BASIN BÜLTENLERİ
2. Uluslararası Bodrum Bienali Başladı
Tarih: 18 Eylül 2015 Cuma 13:34

Bodrum Bienali: 12 Eylül 2015-12 Kasım 2015

Türk Çağdaş sanatının ve potansiyelinin, uluslararası tanıtımını yapmak amacıyla hazırlanan Bodrum Bienali 2. Kez düzenleniyor. 12 Eylül 2015 tarihinde Bodrum Kalesi ve Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki sergilerle açılışı yapılan Bienal 12 Kasım 2015 tarihine kadar devam edecek. Bienal komitesi tarafından, etkinliğin özellikle Eylül, Ekim, Kasım aylarında Bodrum kültür turizminin de canlı tutulmasına katkı sağlayacağı belirtiliyor. Yurt içinden 50, yurt dışından 30 sanatçının katılacağı açıklanan bienal kapsamında, eserler Bodrum Kalesi, Şevket Sabancı Kültür Merkezi, Osmanlı Tersanesi ve Myndos Kapısı’nda sanat severlerin ilgisine sunuluyor.

 

Şiir ve Görsel Sanatlar Buluştu

Bienal programı kapsamında, 13 Eylül Pazar günü, Bodrum Maya Otel’de Hıfzı Topuz’un da katılımıyla bir kolokyum gerçekleşti. Kolokyumun ardından “Şiir ve Görsel Sanatlar Buluşması” başlığı ile şiir dinletileri ve tango gösterisi yapıldı. Dünyaca ünlü şair Özkan Mert’in organize ettiği ve Havva Aktaş ile birlikte sunumunu hazırladığı etkinliğe çok sayıda şair katıldı; hoşgörü, barış ve özgürlük vurgulandı. Yavuz Kürkçü’nün Enver Karagöz’ün hayatını anlatan sunumu büyük beğeni topladı ve ayakta alkışlandı. Enver Karagöz’ün hayatının bir bölümüne tanıklık etmiş olan Hayrettin Geçkin’in “Ağabeyim Enver Karagöz” isimli sunumu da izleyicilere duygusal anlar yaşattı. Etkinliğe katılan şairler, Derya Yıldız, Göksel Altınışık, Aylin Müftüler, Nisa Leyla, Serpil Devrim, Güngör Tekçe, Nihat Çavdar, Sezai Öz, Işın Barut ve İsa İnan şeklindeydi. Tolon Teker akordeon çalarak türkü seslendirdi ve etkinliğe zenginlik kattı. Şiir dinletilerinin ardından BODTO personeli Işın Barut ve Doğan Gülaçar’ın sunduğu tango gösterisi ile şiir ve görsel sanatlar buluşmuş oldu.

Bu yılki bienalde yapıtları sergilenen sanatçılardan bazıları, İlhan Koman, Zühtü Müridoğlu, Mustafa Aslıer, Judy Rifka, Said Adalı, Nilgün Bilge, Orhan Tekin, Larry Gomez, Nurdan Erçin, Zerrin Tuluğ, Özlem Kalmaz, Fazilet Kendirci, No min Bold, David Goldenberg şeklinde.  

BODTO’nun da ziyarette bulunduğu Uluslararası Bodrum Bienali, özgür, özgün ve bağımsız sanatçıları dünya çağdaş sanat platformunda buluşturma hedefinde ilerliyor.

Diğer Basın Bültenleri