Muğla Odaları Haberler
HİSARCIKLIOĞLU MUĞLA PROGRAMI
Değerli Üyelerimiz,
09.10.2015 17:15

Hisarcıklıoğlu, Fen Lisesi'nin protokolünü imzaladı

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla programları kapsamında Vali Amir Çiçek'i makamında ziyaret ederken, Ticaret Borsaı yeni hizmet binasının temelini attı, TOBB Fen Lisesi protokolünü imzaladı.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla programları kapsamında Muğla Valisi Amir Çiçek'i makamında ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu, Ticaret Borsası'nın temelini attıktan sonra TOBB tarafından Muğla'da yaptırılacak olan Fen Lisesi'nin de protokolünü imzaladı.

Vali Çiçek'e ziyaretinde, daha önce Yozgat ve Iğdır Valiliği yaptığı dönemlerden beri tanıştığını anlatan Hisarcıklıoğlu, Vali Çiçek'e özel sektöre verdiği destek için teşekkür etti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ziyarette Vali Çiçek'e TOBB tarafından derlenerek bastırılan “Dede Korkut” Kitabı hediye etti.

Ziyaretin ardından Muğla Ticaret Borsası'nın yeni hizmet binasının temeli, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Muğla Valisi Amir Çiçek'in de katıldığı törenle atıldı.​

Menteşe mevkiindeki temel atma törenine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Amir Çiçek, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, Muğla'ya hayırlı işler için geldiklerini ifade ederek, “Ticaret Borsası Başkanımızın asıl mesleği arıcılıktır. Kendisi ve ekibi Muğla tarımı için adeta arı gibi hiç durmadan çalışıyor. Huzurunuzda başkanıma ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

 Makamlar ve mevkilerin hizmet verme yeri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bunun da güzel örneklerini gittiğim yerlerde görüyorum. Hizmet üreten yapılar kurmak gerekiyor. Kaliteyi sürekli artırmalıyız. Fiziki şartlar olmazsa olmazdır. 2001 yılında başkan olduğum zaman 365 oda ve borsayı ziyaret ettim. Tek bir odada çalışıyorlardı. Artık o anlayış ortadan kayboldu. TOBB'un 245'i yeni hizmet binasına taşındı. Şu anda 245 odamız yeni binalarında hizmet veriyor. Üç yıl önce açılışını yaptığımız Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nı (MUTSO) örnek gösterebilirim” ifadelerini kullandı.

 Bu yeni hizmet binasının Muğla'nın tarımcısına tüccarına en iyi hizmeti vermek için kullanılacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Burası sizlerin evi. Hizmet kalitesini arttırmak önemlidir. Ticaret Borsası'nın bu yeni hizmet binasının tamamlanması ve hizmete girmesi ile birlikte üreticisine hizmet edecek, üreticisini zenginleştirecek. Bereketli olan Muğla coğrafyasının kıymetini bilmeliyiz. Türkiye'de yaşanabilir iller sıralamasında Muğla sekizinci sırada yer alıyor. Yatıp, kalkıp Allah'a şükredin. Dünyanın en güzel şehirlerinden birisinde yaşıyorsunuz. Allah size her şeyi vermiş. Bundan daha büyük şans olamaz” dedi.

Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen de Ticaret Borsası'nın 2003 yılında kurulduğunu belirterek, “Bir apartman dairesinde kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Borsamızı bugünlere emek vererek getirdik. Bugünde tarım ürünlerimizin potansiyelini ortaya çıkaracak hizmet binamızın temelini atmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. 2700 metrekare kapalı alanı bulunan hizmet binamızda bal müzayede satış salonu, toplantı salonları, zeytinyağı tadım laboratuvarı yer alacak. Biz Muğla'yı turizmde olduğu gibi tarımda da tanıtmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek ise konuşmasında, “Muğla'nın 3 T'si çok önemlidir. 3 T yani, Tarım, Turizm ve Ticaret Muğla'nın vazgeçilmezidir. Bu amaçla yeni hizmet binasının Muğla'mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Muğla Ticaret Borsası yeni hizmet binasının temeli, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Amir Çiçek ve diğer protokol üyeleri tarafından birlikte atıldı.

 

TOBB'DAN MUĞLA'YA FEN LİSESİ

Hisarcıklıoğlu temel atma töreninin ardından Türkiye Odalar ve borsalar Birliği'nin (TOBB) '81 İlde 81 eğitim Kurumu' projesi kapsamında Muğla'da yaptıracağı Fen Lisesi'nin protokol törenine geçti. MUTSO Konferan Salonunda düzenlenen törende, TOBB Fen Lisesi protokolü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Muğla Valisi Amir Çiçek tarafından imzalandı.

Protokol imza törenine Fethiye, Bodrum, Marmaris, Milas ve Muğla Ticaret Odaları ile Muğla Ticaret Borsası başkanları katıldı.

TOBB tarafından yaptırılacak Fen Lisesi Muğla'nın Menteşe ilçesinde 90 dönümlük eğitim kampüsü alanında inşa edilecek.       

İmza töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, eğitim kurumlarının Türkiye'nin geleceği olduğunu ve geleceğe yatırım yapıldığını belirterek, “81 ilde 81 eğitim tesisi yapmak için bir karar aldık. Zaman zaman bana soruyorlar eğitim senin işin mi diye. Bizim atalarımızdan gelen bir sosyal sorumluluk geleneğimiz var. Vakıf anlamında, vakıf eserlerine baktığımız zaman vakfı ortaya çıkaran yine bizim atalarımız. Avrupa bizden sonra sosyal sorumluluğun anlamını öğrendi. Bir iş adamı olarak söylüyorum, her türlü yatırımın bir riski vardır. Kâr da edersiniz, zarar da edersiniz. Ama bir yatırım var ki, yaptığınız yatırımdan kesinlikle zarar etmezsiniz. O da eğitime yapılan yatırım. Eğitime yapılan yatırımda insanı kazanırsınız, şehri kazanırsınız, ülkeyi kazanırsınız. Hayırlı bir iş yaptığınız zaman ölseniz bile yani gerçek hayata geçseniz bile, bu dünyada ve insanlara faydalı bir iş yapamazsanız bile o eserlerden faydalanıldığı sürece artı haneniz devam eder” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek ise konuşmasında, ekonomiyi ve üretimi ortaya çıkaracak tek bir gerçek olduğunu, bunun da eğitimden geçtiğini dile getirdi.

Vali Çiçek, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin 81 ilde 81 eğitim kurumu projesi ülkemizin geleceği demek. Bu anlamda Sayın TOBB Başkanımıza, yönetim kuruluna, yerel oda ve borsa başkanlarımıza eğitime verdikleri katkı nedeniyle teşekkür ediyorum” derken, Muğla'da yapılacak fen lisesinden hayırlı insanların yetişmesini temenni etti.

Protokol daha sonra protokolü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Muğla Valisi Amir Çiçek tarafından imzalandı.