BODTO Haberleri
RUSYA KÜLTÜR GÜNLERİ FESTİVALİ TAMAMLANDI
RUSYA KÜLTÜR GÜNLERİ FESTİVALİ TAMAMLANDI
17.10.2017 15:10

2014 yılı itibariyle her yıl Ekim ayında Bodrum Belediyesi ile Bodrum Tanıtma Vakfı'nın (BOTAV) desteğiyle Bodrum'da geleneksel hale gelen Rus Kültür Günleri Festivali bu yıl 12-14 Ekim tarihleri arasında 3. Kez gerçekleştirildi. Etkinlikte Rus kültürü Bodrumlulara tanıtılarak ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlandı.

“BODTO Tarafından Güneş Enerjisine Dikkat Çekildi”

Etkinlik programı dahilinde 12 Ekim tarihinde  “Bodrum'un Rusça Konuşan Ülkelerde Tanıtımı” konulu iş konferansına katılan BODTO Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Eyinç, Bodrum'un yatırım potansiyellerine ilişkin bilgilendirme yaptı. İnşaat, emlak, sağlık hizmetleri, alternatif turizm, balıkçılık, narenciye ve gıda konularında yatırım işbirliklerinin Bodrum için gelecek vaad eden alanlarını paylaşan Eyinç, Bodrum'un ekonomisinin bugüne kadar turizm ile geliştiğini ancak önümüzdeki 10 yılda turizm dışı alanların başta güneş enerjisi yatırımlarıyla artmasını beklediklerini belirtti.

Türk–Rus ilişkileri hakkında da konuşan Sergey Klyuev “Türkiye–Rusya ilişkileri günden güne daha iyiye gidiyor. Biz Bodrum Tanıtma Vakfı ile beraber 3 yıl önce başladık bu festivali düzenlemeye. Bu da gösterdi ki biz iyi yolda gidiyoruz” dedi. Bodrum Tanıtma Vakfı Genel Sekreteri Cemil Bayraktar ise “Rusya ve Rusça konuşan ülkelerden gelen turist sayısına baktığımızda beklediğimiz seviyede değil. Amacımız Bodrum'u tanıtarak gelecek turist sayısını yukarı doğru çekmektir” diye konuştu. 

Festival programında kültür ve eğlence etkinliklerinin yanı sıra iş çevrelerine yönelik etkinlikler de yer aldı. Programda «Bodrum'u Rusça Konuşan Ülkelerde Tanıtım» İş Konferansı, “Rusya ve Ukrayna'da tatil ve seyahat” temalı turizm sergisi, «Rus Mirası: Halk El Sanatları» sanat sergisi ve workshopları yer alırken, Rus Sinemacılığının Altın Fonu'ndan bir Rus filmi gösterildi. Bodrum İskele meydanında kurulan standlarda Rus folklor dans gösterisi eşliğinde Rus ve Türk mutfağından özel yemekler Bodrum'luların beğenisine sunularak program son buldu