Geleceğin Bodrum Ticaret Odası

Sevgili Üyelerimiz,

GELECEĞİN BODRUM TİCARET ODASI, Cumhuriyetimizin 100. Yılına hazırlanıyor.

Bodrum da göreve başladıktan hemen sonra, 20 Mart 2014 tarihinde “Bodrum Mavi Dergisi” ilk yazısında “GELECEĞİN BODRUM TİCARET ODASI” başlığı altında “İLK” ler den söz etmiş ve demişim ki: “Anadolu"nun bu köşesinde, BODRUM TİCARET ODASININ ve BODRUM MAVİ Dergisinin de “İLK”leri var. Sadece bu yörenin ticaretine değil, tarihine ve kültürüne olan katkıları da azımsanamayacak kadar çok. Belki de BODTO olarak “Neydik?” , “Ne olduk?” ve “BODTO "nun geleceği?” sorularının yanıtları da, bu “İLK”lerde gizli.”

Sonraki yazılarda da gerek MAVİ Dergisinin, gerekse Bodrum Ticaret Odası"nın ilklerini anlatmıştık. Tabi bu ilkleri burada tekrarlamayacağım anacak 2018"e girerken yarımadamıza LELEG YOLU" nu kazandırmak ve onu mobil aplikasyon uygulamasıyla dünyaya mal etmekte bir İLK"tir, yeni hizmet binamızın mimari bir yarışmayla Bodrum"a kazandırılması da…

Bugün anlıyoruz ki, yazımın girişinde söz ettiğim soruların cevabını ararken "İLK" ler den başlamakla, geleceğin kurumlarını oluşturmak için doğru yapmışız. Kurumsallaşma ve sonrası geleceği yakalama böyle başlıyor. SÜ- REÇ YÖNETİMİ uygulamaları için önce takım olmayı öğrenmek gerekiyor. Takım olmak içinse öncelikle çatışmadan konuşmayı, bir diğeriyle iyi iletişim kurmayı bilmek durumundayız. Eğer vizyonumuz yoksa geleceği planlayamıyoruz ve dolayısı ile oluşturduğumuz Stratejik Planlar işe yaramıyor. Bunun çözümü kurumlarımızda hazırladığımız gelecek planlarının “ stratejik düşünmeyi” öğretecek şekilde olmasıdır. Bilim böyle söylüyor.

Onun hiçbir sözü bilimle ters düşmezse bile, ne demiş yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “ Eğer bir gün benim söylediklerim bilime ters düşerse bilimi seçin .”

Bu nedenle odamızın tamamlanan üçüncü planı olan 2014-2017 BODTO STRATEJİK PLANI sonuçları, kuruma kazandırdığı birikimleri ve yöntemleri yine esas alınarak 2018-2023 BODTO STRATEJİK PLANI Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar tüm hedeflerimizi kapsayacak şekilde genişletilerek hazırlanmaya başlanmıştır. Bodrum Ticaret Odasının daha uzun süreli hedefler koymaya ve bunlara ulaş- maya hazır olduğuna inandığımız için “CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA HAZIRLADIĞIMIZ HEDEFLERİMİZİ” gelecek sayılarımızda bu sütunlarda bulacaksınız. GELECEĞİN BODRUM TİCARET ODASI artık Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına hazırlanıyor. Bu da Odalar arasında bir “İLK”tir.

Artık tüm çalışanlarımızca bilginin öneminin, bilgiyi kullanarak çalışmanın öneminin iyice anlaşılmış olduğuna inanıyorum. Planlı çalışmalarımıza verdikleri katkılardan dolayı hepsine teşekkür ediyorum. Yeni binamızda sizlere sunacağımız daha iyi hizmetler ve faaliyetlerde buluşmak üzere, saygılar sunarım.

 

Prof. Dr. Fuat ÖNDER

Genel Sekreter

Yazar: Prof. Dr. Fuat Önder
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 22.10.2020 tarihinde yazdırılmıştır.