Tarımsal uygulamalarımızın çevreye verdiği zararı irdelemek gerek

Çok Değerli Bodrum MAVİ Dergi Okuyucuları, Değerli Üyelerimiz;

 

Bodrum Mavi Dergimiz gündemin nabzını tutmaya ve faklı dosya içerikleri ile Bodrum özelinde farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

100. sayımızda çevresel duyarlılık ile Bodrum’un geleceğini yerel paydaşlarımıza sormuştuk, 101. sayımızda ise küresel ısınma ve etkilerini değerlendirmiştik. Bu yazı dizimiz Nisan sayımızda ise Agro-Ekoloji konusu ile devam ediyoruz.

“Değişen dünya düzeninde Agro Ekoloji bir çıkış kapısı olabilir mi?” diye sorarken görüyoruz ki bu tarımsal dönüşüm modeli ekonomiden sağlığa, sosyal adaletten toplumsal huzura kadar birçok alanı kapsıyor.

Tarımı ekolojik hale getiren, biyolojik çeşitliliği ve doğal kaynakları gözeten, zararlı kimyasal kullanımını azaltan agro ekoloji aynı zamanda gelir adaleti ve yerel kültürün korunması üzerine de faaliyetler oluşması gerektiğini savunuyor.

Odamızın hep yinelediği gibi döngüsel ekonomi modeline geçisin zorunluğu olduğu ve yeşil mutabakat gibi yaptırımların geldiği bu dönemde tarımsal uygulamalarımızın çevreye verdiği zararı irdelemek büyük bir gereklilik.

Agro-ekoloji Bodrum özelinde kaynakların sürdürülebilirliği için de önem teşkil ediyor. Ayrıca bölgemizi yakından etkileyecek su krizine karşın tarımsal üretimde harcanan su miktarının değerlendirilmesi şart.

Küçük üreticinin ve aile işletmelerinin önemini daha yakından anladığımız bu dönemde umuyorum ki tarımsal üretimde daha ekolojik uygulamalara bir önce geçilir. Bu hem yerelde bizlerin hem de dünya çapında tüm insanlığın ortak bir konusudur.

Bodrum’da turizm sezonun başlamasına sayılı günler kalmışken hepinize umduğunuzdan daha güzel yarınlar diliyorum.

 

 

Saygı ve Sevgilerimle,

 

 

İlhan ERSAN

Meclis Başkanı

Yazar: İlhan ERSAN
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 22.02.2024 tarihinde yazdırılmıştır.