GELECEĞİN BODRUM TİCARET ODASI

2015 yılının ekonomik açıdan hem dünyada hem de ülkemizde birçok olumsuzlukları taşıdığını biliyoruz. Bu olumsuzluklara 2015"in ülkemiz için seçim yılı oluşunu ve iç güvenlik sorunlarıyla beraber göçmen sorunlarının da arttığını eklersek ticaretin ve üretimin ne denli etkilendiğini daha iyi anlarız. Bunlarda yetmezmiş gibi sınır ülkeleri ile yaşadığımız krizler ile göçmenlerin Bodrum"a kadar ulaşıp Yunanistan"a deniz yoluyla geçmek istemelerinde yaşanan bir sürü olumsuz olaylara neden olmuştu. İç ve dış turizmin ciddi bir şekilde etkilendiği bu olaylarla birlikte Bodrum"da ki birçok işletmeci yaşadığımız çok ciddi bir sel felaketinden de etkilendi.

 

Tüm bu olumsuzlukları geride bırakarak 2016 da daha iyi ve huzurlu bir ticari ortam dileklerimizle Bodrum Yarım adasında yaşayanlara ve çalışanlara BODTO olarak sağlık ve mutluluklar diliyoruz.

 

Tabi daha iyi bir ticari ortam yaşamak için geçmişi unutmak ve gelecek yıla hemen hazırlanmaya başlamak lazım. Ne mi yapmalıyız? Bence “KALİTE” kavramını daha iyi anlamak, standartların gereklerini yerine getirmek ve personelimizi eğitmekle işe başlayabiliriz.

 

Son 20 yıldır her ortamda,  sokakta, plazada, otelde, okulda, yazılı ve görsel basında, kısaca her yerde hatta sosyal ve sanal ortamlarda bile kalite anlatılıyor, konuşuluyor ülkemizde. Bu ortamlar da, ticari hayat için  “kaliteden ayrılmayın”, “kaliteden ödün vermeyin” en öne çıkan sloganlar.

 

Acaba Bodrum için “2016 Kalite Kenti Bodrum” diyebilir miyiz? Turizmin gelişmesi için her sektörde bu fikri geliştirebilir miyiz? Hep beraber kalite kavramını geliştirmek, markalaşmalarımız içine almak ve işlemek için yoğun bir çaba gösterebilir miyiz?

Bodrum farklıdır. Turizm açısından, tarım açısından, yeni yeni gelişen tarımsal sanayi yönünden, sosyal hayat, yaşam tarzı ve birçok anlayışı ile farklıdır Bodrum. Tarihi özellikleri ve geçmişi, doğal güzellikleri ve bu güne kadar kazanılmış olan turizm deki markalaşma değeri ile çok ciddi farkları olan bir kenttir. Aslında burada sayamadığım kadar çoktur Bodrum" un değerleri. Onun için yerel otoriteler tarafından 2016 yılı “Kalite Yılı” ilan edilmeli ve başlatılacak olan kalite ateşi, tüm yarım adaya yayılmalıdır. Neden mi şimdi? Ticarette, turizm de ve hatta sosyal yaşamın her alanında daha fazla kaybımız olmaması için.

 

Sonuç alınır mı? Yöneticiler, karar alıcılar ve çalışanlarımızın önemli birçok niteliği olmasına karşın, ben çözümü öncelikle bu sorunun cevabında yani “kalite” den ne anladıklarında görüyorum. Bilimin ışığından yararlanırsak sonuç alınır diye düşünüyorum.

 

Güzel bir yıl dileğiyle…

 

Saygı ve Sevgilerimle

 

Prof. Dr. Fuat ÖNDER

Genel Sekreter

Yazar: Prof. Dr. Fuat Önder
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 25.10.2020 tarihinde yazdırılmıştır.