Bodrum'da Taşımacılık Sektörü

Sevgili BODTO üyeleri, çok kıymetli Bodrumlular,

Türkiye ekonomisinde olduğu gibi Bodrum ekonomisinde de çok önemli bir yer tutan taşımacılık sektörü hem teknolojik açıdan, hem de hizmet açısından çok gelişti, gelişmeye de devam ediyor. Bodrum'un lokomotif sektörü olan turizmin, en önemli yan kolu olan hava, deniz ve kara taşımacılığının çok dikkatli ve titizlikle yürütülmesi gerekmektedir.

Hava taşımacılığı Türkiye'deki en hızlı gelişen sektörlerlerden biri haline geldi. Gerek uçuş fiyatlarının makul oluşu ve gerekse kaliteli hizmeti, Bodrum turizmine çok olumlu katkılar sağladı. Havayolu sektöründe ki bu gelişim, ucuz ve kaliteli hizmet özellikle iç turizmde artış olarak kendini göstermiştir.  Diğer taraftan, Milas-Bodrum havalimanın yenilenmesi ve hizmete açılması da bölgemizin turizmine önemli katkısı olmuştur. Yeni havalimanının bölgemize olan olumlu katkısı, daha ilk seneden hissedilmiştir. Önümüzdeki yıllarda bu olumlu etki artarak devam edecektir inancındayım.

Deniz taşımacılığında da Bodrum Limanının yenilenmesi ve Gemi Yanaşma İskelesinin daha verimli bir şekilde çalışması ile büyük bir artış yaşanmaya başlamıştır. Komşumuz Yunan adalarına günü birlik gidip gelmek iyice kolaylaşmıştır. Bodrum Ticaret Odası olarak yaptığımız görüşmeler sonucu, vize ofisi hizmete girdi. Üyelerimiz artık vize işlemleri için İzmir'e gitmek zorunda değiller. Odamızın bünyesinde vize işlemlerinin rahatlıkla yapılabildiği göz önüne alındığında, sektörün gelişimine oldukça katkı sağlamış olduk.
Kara taşımacılığında ise artık son model otobüsler ile hizmet verilmekte. Otobüsler konforlu, güvenli haldedir. Hizmet kalitesi de üst düzeyde ve tatmin edicidir. Bodrum geçmişine baktığınızda, eskiden birkaç gün içinde ancak İzmir'e gidilebiliyormuş, Bodrum'un taşımacılık sektöründe şimdi geldiği düzey, neredeyse Avrupa satandartlarının bile üzerindedir.

Turizm taşımacılığında durumuz oldukça iyidir. Ancak sektör olarak Bodrum turizminin en önemli yan sektörü olarak, sorumluluklarımızın bilincinde olmak durumundayız. Bodrum'a gelen misafirlerimizin uçaktan indiklerinde ilk karşılayan turizm taşımacılarıdır. O nedenle turist transferleri yapılırken kullanılan araçların, konforları ve hizmet kaliteleri şehirlerarası taşıma yapan firmalar gibi olması, çok önemlidir.

Bodrum'un geleceği adına kaliteli ve güvenli hizmet anlayışından da asla vazgeçmemeliyiz.

Bodrum Ticaret Odası olarak 2005 yılından bu yana yayınladığımız Bodrum Mavi Dergisi yedi yılı bitirip sekizinci yılına erişti. İstikrarlı bir şekilde bu güne kadar yayına devam eden Bodrum Mavi dergisine, emek harcamış herkese teşekkür ediyorum.

Saygı ve Sevgilerimle
Mahmut S.KOCADON
Yönetim Kurulu Başkanı

Yazar: Mahmut Serdar KOCADON
https://www.bodto.org.tr/ sitesinden 21.07.2024 tarihinde yazdırılmıştır.