Mandalina Projesi 13 Yaşında

Değerli Dostlar,

İşimizi şansa bırakmayalım! diyerek 2006 yılında mandalina bahçelerimizin yapılaşmaya yenik düşmemesi için bir proje başlatma kararı almıştık.

Amacımız bir zamanlar Bodrum ekonomisine önemli ölçüde can katan mandalina üretimini yeniden canlandırmak ve katma değer yaratan ürünlerin üretilmesini sağlamaktı.

Bodrum İlçesi Turunçgil Üretici Birliğini 2006 yılında kurarak ilk adımı attık. Beldelerdeki bahçe sahipleriyle buluşarak birliğe üye olmalarını ve projemize destek vermelerini istedik.

2007 yılında kapalı bir tesis için çalışmaları başlattık, 2010 yılında 1150 m2 kapalı alana sahip Narenciye Boylama ve Paketleme Tesisi Ortakent"te açıldı. Tesise, narenciyenin iç ve dış pazarda sofralık olarak satılması için kullanılmak üzere 1 saatte 7,5 ton narenciye işleme kapasiteli  üniteleri bulunan boylama ve paketleme makinası kuruldu.

2007 yılında sade ve mandalinalı olmak üzere Bodrum Mandalin Gazozunu üreterek ilk katma değerli ürünümüzü elde ettik. Bunu Mandalinamızdan üretilmiş reçel, lokum ve kolonya izledi.

Halkımızda mandalinaya sahip çıkarak mandalinadan özgün ürünler üretmeye başladı. Çikolatası, yemeği, dolması, reçelleri, kurutulmuş ürünlerine varana dek yeni çalışmalar raflarda yerini aldı.

Mandalinadan damak zevkine hitap eden bir kültürün devamlılığını sağladıkları için bu girişimci kardeşlerimize teşekkür ederim.

Mandalina Gazozumuza TPE"den marka tescilini yaptırarak ilk markalaşma çalışmalarımıza başladık.

2009 yılında markalaşmamızı bir üst aşamaya taşıyarak TPE"den Coğrafi İşaret Tescilimizide yaptık.

2012 yılında Güney ege Kalkınma Ajansı desteğiyle “Bodrum Mandarinin Yağ Mucizesi”projemizi başlattık.

Bu süreçte her mecrada mandalinamızın tanıtımı için çaba sarfettik. Bunları şöyle sayabilirim:

Kent Tv Haber Ötesi Programı-Aralık 2006,  Bodrum Mandalinası Üretimini Teşvik ve Geliştirme Paneli-Mart 2007,  BODTO Mandalina Gazozu Tanıtım Basın Toplantısı-Temmuz 2007,  Su Tv Görüş Odası Programı Ocak-2008,  BODTO Mandalina Gazozu Marka tescili Basın Toplantısı Mart-2008,  Organik Tarım eğitimi-Haziran-2008,   TRT3 Bu Toprağın Sesi Programı canlı yayın Mayıs-2008,   Hadigari Cumhur bir Bodrum dersi sinema filmi sponsorluğu Mayıs-2009,   Bodrumluyuz Narenciye Dostuyuz Paneli-Aralık 2010,  2007 yılından itibaren yapılan Mandalina Kültür ve Sanat Festivalleri,  BODTO"nun 2005-2019 yılları arası katıldığı tüm  yurt içi ve yurt dışı fuarlar, Bodrum Mavi Dergisi sayfaları ve BODTO basılı yayınlarında, www.bodto.org web sitesinde…

15 Nisan 2016 da Muğla"da düzenlenen olan “Coğrafi İşaretler Uluslar Arası  Sempozyumda “Bodrum Mandarinin Coğrafi işaret Yolculuğu” konulu bir konuşma yaparak mandalinamız için yapılan yenilikçi çalışmaları katılımcılara anlattım.

Bu projemizde bizleri destekleyen Belediyemiz, Sivil Toplum Kuruluşları, basınımıza, halkımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Yerel değerimiz mandalinamız daha nice yıllarda yaşasın ve çocuklarımıza yeşil bir doğa miras bırakalım!


Yazar: Mahmut Serdar KOCADON
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 22.02.2024 tarihinde yazdırılmıştır.