GELECEĞİN BODRUM TİCARET ODASI

Değerli Üyelerimiz,

MAVİ dergimizin 80. sayısında TOBB Akreditasyon Sistemi içinde Kalite Yönetim Sistemleri ve eğitimler açısından geldiğimiz noktayı açıklamıştık. 2016 yılı sonunda, yeni BODTO Entegre Yönetim Sistemimiz, belgelerimiz ve personel eğitimlerimizle, kurumumuzun on üç noktasında ürettiğimiz üye hizmetlerimiz açısından, Akreditasyon Denetimine gireceğiz.    BODTO, bu sisteme 2005 yılında dâhil olmuş ve 2007 yılında akredite olan ilk odalar içinde yer almıştı. Sürekli geliştirdiği sistemi ile İngiltere Odalar Birliği"nden gelen denetçilerle birlikte 2009 da ziyaret edilen ilk oda olan BODTO, 2013 yılında A kategorisinde akredite olan 25 Oda arasına girmişti. Bu şekilde “KALİTE” kavramıyla tanışan BODTO Yönetimi, vizyonu gereği hep “İLK” leri yapmayı hedeflemiştir. Sistemi içinde, birçok ilki ve yeni projeyi üreterek üyelerinin Ar-Ge, inovasyon ve ihracat konularında yapacakları projeleri teşvik amacı ile bilgi birikimini aktarmayı sürdürmektedir.

Odamız, 2016 yılı başından itibaren tüm Odalara örnek olabilecek “BODTO Entegre Yönetim Sistemi” uygulamalarını başlatmıştır. Bu sistemin çekirdeğinde ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi olup bu da yeni bir ilk niteliğindedir. Bu nedenle her sayımızda “Kalite” konusunda bilgilendirmeler yaparak bilgi birikimimizi üyelerimize aktarmaya çalışıyoruz. Ayrıca, bilgi birikimimizi, “yönetişim” kavramı içinde periyodik olarak düzenlenen Muğla Odaları ve Borsası ortak toplantıları ile Bodrum Odaları toplantılarında dış paydaşlarımıza da aktarmaktayız.

Mavi Dergimizin 81. Sayısında ise, geçmişten günümüze, üyelerimize ve onların Ar-Ge, inovasyon, ihracat gibi güncel konularda gelişimlerine katkı sağlamak için BODTO"nun yürüttüğü proje ve faaliyetlerini bulacaksınız. TOBB"un Türkiye genelindeki 365 Oda ve Borsası için ürettiği yeni politikaları, akreditasyon gerekleri içine alınmıştır. Bu konularda, üyelerin proje geliştirme mantığı içinde eğitim, seminer toplantı, konferans gibi etkinliklerle gelişimlerine önderlik etmek görevini yürütmekteyiz. Yaptığımız faaliyetlerin sonuçlarını,  ticari mantığı olmadan ilgili üyelerimize aktarıyoruz. Onların kazançlarının yanı sıra yeni yatırımcıları bilgilendirmeye ve yeni girişimcilerin yetişmesine katkı vermeyi sürdürüyoruz.

Giderek gelişmemiz, araştırma ve projelerimiz, bilgi birikimimiz ve üyeler için ürettiğimiz hizmetlerimiz üyelerimizin iş hayatını geliştirirken tüm BODRUM Yarımadasının gelişmesi, Bodrum"un marka değerinin güçlenmesi, “12 ay turizm” imkânlarının arttırılması gibi konuları etkilemekte olup, sonuçları ise ticari hayatımızı geliştirip yönlendirmektedir. Unutulmamalıdır ki, turizmdeki iniş ve çıkışlar bir kader olmayıp Bodrum için alternatif ticari alanlar yaratılabilmelidir.

Ancak 2016 yılı içinde üst üste yaşadığımız terör olaylarından halkımızın ve üyelerimizin çektiği acılar dinmemişken hepimizi ve demokrasimizi hedef alan  “Darbe Kalkışması” benzeri eylemlerin olmaması için çözümü doğru tespit etmeliyiz.  Eğer son kırk yıldır sürekli bozulan eğitim sistemimiz içinde ki sorunları çözmemekte ısrar edersek bu gün olduğu gibi gelecekte de çocuklarımız bedel ödemeye devam edeceklerdir. Bu yanlışla devam etmek isteyenlere, yanlışları ısrarla başka yanlışlarla düzeltmeye çalışanlara Atatürk"ün şu sözünü hatırlatmak isterim: “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.”

 

Bu vesile ile değerini bugünlerde daha fazla anlayabildiğimiz Lozan Barış Anlaşmasının 93. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu anlaşmaya hizmeti geçen tüm devlet adamlarına Allahtan rahmet diliyorum.

 

Saygı ve sevgilerimle,

 

Yazar: Prof. Dr. Fuat Önder
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 22.10.2020 tarihinde yazdırılmıştır.