BASIN BÜLTENLERİ
BODTO Meclis Toplantısında Ulaşım Konusu Gündeme Alındı
Tarih: 28 Mayıs 2015 Perşembe 09:47

BODTO BASIN BÜLTENİ


28 Mayıs 2015


 


BODTO Meclis Toplantısında “Ulaşım” Konusu Gündeme Alındı


28 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Meclis toplantısında Bodrum’un en büyük sorunlarından biri olan ulaşım konusu tartışıldı. BODTO’nun davetiyle toplantıya, Toplu Kara Taşıma Şube Müdür V.  Şükrü Yılmaz, Ulaşım Planlama Şube Müdür V. Serdal Argen, Ulaşım Ana Planı Danışmanı Cengiz Serkan ile Erhan Öncü ve Muğla Büyük Şehir Başkanlığı, İtfaiye Dairesi, Müdahale Şube Müdür V. Şerif Kundakçı ile Bodrum Grup Amiri Zekeriya Bayırlı katıldı.


Meclis başkanı İlhan Ersan’ın davetiyle konuşmasını gerçekleştiren, şehir plancısı ve mimar Erhan Öncü, Dünya trendlerine dikkat çekerek yeni yollar inşa etmenin yanı sıra mevcut yolları etkin kullanmak gerektiğini söyledi. Öncü konuşmasında “Times meydanındaki trafik sorunu bile katlı yollar eklenerek değil, yayalaştırma planı ile çözüldü, bizde mevcut yollar, kavşaklar yanlış kullanılıyor. Sürücü davranışları çok önemli, biz mevcut yollarımızı ancak %30 kapasitede kullanıyoruz çünkü yolların bir şeridi otopark gibi değerlendiriliyor. Yaptığımız planda yol kullanım kapasitesini arttırarak yollara duraklama cepleri önereceğiz. Ayrıca mevcut otogarın yerinin uygun bir alana taşınması ve toplu taşıma araçları için depolama alanları hazırlanması da önerilerimiz arasında” dedi.


Mahmut Serdar Kocadon Ulaşım konusunda nüfus artışına dikkat çekti


İki aşamalı olarak kısa ve uzun vadeli ulaşım ana planı yapacaklarını belirten Öncü 2-3 ay içerisinde kısa vadeli planın tamamlanarak sene sonunda biteceğini müjdeledi. Öncü’nün konuşması sırasında BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon bu konuda nüfus planlamasının çok önemli olduğunu vurguladı. Bunun üzerine Öncü’den gelen açıklama “Konut anketleri ile ulaşım yapısı incelenerek 20 yıl sonraki nüfus, bilgisayar ortamında planlanacak ve talep-tahmin modelleri kurulacaktır. Ayrıca yaz ve kış dönemleri için ayrı planlama yapılacaktır. Çalışmalar tamamlandığında İl düzeyinde 5 büyük şehri içeren bütüncül bir plan ortaya konacaktır.” şeklinde oldu.


Meclis Başkanı İlhan Ersan bu planlama çalışmasının umut verici olduğunu belirtti. Muğla Büyük Şehir Belediyesi hazırlanmakta olan ulaşım planı tamamlandığında BODTO’dan mutlaka görüş alacaklarını bildirdi.


BODTO İtfaiye Dairesine Sorularını Yöneltti


Ayrıca toplantıda Muğla Büyük Şehir Başkanlığı, İtfaiye Dairesi, Bodrum Grup Amiri Zekeriya Bayırlı da “Trafiğin Yoğun Olduğu Bölgelerde Acil Durumlarda Ulaşım Stratejileri” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Bodrum’daki dar sokakların yangın söndürme araçları için zorluk oluşturduğunu söyleyen Bayırlı bu konuda altyapı çalışmaları yaptıklarını belirterek “Otogarın altından Milta Bodrum Marina’ya kadar olan yol bizi çok zora sokuyor, özellikle yazın bu yol çok kalabalık. Bu anlamda çözümler yaratmaya çalışıyoruz, örneğin itfaiye motosikletleri var, bu motosikletler yangın alanına giderek yangını söndüremese de yayılmasını engelleyebilir. Bu konuda planlama yapmaktayız. Bu plan içinde en sıkıntılı diğer bölgelerden biri de Bodrum merkezin yanı sıra Gümbet’tir. Ayrıca itfaiye çıkış noktası da problemli. Biz elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz” dedi. Meclis başkanı İlhan Ersan’ın Bayındırlı’ya teşekkürlerini sunmasının ardından BODTO meclis üyeleri bu konuda çeşitli sorular yöneltti ve İtfaiye Dairesinden soru başlıklarının planlamaya dâhil edilmesi talep edildi.


BODTO ulaşım ve trafik sorunu konusunu takip etmeye ve sonuçları basın-yayın organları ile kamuoyuna duyurmaya devam edecektir.


 

Diğer Basın Bültenleri