GELECEĞİN BODRUM TİCARET ODASI

Sevgili Üyelerimiz,

 

“Akredite Oda” olarak hem akreditasyon belgemiz ve hem de TSE ISO 9001 belgemiz 2016 yılı sonunda bitmişti. Her ikisini de Aralık ayı içinde geçirdiğimiz başarılı denetimler sonucunda güncelledik. Artık bu denetimler her yıl yapılacak. Bizler Stratejik Planımızdan belirlediğimiz hedeflere göre iş planları üretmekteyiz. Yıl içinde, tüm süreçlerimiz bu planlamaya bağlı olarak çalışıp yılın sonunda sonuçlarını toplayarak ayrıca TOBB"a “Öz Değerlendirme” raporları olarak gönderiyoruz.

 

2017 yılı sonunda ise Odamız üyelerinin ticari hayatında karşılaştıkları sorunların çözümünde ve beklentilerin karşılanmasında kurumdaki “Stratejik Yönetim “anlayışının temeli olan 3.dönem 2014-2017 Stratejik Planı bitecek ve bizler “BODTO 2018-2021 Stratejik Planını” hazırlayacağız.

 

Stratejik planlama kurumun en az kaynakla, en kısa zamanda ve en kısa yoldan hedeflerine ulaşmasını sağlamaktadır. Memnuniyetin yüksek olduğu iş ortamları sağlanması için takım olabilmek ortak vizyona sahip olunması gerekir. Odanın bütün unsurlarıyla, birimleriyle uyum sağlayarak bu vizyonun gerçekleştirilmesi için STRATEJİK PLAN bir araçtır.

 

SP nın performansını ise hem gerçekleştirme hem de hedef/maliyet açısından ölçüyoruz. İlk 3 yılda hedeflediğimiz maliyetin altında (%78 maliyetle) ve 1,5 oranında fazlasıyla hedeflediğimiz etkinlikleri gerçekleştirmişiz. 2016 yılında Odamızın uzun yıllardır en büyük hedeflerinden birisi olan yeni Ticaret Odası binasının inşaatının başlanması ve büyük oranda inşaatın tamamlanması performansımızı olumlu yönde etkilemiştir.

 

Son üç yılda personelin gelişimi olarak, kişisel verimlilik artışı, planlı çalışma, hedeflerle yönetim gibi stratejik düşünme konularında gelişmeler gözlenmiş olup, kişisel performans değerlendirmesinin geliştirilmesi ve 2017 yılında süreç/kurumsal performansın ölçülmesi hedeflenmektedir.

 

Bu dergimizle birlikte son üç sayımızda BODTO" nun tüm faaliyetlerini ve bunlardaki verimlilik artışını sizler izliyorsunuz. Ayrıca bu sayıda TOBB ile birlikte BODTO"nun üyelerine ürettiği hizmetler açısından kazanımlarını da göreceksiniz. Tüm üyelerimizle birlikte bu başarılarımızda başlıca sorumluluğu yüklenerek kararları alan ve uygulamalarda bizlere desteklerini esirgemeyen Meclis başkanımız İlhan Ersan nezdinde tüm Meclis Üyelerimize ve Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut S. Kocadon nezdinde de Yönetim Kurulu Üyelerimize tüm personelimiz adına şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.

Yazar: Prof. Dr. Fuat Önder
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 25.10.2020 tarihinde yazdırılmıştır.