Mahmut Serdar KOCADON
Muğla İli Odalar Toplantısı Sonuçları
24 Ağustos 2009 Pazartesi

Değerli Bodrumlular
Geçtiğimiz haftalarda Bodrum'da iki önemli oluşuma ev sahipliği yaptık. Bunlardan birincisi Muğla İli Odalar Toplantısı idi.
Bildiğiniz gibi 2006 Mart ayında başladığımız ortak toplantılarımız bu güne kadar gelmiştir. Devamlı toplantıların başarılmadığı Türkiye'de bizler Odalar arasında ortak çalışma kültürünü benimsemiş tek il olma mutluluğunu yaşıyoruz.Bu ortak toplantılarımızdan alınan bazı ortak kararları burada sizlere bir kez daha sunmak istiyorum.

• Akdeniz'deki rakiplerimizin Turizm KDV'si ortalama % 7-8 ken bizde % 18 gibi yüksek bir rakamdı. Ortak kararlarımızdan bir tanesi Turizm KDV'sinin düşürülmesi oldu.
• Yat turizminde % 18 olan KDV'nin % 8'e çekilmesi,
• Kültür Bakanlığı'nın kıyılardan açık denize çıkışı ile ilgili teknik ve hukuki düzenlemelerin yapımı için ortak karar aldık.
• Yaz - Kış nüfusu değişken olan Turistik beldelerde kamu ve yerel yöneticilerin sorunlarını dile getirdik.
• Türkiye'de ilk defa yapılan Odalar ortak fuarları; Rodos ve Odessa.
• Türkiye Odalar ve Borsalar içinde ortak vergi ödül töreninin yapıldığı tek il olduk.

Değerli Bodrumlular  bunun gibi birçok sorunların çözümünde ortak kararlar alarak Muğla İli iş adamlarına yardımcı olmaya çalıştık.

Bodrum'da gerçekleştirdiğimiz ikinci oluşum ise Bodrum Yat İmalatı İş Kümesi Tanıtım Toplantısı idi.

Günümüzde, kalıpların ötesine geçmediğimiz, alışılmışın dışına çıkmadığımız, olaylara taze bir açıdan bakmadığımız ve kavramları keşfedilmemiş bir biçimle ilişkilendirmediğimiz takdirde özellikle büyük ekonomik krizlerin yaşandığı günümüzde rekabet gücümüzü sürdürebilmemiz mümkün değildir.

Ne yazık ki krizin etkilerini son derece yoğun bir şekilde ve özellikle de yatçılık sektöründe yaşamaktayız. Olası risklere karşı önlemler alamadığımız, geleceği öngöremediğimiz günlük sıkıntılar içerisinde olaylara geniş açıdan bakamadığımız yenilikçi-yaratıcı olamadığımız, faydalı işbirlikleri kuramadığımız, alt yapımıza, insan kaynağımıza araştırma ve geliştirmeye gerekli kaynakları aktaramadığımız için bu sıkıntıları bugün daha yoğun yaşamaktayız.İşte bu noktada kümelenme modeli bize çok önemli fırsatlar sunuyor. Günümüzde kalıcı rekabet üstünlüğünün en öncelikli koşulları dayanışmacı rekabet, rakiplerle güçbirliği, altyapı ve AR-GE yönetimidir.

Eğer, bizim için büyük fırsatlar sunan bu modeli bize yakışır bir şekilde gerçekleştirirsek, paydaşlar sorumluluklarını tam ve iyi niyetle yerine getirirlerse yaratıcı ve yenilikçi bir kurum oluşturabilir ve bu kurumu hem sektörümüze hem yöremize hem de ülkemize faydalı olacak ekonomik ve sosyal bir olguya çevirebiliriz. Bodrum Ticaret Odası olarak her zaman olduğu gibi bu konuda da öncü olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Geleceğe iz bırakmak için bu sefer hep birlikte inisiyatif kullanacağız ve doğru bir zamanlama ile günün problemleri içerisinde boğulmamak için yaratıcı yenilikçi birey ve kurumlarla yatçılık sektörümüzü geleceğe taşıyacağız. Bu sorumluluk bilinci ile bu yolda bize destek veren tüm üyelerimize ve paydaşlara teşekkürü bir borç biliriz.

Saygılarımla

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI