HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK

Değerli Üyelerimiz,

 

Bodrum Mavi Dergimiz ile yeniden sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyiz.

2020 yılı mart ayından bu yana etkileriyle mücadele ettiğimiz koronavirüs pandemisi ile 2021 yılını karşıladık.

Son 1 yıl içinde yaşadıklarımızla gördük ki, “her şeyin başı sağlık” ile geliyor.

2020 yılı planlamaları yapılırken dünyanın bir virüs ile bu derece ekonomik ve sosyal açıdan zora gireceğini kimse öngörememişti. Gördük ki hayatta her türlü riske karşı önceden önlem alıp, doğru planlama ile yaşanabilecek sorunlara karşı tedbir almamız gerekmekte.

Tüm dünya ciddi bir sınav verirken, gelen tedbirler ve kapanan işletmelerle 2020 yılı son çeyreğinde Bodrum’da daha ciddi bir ekonomik daralma yaşadık.

Yaz sezonunda virüsün yayılımı işletmelerimizin de aldığı ciddi tedbirlerle durağanlaşsa da, sınır kapılarının kapanması ile bacasız sanayimiz turizm ile beraber tüm sektörler 2021 yılına daha da zorlanarak başladı.

Başta turizmcilerimiz olmak üzere devlet desteklerinden ve kredilerden faydalanan işletmelerimizin sayısı beklenenin oldukça altında kalsa da Bodrum Ticaret Odası olarak üyelerimizin ihtiyaç ve isteklerini yetkili üst kurumlarla sürekli paylaşmaya ve çözüm üretmeye devam ediyoruz.

Üyelerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda gördük ki dünya genelinde başlayan aşılama çalışmalarından sonra Bodrum’a gelmeyi planlayan yabancı ziyaretçilerimiz, personellerimizin aşı olup olmadığına bakarak tatil tercihlerini planlıyor.

Bu nedenle Bodrum Ticaret Odası olarak talebimiz, aşılamada turizm sektörünün öncelikli olması ve işletmelerimizin kendi aşı bedelini kendilerinin karşılanmasına izin verilecek altyapının kurulmasının sağlanmasıdır.

İspanya, Portekiz gibi Akdeniz çanağındaki pek çok ülkede turizm sektörüne yönelik aşı çalışması öncelikli olarak başlatılmıştır.

Kapanan işletmelerimizin ise tüm tedbirlere uyularak faaliyetlerine devam edebilmeleri için açılmasının önü açılmalıdır.

Çok geç kalmadan Bodrum gibi tüm ülke genelinde ekonomik daralma ve istihdam kayıplarımızı durdurmak için gerekli desteklemelerle işletmelerimizin ihtiyaçlarına destek olunmalıdır.

Sağlıkla ve umutla tüm üyelerimize ve Bodrumlulara sevgi ve saygılarımı sunarım.

  

Mahmut S. Kocadon

Yönetim Kurulu Başkanı

Yazar: Mahmut Serdar KOCADON
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 21.07.2024 tarihinde yazdırılmıştır.