş ocağındaki sahnesinde 4 Ağustos Cuma günü  bir konser veren piyanolu beşli BEGOA Ensemble, adını üyelerinin baş harflerinden alan, Mayıs 2016'da kurulmuş bir oda orkestrası. Farklı kurumlarda çalışan müzisyenlerden oluşan topluluk, bu alanda dinleyicisine küçük de olsa bir katkıda bulunmak, geniş oda müziği repertuarını keşfetmek ve çok sık  seslendirilmeyen eserleri dinleyicinin beğenisine sunmak amacıyla bir araya gelmiş. Kemanlarda Erkin Onay ve Özgür Baskın, viyolada Ali Başeğmezler, çelloda Gökhan Bağcı ve piyanoda Başar Can Kıvrak'tan meydana gelen BEGOA Ensemble, yıldızların altında gerçekleşen konserde seyircinin karşısına iki eserle çıktı. Her ikisi de piyanolu beşli için yazılmış eserler, Dmitri Shostakovich ve Johannes Brahms imzasını taşıyordu

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay'ın sanat danışmanlığında, Piyanist Eren Levendoğlu'nun sanat yönetmenliğinde organize edilen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl 26 Temmuz – 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor. 15 ana konser ve 5 öğrenci konseri festival kapsamında sanatseverlerle buluşurken, genç yeteneklerin ilgi odağı olan ve 15 – 19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması kapsamında da bir final konseri de gerçekleşecek.  

8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Trio – Festival merkezi, sahil

Bodrum'da DenizBank ana sponsorluğunda devam eden 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin 'Suda' başlıklı konserler serisi Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü ile devam edecek; 8 Ağustos Salı akşamı Gümüşlük sahilinde sahneye çıkacak olan Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü, konserde klasik caz standartlarına yer verecek. Türkiye'nin önde gelen emektar caz piyanistlerinden Emin Fındıkoğlu'na Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde gerçekleşecek konserde solist olarak Meltem Ünel, kontrbasla Derya Davulcu ve davulla Monika Bulanda eşlik edecek.  2010 yılından bu yana birlikte çalarak ilginç bir repertuar oluşturan dörtlü, İstanbul'daki sayısız caz mekanının yanında Paris'de Chez Papa Jazz Club, Lüksemburg'da CCRN, Sırbistan'da Nisville Jazz Festival, 2011'de Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, yine İstanbul'da 18. İKSV Caz Festivalinde geniş kitlelere seslendi. 

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.15; diğer konserler 20.30'da başlayacak. Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix'den temin edilebilir. Daha fazla bilgi için: www.gumuslukfestival.org web adresini ziyaret edebilir, www.facebook.com/gumuslukfest sayfasından festivali takip edebilirsiniz.

14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Gelecek Programlar:

8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Trio – Festival merkezi, sahil

11 Ağustos – Alp Ersönmez 'Yazısız' feat Erik Truffaz – Festival merkezi, sahil

15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması - Toprak Ev

18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) - Taş Ocağı

20 Ağustos – GFA Piyano Konseri - Toprak Ev

22 Ağustos -  Romano Pallotini – Piyano (İtalya) - Taş Ocağı

24 Ağustos -  Mauricio Vallina (Küba) - Taş Ocağı

25 Ağustos - GFA Piyano Konseri - Toprak Ev

26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) - Toprak Ev

27 Ağustos - Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev

28 Ağustos -  Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı

30 Ağustos  - Derek Gripper - Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev

31 Ağustos – GFA Flüt Konseri - Toprak Ev

1 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo - Taş Ocağı

04 Eylül - Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) - Taş Ocağı