BODTO Haberleri
ÇEVREYE DUYARLI OTELLER ARTIYOR
Değerli Üyelerimiz,
20.06.2017 10:38

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “ÇEVREYE DUYARLI KONAKLAMA TESİSİ BELGESİ VERİLMESİNE DAİR TEBLİĞ” 19 Haziran 2017 tarih ve 30101 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yapılacak başvurular, başvuru formunda istenilen kriterlerin yerine getirilip ardından yapılacak değerlendirme sonucunda konaklama tesisleri belgelendirilecektir.

Bu belgeye sahip olan işletmeler diğer tesislere göre daha tercih edilebilir olacak ve öne çıkacağı gibi, Bakanlık desteklerinden faydalanmak isteyen işletmelere de artı değer sağlayacaktır. Konaklama tesisleri bu belgeye sahip olmak için, bazı altyapı ve kurumsal faaliyetleri de yerine getireceği için sürdürülebilir bir turizm için katma değer yaratacaktır.

Konu kapsamında BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon; “ Turizm de çevre bizim için en önemli kavram. Bu nedenle sürdürülebilir turizm için çevrenin korunması, çevre bilincinin artırılması, çevreye olan olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesi, çevreye duyarlılık yönünde yaptığı çalışmaların değerlendirilmesi konaklama tesislerimizi hep diğer tesislere göre tercih edilebilir kılacak, hem de turizm potansiyelimizin korunarak gelişmesi için önemli bir araç olacaktır. Bodrum Ticaret Odası olarak geçmiş yıllarda konunun önemine değinmiş ve eğitim çalışmaları ile bir bilinç yaratmaya başlamıştık. Tebliğin yayınlanması ile konaklama tesislerimizi bu yönde belgeli tesis olmaya davet ediyorum.” Diyerek görüşlerini dile getirdi.

Tebliğ kapsamında detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Konaklama tesisi üyelerimizin dikkatine önemle sunarız.