Global Krizin Bodrum'a etkileri

Sevgili BODTO üyeleri, çok kıymetli Bodrumlular,

Yeni bir yıla daha giriyoruz. 2008 krizi ile başlayan global kriz doğal olarak Türk turizmini de etkiledi. Doğal olarak Bodrum'da da bu krizin etkileri kısmi de olsa görüldü. Gelen turist sayılarına baktığımızda ve Türkiye geneli ile karşılaştırdığımızda, Bodrum bu global krizden en az etkilenen merkezlerden birisi olduğunu görüyoruz. Bunu Bodrum'un kendine özgü tarihi, kültürel ve iklim yapısı ile birlikte yerel yatırımcıların gücü, sabrı ve mücadelesi ile başardık.

Son beş yıllık turizm verilerine turist sayısında ve gelirlerindeki baktığımızda Türkiye genelinde yüzde 20'lere varan düşüşler yaşanırken, Bodrum ya başa baş noktayı yakalamış ya da en az yüzde 3-5 artış ile sezonu kapatmış. Bu durumu mercek altına aldığımızda yerel yatırımcılarımızın güçlü geçmişi, emek yoğun çalışmaları dikkat çekmektedir.

Bodrum'un önemli sektörlerinden birisi olan Yat İmalat Sektörü global krizden en çok etkilenen sektör olmuştur. Fakat imalatçılarımız sabır ve azimle sektörü yeniden harekete geçirmeyi başarmışlardır. Global krizin etkisi ile lüks tekne siparişleri büyük oranda düştü. Ama imalatçılarımız daha küçük ölçekli tekne imalatına yöneldiler, bakım ve onarıma ağırlık verdiler, maliyetlerini kıstılar ve dayandılar. Şimdi yat imalat sektörü yeniden diriliyor. Bir Bodrum markası olan Mavi Yolculuk için tanıtım çalışmalarımızda sürmekte. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlarımızda Mavi Yolculuğu anlatıyoruz ve tanıtıyoruz. İmalat sektörü ile Mavi Yolculuk birbiri ile direkt olarak ilişkili olduğunun farkındayız. Gün geçtikçe de hem imalat sektörünün, hem de mavi yolculuğun çok daha iyiye ulaşacağından kuşkumuz yok.

Bodrum markaları da gelişmeye ve çoğalmaya devam ediyor. Bodrum Gulet'i, Bodrum sandaleti, Mandalina Gazozu ile başlayan yerel değerlerimiz ve ürünlerimizin markalaşması ve girişimcilerimizin de yeni markaları oluşturması ile gün geçtikçe Bodrum markaları zenginleşiyor. Bodrum Ticaret Odası olarak tüccarlarımızın bu gayretlerinin her zaman olduğu gibi yanındayız.

Eğitime verdiğimiz önem geçmiş yıllarda olduğu gibi yoğun olarak devam ediyor. Bodrumlu yatırımcı ve iş adamlarına, personeline yönelik eğitimlerimiz de artarak devam ediyor. İstihdam konusunda İş-Kur ile sürekli iletişim halindeyiz. Bunun sonuçlarını da pozitif yönde alıyoruz.  

2013 yılında da Akreditasyon Belgesini ve TSE ISO 9001:2008 kalite belgesini yenileyen BODTO Türkiye'deki bir çok oda için de örnek çalışmaları, projeleri ve Türk ekonomisine sağladığı hatırı sayılır katkısı ile önemli bir yere sahip olan Bodrum Ticaret Odası, 2014 yılında da yeni projelerini yaşama geçirmeye devam edecektir. BODTO, Bodrum'a hizmet etmeye gönül vermiş tüm kurum, kuruluş, STK ve kişiler ile bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlikte çalışmaya devam edecek. Bodrum'un geleceği, turizmi, kültürü ve ekonomisi için katkı koyan herkesin yanında yer almıştır, almaya da devam edecektir.

2014 yılının Bodrum'a mutluluk, huzur ve bereket getirmesini diliyorum.

Saygı ve Sevgilerimle

Mahmut Serdar Kocadon

Yönetim Kurulu Başkanı

Yazar: Mahmut Serdar KOCADON
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 21.07.2024 tarihinde yazdırılmıştır.