BASIN BÜLTENLERİ
BODTO 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasına Katıldı
Tarih: 08 Nisan 2015 Çarşamba 09:15

BODTO BASIN BÜLTENİ


08.04.2015


Bodrum Ticaret Odası (BODTO) 8. Türkiye Ticaret Ve Sanayi Şurasına Katıldı


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından bu yıl 8.'si düzenlenen Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, 8 Nisan 2015 Çarşamba günü Ankara'da, TOBB genel merkezinde gerçekleştirildi.


TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU'nun ev sahipliğinde düzenlenen Şura'da, 81 ilden Oda-Borsa başkanları, illerindeki en önemli 5 sorunu ve çözüm önerilerini birinci ağızdan hükümete aktarabilme fırsatı yakaladı. Şura'ya Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ile ilgili Bakan ve üst düzey bürokratları, Türkiye genelindeki 365 Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları, TOBB Oda-Borsa Akademik danışmanları ve 900 civarında işadamı katıldı.


Muğla İlinin sorunları ise, 26 Mart 2015 tarihinde tüm Muğla İli Odaları ve Borsasının katılımı ile Şurada sunulmak üzere görüşülmüş ve 3 ortak sorun belirlenmişti. 4 Nisan 2015'te BODTO organizasyonu ile gerçekleşen Muğla Odaları ve Borsası Ortak Toplantısında, belirlenen sorunlar netleştirilirken, Şura'da Muğla İli sorunlarını Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer sundu.


8. Ticaret ve Sanayi Şurasına, Bodrum Ticaret Odası’nı temsilen Meclis Başkanı İlhan ERSAN, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar KOCADON ve Genel Sekreter Prof. Dr. Fuat ÖNDER katıldı.


BODTO tarafından yapılan çalışma sonucunda sorun ve çözüm önerileri belirtilen kriterler çerçevesinde TOBB'a gönderilerek, Şura kitabında yerini aldı. Başbakan ve ilgili Bakanlıklara gönderilen sorunların gelecek dönemde çözümüne yönelik faaliyetler beklenmektedir.


BODTO'nun belirttiği 5 sorun şu şekildedir:


·          Bodrum'da Ecrimisil Cezalarının Yüksekliği


·          Vergilerin İşletmenin Faaliyet Gösterdiği Bölgelere Aktarımının Yapılmaması


·          Bölgede Üretilen Yat ve Tekneler İçin Uygun Çekek Ve Barınakların Bulunmaması


·          Eğitim-Öğretim Ve Sınav Takvimlerinin Turizme Göre Planlanmaması


·          Bodrum'da Görevlendirilen Personelin Yaz Dönemindeki Yoğunlukta Dikkate Alındığında Sayısal Olarak Yetersiz Olması

Diğer Basın Bültenleri