Mahmut Serdar KOCADON
Daha iyi bir Bodrum için yapabileceklerimiz
17 Eylül 2008 Çarşamba

Sevgili Bodrumlular

Seneler önce Bodrum ve Bodrumlu ekonomik hayatını yönlendirmede tercihini Turizm yönünde yapmıştı. Bu tercihindeki etkenlerden biri de 6 ay gibi uzun bir turizm sezonunun devam edeceği ve geçimini bu yolla sağlayabileceğine inancıydı. Başlangıçta 6 ay gibi nispeten uzun bir sezona sahip olan Bodrum Turizmi zamanla yanlış turizm politikaları ve bölgesel siyasi konjoktür, alt yapı yetersizliği vesair nedenlerden ötürü 2,5-3 ay gibi kısa bir süreye sıkıştı.

Yıllardır herkes tarafından konuşulan bir konu vardır. Yoğun ve dolu geçen yaz sezonundan sonra birden bire boşalan terk edilmiş kasaba görüntüsü veren Bodrum.

Gerçekten bu konuyu herkes yıllardır konuşuyor. Otel sahipleri konuşurlar, turizimci konuşur, esnaf konuşur. Fakat bir araya gelip de acaba niye kışın turist gelmiyor, bir de karşı tarafı dinleyelim diye araştırmadık, sorgulamadık. Sorun nerededir diye hiç ortak toplantılar yapmadık.

Artık yapılanmaları itibariyle Bodrum'daki oteller eskiye oranla kış turizmi yapmaya daha elverişli bir tarz almışlardır. İklim uygundur. 365 gün ortalama sıcaklık 22C olan bir şehirde yaşıyoruz.

Kış aylarında şehrimize ve bölgemize gelecek olan turistler için sunabileceğimiz pek çok kültürel veya yöresel güzelliklerimizin olduğunu unutmayalım.

Gelen turistlerin vakit geçirmesini sağlayacak:

• Yeni açılan bir Golf Sahalarımız

• Kışın her hafta sonu ciddi yarışların yapıldığı “yelken yarışları”.

• Bodrum Kalesi ve Dünyanın yedi harikasından Maussolleion'un yanı sıra,

• Kasım- Şubat ayları arasında Bodrum'a özgün mandalin hasat zamanında gelen turistlere ürün toplama şeklinde ekolojik turların düzenlenmesi.

• Bodrum'da ve yakın çevresinde yılda 5-6 defa yapılan deve güreşleri

Kış aylarında  gelecek turistlerimize zaman geçirme konusunda alternative olabilirler.

Bir de kış turizminin Bodrum'a yapacağı ekonomik boyuta bakmak gerekiyor. Üç aya sıkışan bir turizmin sonunda yaptığımız kazançla 9 ayı çıkarmak ve vergi ödemek zorunda kalıyoruz. Bu da ciddi bir ekonomik sıkıntı meydana çıkarıyor. Terk edilmiş kasaba görüntüsü de başlı başına bir sıkıntı arz ediyor.

Oysaki kışın yapılacak turizm hareketi ile buraya gelecek olan turistler yukarıda saydığımız aktivitelerden faydalanarak, yeni bir vizyon ile Bodrum'un boş geçen kış aylarının ekonomik yaşantısına önemli katkılarda bulunabilir.

Buna bir örnek vermek gerekirse;

Hafta sonları yapılan yelken yarışlarına 35-40 tekne katılıyor. Her teknede 8-12 arasında yelkenci bulunuyor. Bu organizasyon hafta sonları Bodrum ekonomisine ciddi bir katkı sağlamaktadır.

Gelecekte Bodrum yarımadası yeni bir tarzda turizm için kendini hazırlamaktadır: Golf turizmi. Uzun soluklu turizm hareketi olarak gördüğümüz bu tarz turizmin girdisinin de Bodrum ekonomisine büyük katkılarda bulunacağına inanıyoruz.

Sonuçta 12 ay ekonomik çarkı döndüren Bodrum'un devlete yapmış olduğu katma değeri de unutmamak gerekir.

Değerli okurlar biz Bodrum olarak yazın bölgemize gelen konuklarımızı kışın da misafir etmeye hazırız.

Şu anda kışın açık otellerin yatak kapasiteleri yaklaşık 3500 civarında olup bu kapasiteyi daha da artırmamız mümkündür.

Ancak kış aylarında veya daha doğru sezon diye adlandırdığımız zaman diliminin dışında kalan aylarda Bodrum'da turizm hareketinin devam edebilmesi için gerekli olan yolcunun taşınabilmesi için taşımacı hava yolu şirketlerinin de oteller ve acentelerin yanı sıra bu harekete katılmaları gerekmektedir.

Yalnız devletten bekleyerek hiç bir şey yapamayız.Taşın altına elimizi hep beraber sokmamız gerekir.

Saygılarımla

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI