BASIN BÜLTENLERİ
Bedri Koraman’ı Anıyoruz…
Tarih: 01 Haziran 2015 Pazartesi 09:48

BEDRİ KORAMAN’I ANIYORUZ…


Ünlü karikatürist Bedri Koraman Bodrum Torba'daki evinde 30 Mayıs Cumartesi günü vefat etti. 2011 yazında BODTO tarafından düzenlenen ünlüler yemeğine de katılan ve neşeli tavırlarıyla dikkat çeken Koraman’ın vefatı tüm Türkiye’yi üzdü. 2011’de BODTO’ya şu açıklamalarda bulunan Bedri Koraman’ın Bodrum sevgisi aşikârdı: “Bin yıldır Bodrum’a gelip gidiyorum ama 4-5 senedir temelli yerleştim. Oyumu da bir Bodrumlu olarak kullanıyorum. Bütün nüfusumu, ailemi buraya taşıdım. Bodrum’dan da çok mutluluk duyuyorum. Bodrum artık benim vatanım, el birliği ile Bodrum’un daha da güzel olması için çaba sarf etmeliyiz, üzerimize düşen görevleri yapacağız…”.


Biz de BODTO ailesi olarak hayatının bir bölümünü Bodrum’da geçirmiş olan ünlü sanatçı Bedri Koraman’a Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.  


Bedri Koraman Kimdir?


Bedri Koraman, 1928’de Samsun Bafra’da doğdu. 1945’te İstanbul’a geldi, gazetelerde ressam ve karikatürist olarak çalışmaya başladı. 1950’li yıllarda 41 Buçuk, Tef, Taş, Karikatür gibi gülmece dergilerini yayımladı. 1951’de Deve adlı bir dergi çıkardı. Uzun yıllar Milliyet gazetesinde siyasal karikatürler çizdi. Yurtiçi ve dışında düzenlenen yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. Yurtiçi ve dışında ortak sergilere ve albümlere katıldı. 1986’da merkezi Brezilya’da bulunan Internacional dos Journalistas adlı basın kuruluşuna onur üyesi seçildi. Karikatürcüler Derneği Başkanlığı da yaptı.

Diğer Basın Bültenleri